dementa mixta, atrofia musculara, nu poate vorbi si pneumonie

24-08-2012
luiza 73
Nu este medic/terapeut
luiza 73
Buna ziua.Tatal meu sufera de dementa mixta si este in faza in care a aparut atrofia musculara, incepe sa nu mai aiba reflexe si nu mai poate vorbi.In urma cu 6 luni a facut o pneumonie.A urmat tratament cu cefort, dexametazona si mucolitice.De atunci aproape in fiecare luna apar episoade in care are multe secretii in gat nu mai poate bine tusi se ineaca cu ele si- l incurca la respiratie.Medicul de familie vine il consulta ii da zinat sau augmentin si mucolitice dar in zadar.Se amelioreaza putin si apoi apar la loc. El se si ineaca foarte des si cu mancare din cauza bolii.Va rugam frumos daca ne puteti ajuta cu o solutie, are numai 68 de ani si boala a debutat de 10 ani.Am cumparat si un aspirator nazal' Batista bebelusuui' dar nu am reusit sa-l ajutam poate nu stim sa -l folosim bine sau nu ne ajuta asa ceva.Este greu deoarece el nu ne poate spune ce l doare si nu deschide gura sau sa inteleaga tot timpul ce-i spui.Sa -l ducem in spital e greu cu deplasarea ca nu mai poate merge decat cativa pasi.Va multumesc din suflet.
3 comentarii
0
25-08-2012, ora 19:31
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
un apart de aerosoli ar usura fluidificarea si eliminarea secretiilor
se fac aerosoli cu fiole Acc
0
31-08-2012, ora 09:53
luiza 73
Nu este medic/terapeut
luiza 73
Am cumparat acest aparat si va rog daca puteti sa mi spuneti cum sa facem aerosolii, cu ce cantitate de Acc si de cate ori pe zi.Cand respira mai greu tot cu Acc facem aerosoli sau se poate si cu alte medicamente si in ce cantitati?Va multumim.
0
31-08-2012, ora 11:51
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
se poate pena la 3 fiole de ACC pe zi
cand e problema de respiratie.. se poate adauga si 1/2 fiola de dexametazona.. pe sedinta de aerosoli 15 minute
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.