Dementa mixta 61 ani

21-04-2018
Alinash
Nu este medic/terapeut
Alinash
Buna ziua tuturor!
Rog sfaturi- multe sfaturi

Tatăl meu
Bărbat 61 ani. A fost diagnosticat la începutul acestui an cu dementa mixta. Nu stiu sa va spun stadiul, ideea este ca acum mi-am dat seama ca el avea semne de boala de mai bine de 2 ani.
Ok
L-am diagnosticat când L-am si internat intr-un spital de psihiatrie. În ziua ieșirii din spital, a ajuns acasă si primul lucru pe care l-a făcut (cât m-am dus eu sa ii iau reteta) el a băut o jumătate de țuică. (El fiind alcoolic inrait)
Refuza sau uita sa isi ia tratamentul. Daca il ia.il ia cu alcool.
El locuiește singur, pentru că nu accepta pe nimeni cu el, si...chiar dacă ar accepta.fiind alcoolic este ffff violent, si, deci, cam nimeni nu sta cu el.
Ce ma fac cu el?
Eu nu il pot supraveghea non stop. Si oricum nimeni nu se va intelege cu el. Refuza orice.
Ce e de facut?!?!?!
Sunt disperată ca isi mai pune câteodată mâncare pe foc si uita de ea si se culca.
7 comentarii
0
21-04-2018, ora 15:27
Alinash
Nu este medic/terapeut
Alinash
Practic vreau doar sa imi spuneti la ce sa ma astept.
Am slăbit 10kg in ultimele saptamani, nu dorm noaptea de grija lui, dar...pe de altă parte sunt conștientă că nu pot face mai.mult. familia si sotul au început să îmi interzică sa mai merg la el pentru că imi risc sănătatea (fizică și mintala)
Ei stiu si il cunosc.

Care sunt urmările lipsei tratamentului sau a tratamentului luat aiurea cu alcool?
Care este următoarea faza a acestei boli?
0
21-04-2018, ora 15:30
Alinash
Nu este medic/terapeut
Alinash
Diagnostic

Dementa vasculara mixta, corticala si subcorticala
0
21-04-2018, ora 21:23
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
A fost la dezalcolizare?
0
22-04-2018, ora 09:35
Alinash
Nu este medic/terapeut
Alinash
Nu
A căzut pe strada, l-a luat salvarea, iar de la urgenta (pentru că era recalcitrant ) l-au transferat la psihiatrie
0
22-04-2018, ora 15:52
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Ar trebui facut tratamentul pentru dezalcolizare. Ar scapa de asta macar si si-ar lua medicatia.
0
23-04-2018, ora 10:36
Alinash
Nu este medic/terapeut
Alinash
Refuza orice!
Este asa de 40 de ani!
Nu avem nici o sansa!

Deci ceea ce ma intereseaza pe mine este la ce sa ma astept.

Deocamdata: are crize de nervozitate, uita f repede, spune acelasi lucru de f multe ori, il deranjează foarte tare gâtul ( spune mereu ca are ceva in gât care il jenează numai cand mananca)
Are mici dezechilibre în a merge
0
27-04-2018, ora 11:46
Psiholog Felicia Constantinescu
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Felicia Constantinescu
Sfatul meu ar fi sa gasiti un centru specializat in ingrijirea varstnicilor cu patologii diverse, unde cu ajutorul medicului psihiatru si a personalului calificat, precum si prin lipsa accesului la alcool va putea sa inceapa procesul de dezalcolizare. Altfel evolutia cazului nu cred ca va fi una favorabila, alcoolul intensificand starile de nervozitate pana la momentul in care poate deveni periculos fie pentru cei din jur fie pentru propria persoana.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.