Dementa vasculara in urma accidentului vascular cerebral

03-10-2017
PaulAlexandru 89
Nu este medic/terapeut
PaulAlexandru 89
Buna ziua! Sunt nou pe acest forum si nu stiu daca au mai fost discutii pe aceasta tema. Totul a inceput in urma cu aproximativ 6 luni de zile cand mama mea a suferit un accident vascular cerebral ischemic ramanand cu semipareza pe partea stanga. De atunci viata noastra(a mea si a familiei) a devenit un cosmar. Pe langa faptul ca nu a existat colaborare intre noi si medicul la care a fost tinuta sub observatie a fost tratata in ultimul hal. Doctorul u ne a oferit niciodata suport sau indicatii despre ce ar trebui sa facem incontinuare. A fost trimisa acasa fara niciun mijloc de transport pus la dispozitie de catre spital, urmand a fi transportata cu masina personala. De atunci am inceput sa facem tot ce am crezut ca e mai bine ptr ea. i am angajat un kinetoterapeut ptr a i face zilnic masaj si exercitii de recuperare. De atunci au inceput drumurile catre Unitatea de Primiri Urgente Roman. Tot timpul se plangea de dureri abdominale si sa nu poate iesi afara cu scaunul. De fiecare data cand am dus o la urgente a fost tinuta minim 4 5 ore pana sa o vada un doctor, i se faceau analize la sange si ni se spunea ca nu are nimic si ne o dadea acasa. Dupa 5 drumuri la urgent fara a fi tinuta sub observatie au inceput complicatiile. A inceput sa vomite cu jet de o culoare verzuie si urat mirositore. A 2a zi a avut dureri ingrozitoare de cap, iar a 3 a zi in jurul orei 02:00 am auzit o ca a inceput sa tipe si sa vorbeasca fara noima, si sa nu ne auda sau sa ne recunoasca. Efectiv nu puteam comunica cu ea. A urmat un nou drum la urgente la care a primit aceasi atentie( mentionez ca tipa in gura mare si nu i s a facut nimic timp de 4 ore). Dupa 5 ore de asteptare i s a facut un CT din care "reiesea" ca nu are nimicc si ne a trimis cu ea acasa in starea in care era. Am luat legatura cu un medic psihiatru si dupa ce a citit rezultatul CT ului ne a spus ca a suferit accidente vasculare tranzitorii si ca are foarte multe leziuni ale creierului. In final mama mea este internata intrun centru de psihiatrie cu diagnostic de dementa senila unde starea ei este foarte degradata. Arata foarte rau si de 2 zile nu mananca, nu bea apa nu vorbeste deloc, in schimb se aude un zgomot ca o harcaiala din plamani si abia respira. As vrea sa stiu cat mai are de trait in aceasta faza. As dori o indrumare, sfat daca se mai poate face ceva in privinta ei. Eu sunt plecat in alta tara si chiar nu stiu ce sa mai fac sau la cine sa apelez. As aprecia daca as primi raspunsuri de la oameni care immi inteleg situatia..
3 comentarii
0
03-10-2017, ora 18:59
Psiholog Neacsu Virginia
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Neacsu Virginia
Ati avea nevoie de cineva devotat si de incredere care sa se ocupe de ea, macar sa va asigurati ca e bine ingrijita cat se poate: sa va asigurati ca e intoarsa periodic sa nu faca escare si tapotata cubpodul palmei usor pe spate, sa nu i se umple plamanii de lichid (haraiala de care vorbeati?), sa fie ajutata cu evacuarea/igiena, ca sa nu se forteze sau, cel mai probabil, sa nu faca blocaje intestinale (daca nu este deja hranita intravenos)
Nu mereu e vorba de rea-vointa/incompetenta dar daca sunt putine asistente, ingrijirea persoanelor cu demente (vasculare/degenerative) e grea si daca poate cineva sa ajute macar va avea un confort minim.
0
03-10-2017, ora 19:21
PaulAlexandru 89
Nu este medic/terapeut
PaulAlexandru 89
Va multumesc mult ptr timpul acordat citirii acestui tutorial si pentru sfatul dat. Asa am si procesat cu ea pana a aparut dementa. Tot timpul a fost cineva din familie langa ea. Pe langa asta am angajat si o doamna sa vina sa mai stea cu ea. Intradevar poate nu e rea vointa si nu condamn asta. Condamn sistemul ca e de asa natura incat determina personalul sa fie foarte neglijent oricat de atenti am incercat sa fim cu fiecare in parte. Lipsa personalului bine pregatit si specializat ptr aceste cazuri duc la agravarea pacientilor sau chiar la decesul lor. In cazul mamei mele.incerc sa accept realitatea. Dupa cum am spus se afla intr o stare foarte agravata de sanatate. Astazi a fost transferata iar la UPU cel mai probabil avand complicatii la plamani. Burta ii este foarte umflata, de mancat nu a mai mancat de 2-3 zile. Abia tine ochii intredeschisi si abia respira. Ptr noi aceasta lupta se apopie de sfarsit fiind invinsi de acest sistem infect. Pacat de acei medici si personal care intradevar incearca sa faca ceva bun dar sunt constransi de acest sistem..
0
03-10-2017, ora 19:28
Psiholog Neacsu Virginia
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Neacsu Virginia
Imi pare f rau, am trecut printr-o situatie cumva similara, inca odata imi dau seama ce greu e. Si cred ca aveti toate motivele sa fiti impacat cu dvs si sa gasiti, daca aveti cum sa comunicati cumva, un mod de a-i spune ceea ce credeti ca merita spus (sau transmis cumva, o sarutare de mana spune cat o poveste de viata).
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.