Dependenta Cortizon

08-03-2016
Prodan C.
Nu este medic/terapeut
Prodan C.
Buna ziua, cu cateva luni in urma am avut o problema dermatologica in zona fetei. Am fost la dermatolog si mi sa recomandat Elocom care contine Cortizon. Dar dna doc. nu mi-a precizat efectele negative si dependenta, iar eu am continuat sa folosesc crema chiar in fiecare zi, deoarece imi facea tenul aspectos si curat. Dar de cateva zile nu am mai folosit si m am trezit cu fata imflamata, uscata, dureroasa la atingere. Am fost dinou la alt dermatolog si mi sa spus ca sunt dependent de Cortizon...
Momentan folosesc o crema cu extract de tataneasa si rotopasca si observ amelionari grozave in scurt timp.
Va rog, spuneti-mi in cat timp tenul isi va recapata sanatatea si voi scapa de aceasta dependenta ?

Va multumesc, si astept cat mai multe raspunsuri !
2 comentarii
0
09-03-2016, ora 10:42
hipoadin
Nu este medic/terapeut
hipoadin
Elocom este un unguent care contine o doza puternica de hidrocortizon, nu se aplica pe piele mai mult de 3-5zile intr-un strat subtire si trebuie redus progresiv(nu intrerupt brusc). Probabil va afectat suprarenalele, in felul acesta se poate ajunge la supresia cortizolului propriu care poate avea repercursiuni grave asupra organismului. V-a mai trece o perioada pana organismul se va autoregla.
0
10-03-2016, ora 21:19
venera francisc
Nu este medic/terapeut
venera francisc
Eu am folosit Nidoflor multi ani, nu am stiut ca are cortizon(pe prospect nu scrie) si am devenit dependenta, cand am aflat ce contine l am intrerupt. Am avut o explozie pe fata: bubite, mancarimi si usturimi. La o saptamana mi s a umflat fata si eram rosie ca racul, eram arsa dar nu stiu de la ce, am ajuns la medic si mi a dat o sacosa de creme si pastile, mi s au mai ameliorat dar inca mai am arsuri. Sunt ingrizita ar trebuii interzise in farmacie fara reteta sa se vanda asa ceva. Nu stiu ce sa mai fac cu fata.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.