Demielenizare.:

10-11-2016
Titis
Nu este medic/terapeut
Titis
Am rmn facut acum 2 sapt si as vrea sa stiu despre ce este vorba..luni ma duc cu el la neurolog:zone demielenizate punctiforme, , asimetrie hipocamica, si nodul intraxial la nivelul penductului cerebelos superior drept...am dureri de picioare, spate si o mare ameteala ca abia mai merg.a inceput sa tremur si ma simt fara putere, fara vlaga.acum 5 luni am fost batut in cap si taiat in picior.am stat 3 zile intubat.va rog vreau sa ma ajutati daca puteti
3 comentarii
0
07-12-2016, ora 08:24
Dr. Cocîrla Mihaela Diana
Neurologie, SUCEAVA
Dr. Cocîrla Mihaela Diana
Buna ziua.
Va recomand sa mergeti la un consult de specialitate neurologic.
Modificarile de pe RMN nu par sa fie ceva grav, nici vorba de legatura cu acel traumatism.
Este foarte posibil ca simptomele pe care le aveti sa nu aiba legatura cu modificarile de pe RMN.
Va doresc sanatate!
0
08-12-2016, ora 11:00
Ion
Nu este medic/terapeut
Ion
Buna ziua!Am 57 ani, si sunt operat de trei ori pe coloana vertebrala, prima data in dec 2007 de mielopatie cervicala abord posterior (leziune intramedulara), Frankel D.
Menționez cauzele care m-au trimis la medic:
dureri mari lombare
schiopatare picior stg
împiedicat în timpul mersului cu picior stg(dat cu virful în pămînt
forță foarte scăzută in miini si picioare.
După operație m-am recuperat greu pe parcursul a doi ani și anume mi a crescut forță în brațe (în stg mai puțin, partea cu operația) si nu am mai dat cu piciorul în pământ după cca doi ani.
La scurt timp au apărut dureri lombare care mergeau pe picior stg pînă la gambe., am făcut numeroase proceduri fiziokinetoterapie fără rezultate.
Am suportat așa cu pastile timp de cinci ani, am iesit la pensie (am avut grijă 1 munca)si in urma unei crize puternice am ajuns operat în 2014 de HDL 4-5 metoda laminectomie stg intraforaminal cu element liber de către dl doctor EXERGIAN Florin.
Am urmat fiziokinetoterapie pe parcursul a un an jumate de două ori în spital Militar București și o dată în Stațiunea Techirghiol fără nici un rezultat pozitiv, mi-a fost din ce în ce mai rău.Am mers la Nch iar am făcut RMN si a constat că postopetor mi-a alunecat vertebrele L2 si L3 si trebuie alta operatie.Ma unconsultat si alt Nch la alt spital care nu sa băgat să mă opereze trimițându-ma unde ma operat si spunind ca operația a fost greșită, ca nu trebuia să îmi lase element liber la L4.
M-am operat la acelaș spital dar la doctor secund (între timp Dr.Exergian a făcut AVC).
Operatia lombara nr2
Stenoză lombara L2-L3-L4 cu fuziune instrumentată , distanțiere, tija, cuști, grefon spongios la L2.
Abia după această operație m-au lăsat durerile de gambe foarte puternice, dar încă iau medicamente si la cinci luni de la operație ptr durerile lombare.
Întrebare la care medicul operator nu mi a răspuns:
Încă schiopatez cu piciorul stâng, merg crăcănat de durere lombară, nu pot sta pe vârfuri, forta scăzută picior stg(foarte greu urc trepte, si cu ajutorul mâinilor), dacă mă aplec pe vene nu mă mai ridic.
Si alta problema ca ma chinuie :
În picioare încerc să mă îmbrac si ma duc înapoi, inainte, lateral deci nu am echilibru, ceia ca ma îngrijorează enorm.
Toată lumea îmi zice ai răbdare ca ai coloana curata acuma si eu mă confrunt cu aceste probleme.
Va mulțumesc frumos
Aștept un răspuns competent!
0
13-02-2017, ora 11:06
ALEXANDRINA
Nu este medic/terapeut
ALEXANDRINA
Bună ziua. Am 65 de ani si sufăr de dureri graoznice de cap, tulburari de echilibru, pierdere a direcției de mers, tulburări de vedere, dureri și amorțeală la membrele inferioare . Pănă acum am fost tratată de Sindrom vertiginos cu Betaserc, Sermion, Milgama etc. făra rezultat
La indicația medicului neurolog am facut un RMN cerebral.
Ce părere aveți despre rezultatul RMN ?


REZULTAT RMN


- Leziuni degenerativ-demielinizante infracentimetrice de tip arteriosclerotic, în moderat hipersemnal FLAIR, fara priză de contrast, localizate în substanța albă frontal și parietal bilateral ;
- Discretă accentuare simetrică a unor șanțuri corticale la nivel pariental bilateral ;
- Fara altemodificari patologice semnificative de semnal și de priză de contrast la nivelul parenchimului cerebral supra – sisubtentorial bilateral;
- Făra stop sau lacune în migrarea contrastului endovascular intracranian;
- Ușoare aspecte difuze în ateromatoza vasculara endocraniană ;
- Făra leziuni malformative vasculare endocraniene;
- Topografie normală a liniei mediane;
- SAF normal aerate;
- Minime hipersemnale inflamatorii la nivelul unor celule mastoidiene drepte.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.