Depandenta de Nazomer ?

04-07-2009
hspinache
Nu este medic/terapeut
hspinache
Depandenta de medicamente, dupa parerea mea poate fi de doua feluri : _depandenta psihologica ;_dependenta fizica, anatomica. _Intrebarea este urmatoarea :_Nazomerul spray poate creea astfel de dependeta ?
_Obisnuinta unui medicament o inteleg prin faptul ca dupa o perioada, degeaba mai luam medicamentul respectiv._ Nazomerul poate creea astfel de obisnuinta ?
8 comentarii
0
04-07-2009, ora 22:59
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
dependenta psihica.. DA.
poate fi inlocuita cu apa calduta cu sare de bucatarie!
sau cu spalaturi nazale cu ceai de musetel.
0
05-07-2009, ora 17:44
hspinache
Nu este medic/terapeut
hspinache
Eu am senzatia, cind ma dau cu Nazomer ca imi usuca nasul, ca acele canale devin mai stimte si uscate._Este o senzatie sau este adevarat ?
0
05-07-2009, ora 17:45
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nazomerul.. este o apa cu sare de mare..
e normal sa usuce mucoasa!
0
05-07-2009, ora 18:00
hspinache
Nu este medic/terapeut
hspinache
Banuesc ca acelasi efect il are si apa cu sare._Si atunci cu ce sa dam ca sa ungem, cind simtim ca nasul este uscat ?
0
05-07-2009, ora 20:30
hspinache
Nu este medic/terapeut
hspinache
Si ar mai fi o intrebare ;_ Cind sa dam cu Nazomer ? _Preventiv sau cind se infunda ?_De fapt ce efect are sarea asupra nasului ?
0
06-07-2009, ora 15:12
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nazomerul.. se administreaza pentru a fluidifica secretiile vascoase. sau a stopa secretiile apoase abundente.
pe un nas uscat.. el usuca si mai mult mucoasa.
trebue de administrat vit A uleioasa pentru hidratarea mucoasei!
0
08-07-2009, ora 19:46
hspinache
Nu este medic/terapeut
hspinache
Da, ma simt mai bine si doresc sa multumesc dlui. doctor Flueraru pentru consilierea data.
Sa recapitulam : putem folosi nazomer cit vrem pentru ca teoretic nu ataca mucoasa nasului. _Face parte din clasa saratelor, cu actiune de micsorare viscozitate a secretiilor viscoase ce dau senzatia de nas infundat ; _In caz de secretii apoase, decongestioneaza si dezinfecteaza nasul.

A mai ramas de lamurit o problema : este cazul sa il folosim preventiv ? _Daca da, cind anume ar trebui sa ne gindim sa il folosim si cu ce frecventa ?
0
09-07-2009, ora 10:48
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu prefer sa.l folosim preventiv.
natura a creat suficiente bariere de autoaparare a organizmului.. si uneori e bine sa nu le deranjam si sa le impedicam sa.si faca actiunea.
Intervenim cu tratamente numai cand e cazul.. si acele bariere sunt depasite
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: