Dependenta de olinth

18-02-2011
ligi
Nu este medic/terapeut
ligi
Buna ziua.Ma numesc ligia si am 37 ani.De 3 ani de zile folosesc picaturi de nas olinth, cam o sticluta la 2-3 zile si nu pot scapa nicicum de ele.Precizez ca la varsta de 18 ani in urma unei radiografii a sinusurilor mi s-a descoperit o sinuzita cronica.Nu am primit nici un tratament.Acum, cum va spuneam, am aceasta dependenta de olinth.
Situatia este neplacuta deoarece nu pot pleca nicaieri fara sticluta de picaturi, ca este vara, ca este iarna, in permanenta o am in buzunar.
Credeti ca sedintele cu aerosoli m-ar ajuta sa scap de picaturi? Si daca da, cu ce anume ar fi indicat sa fac aerosolii?
Precizez ca nu ma pot baza in acest oras pe nici un orl-ist.
In speranta ca ma veti ajuta, va multumesc.
11 comentarii
0
18-02-2011, ora 14:24
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
faceti o radiografie SAF
trimiteti radiografia scanata pe mail
ganditiva la posinilitate internarii in clinica ORL.. in alt oras pentru tratament chirurgical
0
12-06-2011, ora 17:56
crasmaru claudia
Nu este medic/terapeut
crasmaru claudia
Buna ziua, ma numesc claudia si am 27 ani.de 6 ani ma confrunt cu o problema-dependenta de picaturi de nas,
La inceput, in primii 3 ani am folosit bixtonim iar acum folosec olinth.de 2 luni am dureri puternice in capul pieptului, medicul mi-a recomandat diclofenac crema si arcoxia, din pacate durerile au persistat si acum sunt insotite si de intepaturi repetate ale inimii si de o incalzire-arsura a zonei, ca si cum ceva cald traverseaza inima si dureaza intre 5 si 10 minute de mai multe ori pe zi.
In trecut am mai avut palpitaii, am facut ekg si ecografie dar au iesit ok.
Mi s-a spus sa iau calciu.Am facut cateva cure de calciu.
in prezent iau magne b6 si supradin.
Este posibil ca picaturile de nas sa imi afecteze zona toracica, inima?
Va multumesc
0
13-06-2011, ora 19:58
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. picaturile nazale sunt vazoconstrictoare.. pe termen lung actioneza asupra tuturor vaselor din corp, cerebrale, a inimii s.a.
1. LUati tinct de valeriana 30 pic la 8 ore in putina apa
2 Aspacardin 3 pe zi
3 URGENT la ORL pentru rezolvarea chirurgicala a problemei nazale
0
17-06-2011, ora 23:21
crasmaru claudia
Nu este medic/terapeut
crasmaru claudia
Va multumesc mult.
Datorita tincturii de valeriana nu ma mai trezesc peste noapte sa imi pun picaturii.
In cazul operatiei, se poate face si cu laserul?
0
18-06-2011, ora 16:47
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da, si cu laser si cu radiofrecventa
0
20-11-2011, ora 20:12
Claussit
Nu este medic/terapeut
Claussit
Buna Ziua.
Am 34 de ani si sunt dependent de 5 ani de picaturi nazale gen olynth, bixtonim sau rinofug. Din pacate sufar si de reflux esofagian ceea ce imi agreaveaza oarecum situatia. Dupa mai multe vizite la diversi medici inca nu am gasit o solutie sa scap de aceasta dependenta iar refluxul esofagian nu ma lasa sa stau cu nasul infundat deoarece de multe ori si gatul imi este opturat de la reflux si daca as avea si nasul infundat m-as sufoca efectiv. Inima si tensiumea mea au luat-o razna si trebuie sa gasesc o solutie cat mai repede. Medicamentele standar presrcise pana acum in afara faptului ca mi-au provocat reflux esofagian nu m-au ajutat mai deloc. Am incercat si colargol dar nu a desfundat nasul deloc. Var rog ajutati-ma cu un sfat. Multumesc !
0
21-11-2011, ora 07:56
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
reducerea cornetelor in volum cu radiofrecventa sau laser
pentru reflux.. regim strict alimentar fara acru, bauturi aciduilate si fructe citrice pt. toata viata
0
21-11-2011, ora 18:38
Claussit
Nu este medic/terapeut
Claussit
Refluxul esofagin il tin sub control si se manifesta doar la schimbare de sezon sau daca fac exces de ceva interzis. Reducerea cornetelor in volum cu radiofrecventa sau laser de care vorbiti ce presupune mai exact ? Va trebuie sa respir numai pe gura cateva zile ? As putea urma un tratament cu nexium si un regim alimentar foarte strict cu o luna inainte de operatie daca este cazul. Si daca nu va suparat, puteti sa imi spuneticu aproximatie bineinteles un pret pentru o asemenea operatie ? Va multumesc.
0
21-11-2011, ora 20:34
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
INterventiile cu Radiofrecventa.. NU necesita internare si nu necesita tamponament anterior...fiindca nu exista riscul de sangerare.
costul difera de la oras la oras si de la clinica la clinica
de la 500 lei la 500 euro
0
23-01-2012, ora 14:50
gangsta898
Nu este medic/terapeut
gangsta898
Buna ziua. Ma numesc Vlad, am 16 ani. In toamna am fost racit si am folosit cam o saptamana, doua saptamani olynth. Totul a fot ok pana cand am observat sa nu mai am secretie nazala deloc. Adica imi vine sa-mi suflu nasul, dar supa ce il suflu servetelul e gol. Deasemenea a inceput sa mi se adune un fel de secretie in gat. Ce este de facut? Va multumesc!
0
23-01-2012, ora 17:33
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
inhalatii, spalaturi nasale cu ceai de musetel, gargara
renunti pana la vindecare la sucuri, fructe citrice si muraturi
daca nu se rezolva.. mergi cu unul din parinti la ORL
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Am sinuzită? - semne și simptome ce susțin diagnosticul
  • Sinuzita a fost asociată cu un risc crescut de boli reumatice
  •