Depasirea apexului-complicatii

20-09-2018
perfectsmile
Nu este medic/terapeut
perfectsmile
Buna seara.mi-a fost efectuata o obturatie a canalului radicular la nivelul unui incisiv lateral si pe radiografie se observa depasirea apexului.ce complicatii pot aparea?unde va pot arata o fotografie a radiografiei efectuate dupa obturare?
11 comentarii
1
21-09-2018, ora 07:21
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Buna ziua. De cele mai multe ori aceste depasiri nu au importanta clinica, daca canalul a fost curatat corespunzator ( se numesc ''puff uri''). La radiografiile de control puteti observa ca acel material s-a resorbit. Am vazut ca nu puteti pune imagine direct aici, o puteti uploada pe un site si apoi trimite linkul.
0
21-09-2018, ora 10:02
perfectsmile
Nu este medic/terapeut
perfectsmile
https://imgur.com/a/hw6bDIT aceasta este poza cu rafiografia.Mentionez ca la obturarea canalului s-a folosit GuttaFlow si con de gutaperca.Astept parerea dvs!multumesc anticipat!
0
21-09-2018, ora 11:01
perfectsmile
Nu este medic/terapeut
perfectsmile
Dintele nu a avut niciun fel de infectie.a fost devitalizat in scop protetic(estetic).era rotat si a fost pusa coroana de invelis pe el
0
21-09-2018, ora 13:05
GROXANA
Nu este medic/terapeut
GROXANA
Buna ziua, am si eu o problema asemanatoare. In urma cu o luna, am scos nervul unei masele (avea o sensibilitate la rece si cand muscam, alimente mai dure, ma durea). Mi s-a pus o plomba, dar la fel, la calcatura alimentelor dure, ma durea. Mi s-a recomandat tratamentul endodontic, l-am facut, dar dupa introducerea conurilor de gutaperca, a inceput o durere insuportabila continuua a maselei.
Am facut 3 radiografii, s-a vazut ca s-a depasit apexul in 2 canale, dar stomatologul a decis sa imi scoata momentan numai un con si sa vada daca ma mai doare. Durerea persista.

Conform radiografiilor, se vede un fel de parodontoza dar numai la maseaua respectiva (46), un fel de infectie, nu am inteles exact. Problema este, ca pe langa durerea persistenta, inca exista si durerea la rece.

Un sfat aveti?
0
24-09-2018, ora 10:38
GROXANA
Nu este medic/terapeut
GROXANA
Acum mi-a explicat stomatologul meu mai bine. Este vorba despre o infectie intre cele doua radacini ale maselei si asta face ca singura solutie sa fie extractia.

Problema e ca nu se poate scoate fara cateva zile de tratament cu antibiotic. Si ma doare de am senzatia ca o sa fac infarct de durere. Sper sa ma lase durerea de la antibiotic, macar o noapte sa pot dormi.

In cazul acesta, chiar nu exista tratament de facut si sa pot salva maseaua?
0
24-09-2018, ora 22:56
perfectsmile
Nu este medic/terapeut
perfectsmile
Va rog sa va uitati la fotografia postata si sa mi dati un raspuns!multumesc anticipat
0
25-09-2018, ora 06:42
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Buna ziua, perfectsmile- depasirea aceea trebuie urmarita radiologic la 6 luni, apoi la 1 an. Nu cred ca va da probleme daca toti pasii au fost respectati. Poate persista un disconfort local mai multe zile dupa ce s-a facut tratamentul de canal, s-a intamplat asta?
0
25-09-2018, ora 16:17
perfectsmile
Nu este medic/terapeut
perfectsmile
Nu.nu am simtit absolut niciun disconfort.
0
25-09-2018, ora 16:18
perfectsmile
Nu este medic/terapeut
perfectsmile
Deci nu sunt motive de ingrijorare?este posibil sa se resoarba materialul acela?nu va duce in timp la o reactie periapicala.?
0
26-09-2018, ora 10:58
Dr. Remiș Constantin
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Remiș Constantin
Buna ziua,
Daca e o mica depasire, nu se intampla nimic grav, de obicei materialele folosite sunt total biocompatibile.
Cu parere de rau nu pot accesa link-ul cu radiografia dvs.
Remis Constantin
0
29-09-2018, ora 00:54
perfectsmile
Nu este medic/terapeut
perfectsmile
Va multumesc mult pt. Raspunsuri!sper sa fie totul bine.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: