Dependenta de Bixton

26-03-2013
Murimure
Nu este medic/terapeut
Murimure
Am 24 de ani si de aproximativ sapte ani sunt dependenta de spray-urile nazale Bixtonim si Olynth. Momentan, folosesc o sticluta de Bixtonim Xylo pentru adulti pe care o diluez cu ser fiziologic, iar rezultatul imi ajunge cam 10 zile. Cam o data la 6 ore, pun un puf de spray, iar noaptea, in special cand este cald in camera, uzitez chiar si mai des. Precizez ca am fost la doctor, am fost diagnosticata cu usoara deviatie de sept si rinita acuta, mi s-a facut o 'curatire' (nu mi s-a explicat exact ce anume) a mucoasei pentru a 'o ajuta sa se umezeasca'. Ulterior, mi s-a prescris Claritine si apa de mare, dar pur si simplu nu puteam sa dorm din cauza problemelor de respiratie, asa ca m-am intors la Bixtonim. Am apelat si la Rhinxyl cu ajutorul caruia reusisem sa pun picaturi foarte des, cel mult o data pe noapte, insa pentru ca nu s-a mai fabricat, de spaima sufocarii de peste noapte, m-am intors la Bixtonim. Nu stiu ce sa fac, m-am saturat sa torn picaturi, plus ca iarna aceasta mi-a fost foarte greu sa respir. Vreau sa scap de aceasta dependenta, dar nu stiu cum. Mi se usuca nasul foarte tare! Ce sa iau? Cum sa procedez? Dati-mi un sfat, va rog. Va multumesc din suflet!
2 comentarii
0
27-03-2013, ora 04:50
Methusalah
Nu este medic/terapeut
Methusalah
Buna.Stiu cum te simti.Eu eram dependenta de Vibrocil, dar am scapat.Am folosit apa de mare, o gasesti la 50 de lei.Se numeste Humex.Si nu am mai folosit spray-ul.Stiu e rau la inceput, nu poti dormi, dar iti pui mintea la contributie si vei reusi sa te lasi de el.Bafta.
0
27-03-2013, ora 13:37
Murimure
Nu este medic/terapeut
Murimure
Multumesc mult. Am sa incerc si apa de mare, sunt disperata ca deja am 12 ore de cand nu mai pun Bixtonim (am pus un puf de Nasonex) si este grav, nu se desfunda, nu pot sa respir. Cred ca e si pe fond psihic, nu suport nici cea mai mica infundare. Dar Doamne ajuta, incerc si Humex! Multumesc mult inca o data si felicitari pentru ambitie si reusita! :)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: