Depresia si calculatorul...

15-12-2009
Silencer
Nu este medic/terapeut
Silencer
Depresia shi calculatorul... Sau in cele mai multe cazuri : Dependenta de calculator...
Subiectul e destul de lung... Daca cineva ajunge sa citeasca pana la urma, v-ash ruga sa va spuneti parerea...

Scriam c-am cu un an in urma, ca sufeream de o depresie shi am lasat tratamentul prescris de medic, pentru a incerca sa imi revin de unul singur (Nu ma simteam prea bine in urma acestui tratament)...

In toti aceshti ani, fiind student la Tehnologii Informationale, imi petreceam majoritatea timpului la calculator... Shi iata ca filmele shi in special jocurile online, erau locurile mele de refugiu, pentru momentele de "durere" shi singuratate... Cu toate astea mereu eram sigur ca totul e sub control... De multe ori incercam sa practic un sport, dar mereu se termina ca stateam mai departe la calculator...

De fapt chiar shi depresia a aparut cu momentul aparitiei computerului, shi chiar nereushitele in invatatura au aparut tot odata cu aparitia computerului... Poate ca mereu am shtiut asta... Dar singur negam shi ma amageam, spunandu-mi ca calcultorul e un lucru bun, shi ca totul e sub control... Nu iesheam din casa( ceea ce de fapt duce iar la agravarea depresiei), afara nu iesheam (Caci shi prietenii mei deja stau pe la calculatoare)... Visul meu de viitor, era ca voi fi programtor de jocuri (un lucru destul de interesant printre altele shi bine platit), asha ca viitorul suna la fel... De cate ori, am spus ca imi voi schimba modul de viata, voi sta la calculator dar ma voi ocupa cu sportul... Voi ieshi mai des afara... Imi place natura, shi decate ori afara ploua sau batea vantul, eu doar ma uitam pe geam de la masa calculatorului...

Acum doua saptamani, trebuia sa fac nishte lucrari pentru universitate... Vine sesiunea, trebuia sa fac cateva lucrari.. Shi cu toate ca m-am decis sa le fac, nu puteam... Parca creierul meu nu mai putea gandi... Parca era topit... In fundal suna doar o muzica trista la pian... Iar viata mea ca de obicei merge in jos...

Abia atunci am realizat ca caclulatorul e o problema... Abia atunci am realizat ca am pierdut 5 ani de viata pentru nimic... Ca sunt dependent de aceasta "lume frumoasa", lumea online, in care fiecare din noi e un erou...
Acum am realizat ca 5 ani de depresie, se datoreaza in mare parte calculatorului...
Shi tot cu acum am realizat, ca fiind o persoana nu tocmai activa, trebuie sa imi aleg un viitor mai activ, ceva care sa nu fie in general legat de calculatoare sau oficii... Deja am vorbit cu fratele meu, ca ii dau calculatorul meu (unul foarte bun, la care merg majoritatea jocurilor din prezent :D )

Am gasit shi alte subiecte pe net, unde alti depresivi ishi gaseau refugiul in calculator, iar apoi cereau ajutor, nu shtiau cum sa scape de el, deoarece invatau la calculatoare... Acest cerc vicios...
Singura problema e ca nu shtiu nimic inafara de calculator, ce alta profesie ash putea lua... Parca m-ash fi trezit din coma... Cum de nu am realizat pana acum aceasta problema... Shi ma uit cu inspaimantare, la ceilalti prieteni care pierd shi acum timpul la calculator, shi care nu vor sa iasa afara in aceasta zi frumoasa, prima zi cu ninsoare din acest an...

Poate delirez shi nu gandesc rational ? Sau poate m-am trezit din mai puternic drog al lumiii moderne...
Am facut bine ca am decis sa las calculatorul, inclusiv studiile ?
5 comentarii
0
15-12-2009, ora 15:59
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Buna Silencer,

da, calculatorul, mai ales in excess, este in stare sa influenteze puternic oamenii in mod negativ. Pe unii mai mult, pe alti mai putin, sunt multi factori. Cat despre jocurile de calculator, acestea sunt adevarate droguri distrugatoare pentru copii.
Daca tu ai simtit ca acest lucru iti face rau este foarte bine ca te-ai hotarat sa-l lasi si gandesti foarte bine si corect. Este bine ca ti-ai dat seama de acest lucru si ca ai avut taria sa iei aceasta hotarare.
Tiam scris si un mesaj. da un click pe modificati profilul dvoastra.
0
15-12-2009, ora 16:25
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Draga Silencer,
Parerea mea este ca depresia nu a aparut in urma utilizarii calculatorului ci lucrurile s-a intamplat tocmai invers. Intai a aparut depresia si apoi tu te-ai refugiat in lumea imaginara creata cu ajutorul calculatorului.
Ar fi bine sa te desprinzi de calculator o perioada si sa faci o pauza. In nici un caz nu il instraina pentru ca el iti va folosi in proiectele tale de viitor si e destul de complicat sa strangi astazi bani pentru unul nou.
Nu abandona sub nici o forma studiile. Daca nu te simti in stare sa mergi la facultate si sa tii pasul cu colegii inseamna ca suferi de depresie care este o boala tratabila. Du-te la un medic psihiatru si cere-i un antidepresiv care sa te ajute si vezi-ti de viata ta inainte. Nu abandona acum pentru ca mai tarziu o sa iti para foarte rau. Ia pastilele care ti se prescriu si termina-ti facultatea. Eu cred ca un viitor serviciu in domeniul IT ti s-ar potrivi foarte bine. Dar pentru ca sa poti ajunge la acest nivel trebuie sa faci un minim de tratament si iti finalizezi studiile. Sunt multe persoane care nu considera depresia o boala, se chinuiesc si o duc pe picioare. Unii nu mai pot studia, altii nu mai au servicii. Si toate acestea din teama nejustificata de a lua pastile. Fii ambitios, urmareste-ti interesul tau in viata si construieste-ti singur un viitor ! Iti doresc multa bafta ! Cu drag, Clara
0
17-12-2009, ora 08:45
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
De acord cu d-na clara_p...toate cele bune!


Cu deosebit de multă plăcere şi deferenţă,
Mister NICK;)
0
17-01-2010, ora 14:53
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Multumesc, Mr. Nick :-). Cu drag.
Si sa nu uite domnul Silencer si pe Dumnezeu. O fi si depresia aceasta vreun mod in care Hristos bate la camara inimii lui... Mai stii...

1. In legea Domnului e voia Lui şi la legea Lui voi cugeta ziua şi noaptea.
2. Ea va fi ca un pom răsădit lângă izvoarele apelor, care rodul său va da la vremea sa şi frunza lui nu va cădea şi toate câte va face vor spori.
3. Cu glasul meu către Domnul am strigat şi El m-a auzit.
4. Eu m-am culcat şi am adormit; sculatu-m-am, că Domnul mă va sprijini.
5. Scoală, Doamne, mântuieşte-mă, Dumnezeul meu! Caci a Ta este mântuirea şi peste poporul Tău, binecuvântarea Ta.
6. Când Te-am chemat, m-ai auzit, Dumnezeul dreptăţii mele! Întru necaz m-ai desfătat! Milostiveşte-Te spre mine şi ascultă rugăciunea mea.
7. Să ştiţi că minunat a făcut Domnul pe cel cuvios al Său; Domnul mă va auzi când voi striga către Dânsul.
8. Mulţi zic: "Cine ne va arăta nouă cele bune?" Dar s-a însemnat peste noi lumina feţei Tale, Doamne!
7. Dat-ai veselie în inima mea, mai mare decât veselia pentru rodul lor de grâu, de vin şi de untdelemn ce s-a înmulţit.
8. Cu pace, aşa mă voi culca şi voi adormi, că Tu, Doamne, îndeosebi întru nădejde m-ai aşezat.
0
18-01-2010, ora 01:07
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Orice suferinţă este o metodă de "cioc-cioc" la uşa şi la sensibilitatea fiecărui om, "cioc-cioc" din partea lui Dumnezeu, evident; o încercare de auto-conştientizare şi disciplinare (printre altele).

Mulţumesc şi eu, numai bine;)
P.S. Mulţumesc pentru e-mailuri!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul