Depigmentare a pielii de pe penis sau altceva?

22-07-2009
paul_p
Nu este medic/terapeut
paul_p
Buna ziua!
Va rog ajutati-ma cu un sfat - cu o parere!

De ceva timp mi-a aparut pe penis o pata alba. Am fost la dermatolog unde, excluzand deocamdata faptul ca am fost tratat superficial, mi s-a spus ca nu e vorba despre o ciuperca (eu asa credeam) ci de o depigmentare a pielii. Mi-a dat un unguent - Travocort. Dupa 2 saptamani am mers la control - aceeasi superficialitate ca de prima data. De data
asta a zis ca trebuie sa continuu tratamentul cu Travocort si ca imi mai da un unguent - Advantan Milk. Am cumparat si cel
de-al doilea unguent si ajuns acasa cititnd prospectul de la Travocort am aflat ca: Se recomanda ca durata tratamentului sa nu depaseasca 2 saptamani. Tratamentul se va continua prin utilizarea unui preparat antifungic care sa nu contina si un glucocorticoid, cum este Travogen. Aceasta indicatie este valabila in special pentru utilizarea in regiunile genitala si inghinala.
Eu atunci zic - tratamentul meu cu Travocort o sa dureze in total o luna si jumatate (peste o luna trebuie sa merg din nou la control - timp in care trebuie urmat tratamentul) si
- Advantan Milk e tot un glucocorticoid - ceea ce nu este indicat sa fie folosit precum zice prospectul de la Travocort.

Ce sa inteleg eu de aici - incompetenta unor medici care prescriu medicamente(in cazul de fata unguente) dupa cum vor ei fara ca macar sa stie interactiunile intre medicamente?

Ce ar trebui eu acum sa fac - sa continuu tratamentul desi clar ca nu e unul bun - sau sa merg la alt medic ?

Din cate stiu eu o simpla analiza de sange i-ar fi putut indica medicului cu exactitate cauza albirii penisului - sau ma insel? Daca era asa ii era greu sa zica sa-mi fac analizele?

Va spun cu toata sinceritatea ca am fost tratat cu o superficialitate de nedescris - doctorita nici macar nu s-a ridicat de pe scaun - mi-a spus sa ma dezbrac - m-am dezbracat - s-a uitat - de la o distanta de la care nu putea sa-si dea prea multe seama si apoi a dat diagnosticul. E normal asa ceva?

Va rog sa-mi spuneti ce ar trebui acum sa fac in legatura cu tratamentul si ce pot sa am - din ce cauza sa fi aparut acea albire a penisului?

Multumesc mult de tot!
1 comentarii
0
22-07-2009, ora 10:44
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Medicamentele pe care le prescriu medicii nu vindeca nimic ! Indiferent daca eel sunt date de medici competenti sau nu. Asta e problema. Sa nu mai vorbim de faptul ca toti medicii nu au timp sa citeasca ce scrie pe ele.
Problema ta este cunoscuta in homeopatie: miasma psora mostenita sau dobandita, care se poate trata cu succes si fara efecte secundare. Aceasta miasma (boala) este cronica si se manifeste des cu astfel de pete albe. Apar des. Daca boala avanseaza se pot inmulti sau aparea si alte simptome.
Poate fi dobandita de la strabunici, parinti, etc.
Avand in vedere de ce creme toxice iti dau doctorii si de faptul ca nici macar nu stiu de unde vine ar fi bine sa consulti un medic homeopat cu experienta care va trata nu boala ci pacientul.

Nu este cazul sa te sperii de aceste pete, caci multi le au, dar daca faci totul pe dos in viata si mai capeti si alte boli in plus miasma asta poate avansa.

Astfel de pete dispar des dupa un singur tratament homeopatic adecvat, uneori trebuie inlaturate si alte boli din corp mai intai pentru a ajunge la niveul acestei boli care este mai adanc.
O idee mai buna decat aceasta nu ti se poate da, indiferent pe cine intrebi...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.