Dementa senila sau ce?

13-09-2013
bodeanu carmen
Nu este medic/terapeut
bodeanu carmen
Saptamana trecuta, mama mea in varsta de 86 ani a fost luata cu salvarea pentru o hemoragie digestiva;fiind vorba de endoscopie in stabilirea corecta a diagnosticului, a incercat, dar nu s-a finalizat pt.ca si-a smuls endoscopul, le-a imbrancit pe asistente si nu a dorit sa se interneze;acum este acasa cu tratament deun presupus ulcer, dar ma uraste pe mine, pe sotul meu, pentru acte si fapte din copilaria mea, tinerete etc;nu-mi deschide usa sa-i fac sau aduc de mancare, mi-a dat ieri 120 apeluri in care trebuia sa ascult tot felul de injurii, blesteme amenintari cu bataia, sa ma internez la azil(si eu sunt pensionara);vrea doar bani pe partea mea de mostenire prin decesul tatalui meu si nu accepta nici un fel de discutie pe alte teme;nu stiu ce sa fac, mai are hrana pentru o zi, telefonul mobil s-a descarcat, uraste si pe vecina de jos ca face mancare si miroase si pe cea de deasupra ca face zgomot si sta acasa;e asta boala sau rautate adusa la paroxism?din medicamentatia anterioara i-a scos trombostopul si digoxinul;are influenta asupra comportamentului?
2 comentarii
0
25-11-2013, ora 16:13
Dr. Stavar Angelica Nela
Gastroenterologie, Constanta
Dr. Stavar Angelica Nela
Buna ziua! Intreruperea administrarii de trombostop si digoxin nu da astfel de reactii adverse. Intrebarea mea ar fi daca manifestarile actuale au debutat in momentul efectuarii EDS sau erau anterioare?
0
29-12-2013, ora 21:33
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
In situatia descrisa mai sus e nevoie de un consult psihiatric si unul psihologic. Cu stima si respect :
dr Petre Muresan
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: