Dependenta anxiar, sevraj

11-05-2015
anamuraru81
Nu este medic/terapeut
anamuraru81
Va rog sa-mi raspundeti la urmatoarea intrebare:
Sufar de insomnie severa indusa de anxietate foarte mare. Fac tratament cu Cipralex 10 mg dimineata + seara 15 mg Mirtazapina + 1 mg Anxiar + 10 mg Sanval. Cele doua antidepresive dau rezultate f bune pentru anxietate, iar somnul s-a reglat. Am incetat sa iau 2 nopti Anxiar (cam brusc, recunosc), insa nu am luat continuu decat 6-7 saptamani, iar inainte de asta cam tot pe atat dar la 2-3-4 zile. In ultimele 2 nopti am adormit repede cu Sanval (la care urmeaza sa renunt in cel mai scurt timp), insa am dormit exact 4 ore pe ceas, pe urma nu am mai putut adormi, simtind ca un val de energie in tot corpul. Am cateva simptome de renuntare (o crestere usoara a anxietatii, cateva palpitatii, tiuituri in urechi), insa suportabile. Din pacate mirtazapina nu are ca efect somnolenta sau sedarea. In cat timp sa ma astept sa treaca aceasta noua insomnie de (re)adormire? Inainte de tratament nu puteam adormi, insa daca reuseam sa adorm si ma trezeam nu aveam probleme sa adorm la loc. In cat timp sa ma astept sa nu mai am deloc sevraj (ar fi 2 zile si jumatate fara anxiar) si sa-si revina creierul, implicit sa pot readormi? Urmeaza sa renunt si la stilnox, insa trebuie sa-mi revin din sevrajul de anxiar.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: