depresie

05-10-2008
anathrya
Nu este medic/terapeut
anathrya
Buna ziua. Problema mea este ca am ajuns in punctul in care simt ca nu ma mai pot replia. Ani la rand am suferit esec dupa esec in plan sentimental, iar acum nu mai reusesc sa am incredere. Mi se pare ca relatia se va distruge pana la urma, oricat de mult mi-as dori eu sa reziste si oricat as incerca sa o mentin in parametri normali. Ma ingrozeste gandul ca as putea iarasi ramane singura, gandul ca s-ar putea sa se distruga iarasi si aceasta relatie mi se rasuceste in inima ca un cutit, imi provoaca inclusiv greata. Nu ma mai pot reface, simt permanent o arsura in inima. Nu mai am chef de viata, simt ca raman fara aer, sunt apatica si mereu trista. Ce sa fac?
15 comentarii
0
05-10-2008, ora 00:00
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
pai in primul rand ar trebui sa mergi sa stai de vb cu un psiholog si sa vezi ce e de facut!!trebuie sa-ti recapeti increderea in tine!remedii sunt destule, trebuie doar sa ai vointa!!nu stiu in ce consta aceste esecuri ale tale...daca ai putea reveni cu niste precizari mai amanuntite, poate gasim o rezolvare si fara sa mergi la medic!!trebuie sa gasesti cauza acestor esecuri, pt ca ele nu vin asa din senin!!sunt provocate de ceva sau cineva!
0
05-10-2008, ora 00:00
anathrya
Nu este medic/terapeut
anathrya
De fiecare data cand am vrut sa fiu cu cineva, relatia nu rezista mai mult de o luna, o luna si jumatate. Indiferent de comportamentul meu! Si aproape de fiecare data fara sa imi dea vreunul vreo explicatie de ce renunta! In schimb, daca NU imi doream o relatie cu o anumita persoana, tot indiferent de comportamentul meu se atasa tot mai mult de mine, unii mergand chiar pana la extreme. Cu alte cuvinte, cu cei cu care vroiam sa fiu, nu aveam in final nicio sansa, iar de cei cu care nu vroiam sa fiu aproape ca nu reuseam sa mai scap. Am considerat asta inclusiv un blestem, legaturi de cununii, nu stiu, dar de fiecare data a fost la fel. Si vad ca inca mai continua sa fie. Am fost si pe la diverse slujbe, am incercat o gama variata de solutii, situatia e neschimbata. Nu mai rezist. Nu ma mai pot pune pe picioare. Nu mai am chef de nimic.
0
05-10-2008, ora 00:00
alina-florentina
Nu este medic/terapeut
alina-florentina
te-ai gandit ca poate ai si tu un pic de vina in aceste esecuri?ok, dar nu despre asta e vorba...tu trebuie sa te faci bine in primul rand.primul ajutor trebuie sa i-l ceri medicului de familie sau psihiatrului.iti v-a da un tratament, sigur...dar te vei linisti si apoi vei vedea ca vei gasi o rezolvare la toate problemele tale.eu sunt medic de familie si am pacienti in situatia ta.daca te pot ajuta cu ceva -
0
06-10-2008, ora 00:00
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
anathyra, am o prietena care se confrunta cu ceva asemanator!!exact ca si in cazul tau, pers.de care ea este atrasa o resping, iar cele care nu o intereseaza sunt atrase de ea!!eu am fost si sunt mereu alaturi de ea si i-am dat niste sfaturi din suflet!!ea este genul mai copilaros si nu multe persoane accepta asta la o femeie, plus ca este usor posesiva, cam geloasa si cel mai rau foarte suparacioasa!!noi ca fetele ne intelegem super bine, dar ea in rel.cu un baiat devine asa!!acum nu stiu care este comportamentul tau fata de un baiat...dar poate ca problema este undeva la tine si trebuie rezolvata!!nu exista cuvantul nu mai pot sau nu mai rezist!!capul sus draguta!!o problema are cel putin 2 rezolvari!!trebuie sa se gaseasca o solutie si in cazul tau!!cu ajutorul nostru, cu ajutor specializat o scoatem la capat ;)) noi sunt aici ca sa cerem si sa oferim ajutor la randul nostru atunci cand putem!!daca ai putea oferi mai multe detalii, de ex sa ne povestesti cam cum a decurs o relatie cu un baiat de care te-ai despartit!!numai asa ne-am putea forma o idee si te-am putea ajuta!!trebuie sa gasim buba ;) te pup
0
07-10-2008, ora 00:00
anathrya
Nu este medic/terapeut
anathrya
Da, poate ca de vina sunt si eu. Dar ideea este ca si ei au anumite reactii in prezenta mea. Cum ar fi tendinta de a renunta fara macar a preciza motivul si fara a da de inteles in prealabil ca asta au de gand. Normal ca mi s-a parut ciudat. Sau pur si simplu initial totul decurge normal, ca mai apoi, pe neprins de veste, sa nu mai reactioneze absolut deloc. Nu stiu ce sa mai zic.
0
07-10-2008, ora 00:00
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
anathrya, pot sa te intreb ce varsta ai?
0
09-10-2008, ora 00:00
anathrya
Nu este medic/terapeut
anathrya
28 de ani. Si - din nefericire! - aspectul fizic nu ma avantajeaza, cum ar fi normal, ci complica lucrurile... Barbatii se grabesc sa obtina fie totul, fie nimic, inca de la inceput. Si tot ei nu au incredere in mine...
0
09-10-2008, ora 00:00
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
multi inainte anathrya!!eu am 30 ;)) off draguta dar nu trebuie sa te descurajezi singurica!!de ce spui ca nu te avantajeaza aspectul fizic?daca ti-e greu sa vb aici, putem vb si pe mess!!sa stii ca prin comunicare poti rezolva multe!!sa stii ca nu toata lumea este perfecta!!trebuie doar sa stim sa ne ascundem defectele sau si mai bine sa ne folosim de ele ca si de o calitate!!te pup
0
10-10-2008, ora 00:00
anathrya
Nu este medic/terapeut
anathrya
Tocmai asta e problema. Frumusetea nu m-a avantajat niciodata, ci dimpotriva, mi-a creat numai probleme. Barbatii au impresia ca femeile frumoase nu se obosesc sa si gandeasca si prin urmare, sunt mai usor de obtinut... M-am saturat sa vad ca sexul e pus pe primul loc, iar daca nu e obtinut, totul dispare.
0
11-10-2008, ora 00:00
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
din pacate traim intr-o societate in care majoritatea vad doar ambalajul...dar sa stii ca nu toti sunt asa!!orice persoana are o jumatate pe undeva, trebuie doar sa o gasesti!!eu zic sa te concentrezi mai mult pe cariera ta, pe viitorul tau draguta pt ca dragostea mai trece si prin stomac!!eu daca aveam mintea de acum atunci cand m-am casatorit sa stii ca nu mai faceam la fel!!dar exista un moment pt orice!!si crede-ma ca decat sa ai langa tine un nemernic mai bine stai singura!!fii un picut mai egoista si gadeste-te la tine si nu iti mai face atatea ganduri pt ca atunci cand o sa fie momentul o sa-ti gasesti pe cineva care sa te merite!!uite eu am o cunostinta care pana la varsta de 35 ani a ramas virgina si a avut doar un singur prieten!!la fel si ea se gadea in fel si chip pana cand acum 2 ani a cunoscut un teolog cu care s-a si casatorit si au un baietel superb si este foarte fericita!!te pup
0
12-10-2008, ora 00:00
anathrya
Nu este medic/terapeut
anathrya
Eu nu ma indoiesc de asta. Ma refer la faptul ca a meritat sa astepte pana si-a gasit fericirea. Dar problema la mine este ca trecand prin atatea dezamagiri, nu mai pot sa am rabdare ca la 35-38 de ani mi-oi gasi si eu pana la urma pe cineva... mai stiu si eu cateva cazuri care au asteptat pana atunci si tot au patit-o.. Au murit la nastere, din cauza varstei inaintate, copiii s-au nascut cu malformatii, sau sotii s-au reorientat spre femei mai tinere, ca doar deh... Asa ca e lesne de inteles ca as vrea sa imi gasesc macar pe cineva cu care sa am o relatie cat de cat, daca nu casatorie, dar nu mai vreau singuratate!!!!!!!!!!! M-am saturat sa fie mereu la fel!!!!!! Nu mai am rabdare, timpul trece pe langa mine, de ce sa vad doar la ceilallti fericire si mie sa imi fie refuzata?????????
0
15-10-2008, ora 00:00
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
anathrya, dar ai fost sa vb cu un preot?daca nu, te sfatuiesc sa mergi pt ca nu exista sa nu iti gasesti jumatatea pe lumea asta!!am o prietena care merge la un preot foarte renumit si foarte bun, care te poate ajuta din orice punct de vedere!!
0
06-11-2008, ora 16:49
alyely81
Nu este medic/terapeut
alyely81
buna, am 27 de ani si sufar de anxietate cu atacuri de panica, toate astea au aparut in urma cu 4 ani din cauza unei decepti in dragoste am fost mintita mult timp, acum sunt cu un baiat de nota 10 care ma ajutat mult sa trec de perioada critica, am momente in care sunt ok cu chef de viata etc dar anul asta mi-am pierdut ambi bunici si in urma cu cateva zile si catelusa mea pe care o aveam de 18 ani si sintomele au reaparut va rog sa ma ajutati cu un sfat ca nu mai stiu ce sa fac am o teama continua in mine sa nu mai pierd pe cineva drag,
0
19-11-2008, ora 18:38
last_windchaser
Nu este medic/terapeut
last_windchaser
Cand va scriu aceste randuri este seara, asa ca buna seara. am gasit aceste posturi cautand un psiholog. Cred ca sunt printre fete aici asa ca doresc sa mentionez ca sunt barbat. Am 33 de ani si eu sufar de o puternica depresie. La mine cauzele sunt mai multe: picaj financiar ( vreo 2 decizii proaste au fost suficiente), frustrarea ca nu o mai pot ajuta pe maica-mea asa cum o faceam pana acum, diverse alte probleme-mici esecuri.atunci cand pica ceva incep sa se prabuseasca toate.Si bineinteles, in primul rand, partea sentimentala. De ce spun aici in primul rand? Deoarece restul sunt rezolvabile, insa consider ca este foarte important sa ai pe cineva care sa-ti dea un echilibru pe plan emotional, sentimental si caruia sa-i oferi acelasi lucru. Nu o sa intru in detalii momentan, pentru ca aici este vorba de anathrya, nu de mine. Asa ca, anathrya, vreau sa-ti spun ca nu trebuie sa disperi, trebuie sa cauti barbatul care te va aprecia. Daca tu esti ok in relatie si el pleaca nu trebuie sa suferi deoarece nu ai pentru cine. Incearca sa te implici treptat, sa vezi ce vrea barbatul respectiv, pentru a nu mai suferi din nou. Cam aceleasi probleme le am si eu, dar parca cu cat ma straduiesc mai mult sa le rezolv, cu atat sufar mai mult cand nu reusesc. Dar trebuie sa merg mai departe si asa trebuie sa faci si tu...sa continui sa cauti, sa nu fii dezamagita prea tare, sa nu-ti pierzi speranta si mai ales rabdarea, pentru ca altfel s-ar putea sa nimeresti cu cine nu trebuie din disperare si sa te multumesti poate cu prea putin. Si decat cu cine nu trebuie, iti spun eu ca e mai bine singura.
0
22-11-2008, ora 15:13
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Buna Anathrya,

TE ROG SA CITESTI CU ATENTIE TOT PANA LA ULTIMA LITERA!!!!!

Nu incep prin ati da sfaturi psihiatrice pentru ca nu ai nevoie, am sa iti dau unele sfaturi practice cu ajutorul carora poti trece peste aceasta perioada grea din viata ta...

Pana mai acum 6 luni, si eu am trecut printr-o perioada foarte grea: am probleme destul de serioase cu stomacul si aceste probleme se rasfrang si asupra sistemului respirator. Din cauza refluxului de acid din stomac imi este afectat foarte rau faringele si laringele (in general gatul). Pentru mine este foarte frustrant sa am o voce foarte buna si sa nu mi-o pot folosi pentru ca nu am voie (daca ma apuc si cant imi pot leza foarte rau corzile vocale si putin cate putin si vocea). Am foarte frecvent stari depresive, sunt apatic si lipsit de motivatie tocmai din cauza faptului ca nu am voie sa cant., iar pentru mine cantatul reprezinta foarte mult.Este ca si cum tu ai avea in contul din banca 1 milion de dolari, dar nu-i poti folosi pentru ca nu ai voie, banca ti-a interzis ca pe o perioada de 6 luni sa nu ai folosesti din diverse motive.

Nu stiu cum, am gasit pe internet un site -------------* Acest site vb despre o carte care te ajuta foarte mult sa te repliezi, te ajuta sa iti refaci starea psihica, pentru ca incet incet cu ajutorul subcontientului (creierul emotional) sa iti poti reface organismul sau sa poti sa controlezi diverse situatii din viata ta, inclusiv optimizarea relatiilor amoroase si nu numai exact ca un puzzle, piesa cu piesa doar prin puterea minti.

Cartea se cheama THE SECRET/EL SECRETO (SECRETUL) si o poti gasi in orice librarie, insa daca iti este mai comod o poti comanda online pe acest site : -------------*. Tot aici gasesti si filmul subtitrat in limba romana: -------------*

Iti spun pe scurt cateva lucruri despre cat de multe poate sa faca subconstientul pentru a putea avea o relatie perfecta cu barbatul pe care tu ti-l doresti:

" Orice actiune pe care o intreprindem trebuie sa fie precedata de un gand. Gandurile creeaza cuvintele pe care le spunem, senzatiile pe care le traim si actiunile sau faptele noastre. Actiunile sunt deosebit de puternice, pentru ca sunt ganduri care ne-au determinat sa actionam.

Atunci cand doriti sa atrageti ceva in propria viata, asigurati-va ca actiunile dumneavoastra nu va contrazic dorintele...Cel mai bun exemplu este povestea urmatoare: O femeie dorea sa atraga in viata ei partenerul perfect. Facuse tot ce trebuia sa faca: isi facuse o imagine clara despre felul in care vroia sa arate, facuse o lista amanuntita a calitatilor acestuia si il vizualizase in viata ei. In ciuda acestor lucruri, nu erau semne ca va aparea.

Apoi, intr-o zi, in timp ce sosea acasa si isi parca masina in mijlocul garajului, a ramas uimita cand si-a dat seama ca actiunile sale ai contraziceau dorinta. Daca masina ei era in mijlocul garajului, nu mai era loc pentru masina partenerului ei perfect! Actiunile sale spuneau cu putere Universului (adica lui Dumnezeu) ca nu avea incredere ca va primi ceea ce ceruse. Prin urmare a facut imediat curatenie in garaj si apoi a parcat masina intr-o parte, lasand loc pentru masina partenerului ei perfect in cealalta parte. S-a dus apoi in dormitor si a deschis sifonierul, care era supraaglomerat cu imbracamintea ei. Nu mai era loc pentru hainele partenerului perfect. Asa ca a mutat o parte din haine pentru a-i face loc. De asemenea, ea se culca in mijlocul patului si a inceput sa doarma pe partea "ei", lasand loc partenerului.

Acea femeie ai povestea intamplarea unui prieten Mike Dooley, in timpul unui dineu, iar partenerul perfect statea chiar alaturi de ea la o masa. Dupa ce intreprinsese toate acele actiuni puternice si actionase ca si cum ar fi primit deja partenerul perfect, acesta a aparut in viata sa si impreuna au acum o casatorie fericita." Secretul de Rhonda Byrne - Editura Adevar Divin

TOT CE AI CITIT MAI SUS gasesti sub alt context intr-o singura fraza si in BIBLIE : Cere si ti se va da, Bate si ti se va deschide si Crede ca ai si vei avea!!!

Iti sta in puteri sa controlezi imprejurimile, Nimic nu poate impiedica imaginea pe care o creezi sa devina realitate cu exceptia acelei puteri care i-a dat nastere - TU. Imaginatia este tptul. Este pre-viziunea atractiilor care vor veni in viata. Orice poate concepe mintea...tot ea poate realiza ceea ce a conceput...foloseste-ti mintea in scopul atragerii in viata ta a tot ce este mai bun si mai curat si te vei convige singura!

"Mi se pare ca relatia se va distruge pana la urma...Ma ingrozeste gandul ca as putea iarasi ramane singura, gandul ca s-ar putea sa se distruga iarasi si aceasta relatie mi se rasuceste in inima ca un cutit, imi provoaca inclusiv greata. Nu ma mai pot reface, simt permanent o arsura in inima. Nu mai am chef de viata, simt ca raman fara aer, sunt apatica si mereu trista." - tot ceea ce ai afirmat reprezinta dovada faptului ca te contrazici si nici tu nu mai sti ce vrei...iti doresti dar totusi lasi sa patrunda o picatura de indoiala, lasi gandurile negative sa iti patrunda in subconstient si mai devreme sau mai tarziu se materializeaza. exact asta trebuie sa corectezi - indoiala, trebuie sa fi convinsa ca vei reusi, iar rezultatele nu vor intarzia sa apara.

"ADEVĂR VĂ SPUN VOUĂ, CĂ ORICINE VA GRĂI CĂTRE ACEST MUNTE " MUTĂ-TE ŞI ARUNCĂ-TE ÎN MARE" ŞI NU SE VA ÎNDOI ÎN SUFLETUL SĂU, CI DIMPOTRIVĂ, VA CREDE CĂ CEEA CE A SPUS SE VA ÎNTÂMPLA, ACELA VA AVEA ORICE ŞI-A DORIT". - Mântuitorul Iisus Hristos

Sunt SIGUR ca tot ce ti-am scris echivaleaza cu 5 sedinte de psihoterapie si mai sunt sigur ca iti vei achizitiona cartea dsp care ti-am vb si vei avea parte de tot ceea ce iti doresti, in special de partenerul perfect. CITESTE cu atentie, intelege ceea ce trebuie sa intelegi si ai incredere in Dumnezeu ca niciodata nu te va lasa la greu!!!

Iti doresc numai bine si astept reactia ta!!! (Scz daca am facut vreo greseala gramaticala; am scris foarte repede pt ca am multa treaba)!!!

(*modificat de admin)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Combinația între depresie și tulburări cognitive minore la vârstnici accelerează îmbătrânirea creierului
  • Stimularea magnetică îmbunătățește starea de spirit în cazul bolnavilor de depresie
  • Gazul ilariant, tratament pentru depresiile severe
  • Pericolele utilizării Facebook-ului
  • Terapia cognitiv-comportamentală pentru insomnia cronică
  • Medicamentul care ar putea trata depresia în mai puțin de 24 de ore
  • Depresia
  •