Demodex+heliobacter+Staphylococcus aureus

01-06-2009
LauraMaria
Nu este medic/terapeut
LauraMaria
Buna ziua,
De foarte multi ani ma lupt cu aceste probleme.În urma analizelor efectuate, am fost depistata cu cei 3 "musafiri nedoriti".Am urmat un tratament de aproximativ 3 luni cu antibiotice; cam 8 luni cu creme(metroruboril, crema cu sulf), 10 sedinte cu zapada. Acum, dupa 10 luni de la inceperea tratamentului, cu 2 luni in care am folosit doar metroruborilul si demachiant de la Bioderma(recomandat de catre medic), fata este din nou rosie, plina de coşuri dureroase, mari, sub piele.
Am rugamintea de a ma ajuta, de a-mi recomanda un medic dermatolog din Timisoara.(daca se poate fara dr.Darie). Multumesc, Laura Toma
4 comentarii
0
03-06-2009, ora 21:34
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Incercati la doamna dr Teodora Petrescu. Ii gasiti adresa pe internet.
0
17-08-2009, ora 23:44
andreeatt
Nu este medic/terapeut
andreeatt
Din pacate am fost si eu diagnosticata cu demodex folliculorum si dermodecidoza, iar la recomandarea unei cunostinte am apelat la doamna doctor Teodora Petrescu. Nu am scapat inca definitiv de problemele dermatologice, dar pot sa spun ca in urma tratamentului prescris de D-na Petrescu, rezultatele sunt vizibile. Bineinteles ca e necesara o perioada mai lunga de tratament, respectat cu mare strictete, insa rezultatele nu vor ezita sa apara! Cabinetul este situat pe strada Ion Budai Deleanu, nr. 12, langa Hotel Ambassador.
0
04-09-2009, ora 11:27
dienutzamanu
Nu este medic/terapeut
dienutzamanu
buna ziua, am 24 de ani si de vre-o 5 ani ma confrunt cu problema cosurilor, am fost la peste 10 medici dermatologi si m-am tinut de tratament unele au dat ceva rezultate dar dupa 3 luni de tratament nu mai aveau efect, am folosit tot felul de creme zinerit, smoderm, cicaderm, skinoren, si multe altele.la inceput se ameliorau dar pe urma reveneau, acum 1 luna am fost la dr. PETRESCU TEODORA mi-a dat tratament cu produse dermatologice de la BIODERMA, mi-a dat fff multe creme dupa o schema de care ma tin si sunt foarte multumita de rezultat, aveam si pete foarte accentuate de care aproape am scapat, a costat cam 250 ron vre-o 8 produse dar dupa ce se mai duc intretinerea o sa coste doar 150 ron care nu este fff mult la 2-3 luni.daca calculati cat dati pe alte produse lunar sau saptamanal.eu am cheltuit vre-o 10 mil pana sa ajung la ea, am cumparat si de la ARTISTRY, AM DAT 190 RON si nu au avut nici un efect de aleliorare doar de intretinere dar mai bine ma simt dupa produsele bioderma si vi le recomand tuturor.
0
06-07-2010, ora 13:30
carmen_85
Nu este medic/terapeut
carmen_85
Buna, si eu am probleme cu acneea, de aceea am hotarat sa scriu. Am 25 de ani si de anul trecut ma lupt cu nesuferitele astea de cosuri. Inainte nu am avut dificultati cu ele de nici in fel, nici in adolescenta, pana ce am luat blestematele de anticonceptionale. Am folosit Iasmin timp de un an si jumatate dar am fost nevoita sa renunt la ele pentru ca ma dureau sanii ingrozitor tot timpul, nu mai suportam., recent am aflat ca am facut si noduli la sani din cauza lor.
La vreo 4 luni dupa ce am incetat sa le mai iau au inceput sa apara dracusorii(cosurile). La inceput am crezut ca o sa dispara ele dar s-au inmultit si agravat. Am banuit ca au legatura cu anticonceptionalele si am hotarat sa merg la endocrinolog sa vad cum stau cu hormonii. Rezultatele au scos la iveala ceva dezechilibre iar medicul endocrinolog mi-a recomandat sa merg si la dermatolog. Intre timp am tot incercat fel si fel de produse de la farmacie dar fara rezultat. In cele din urma am ajuns si la dermatolog, dr. Theodora Petrescu si mi-a spus ca sufar de seboree cauzata desigur de hormonii care au luat-o razna.
Mi-a prescris o serie de creme de la Bioderma, Retin A si altele, ceva antibiotic + o schema de tratament pe care mi-a zis sa o respect cu strictete.Produsele au costat in total in jur de 400 RON. Am inceput deja tratamentul si sunt multumita pana acum, produsele mi se par exceptionale, sunt foarte optimista in privinta tratamentului. Va voi tine la curent cu evolutia situatiei.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.