Depresie/Anxietate/Frica de despartire fara nici in motiv anume

06-08-2018
Cristina White
Nu este medic/terapeut
Cristina White
Buna ziua.Am o problema destul de mare.Acum 4luni am pierdut o sarcina, fiind a doua.De atunci am cazut intr-o depresie cam puternica.Am devenit ipohondra crezand ca am HPV sau alte boli incurabile, ducand astfel la racirea dintre mine si iubitul meu, din cauza ca ma gandeam doar la boli.Intr-un final m-am mai calmat doar ca de 3zile am ganduri ciudate.Intr-o luna am nunta, si pe langa faptul ca sunt extrem de stresata fac atacuri de panica, sunt foarte depresiva gandindu-ma ca sotul ma va parasii sau chiar am impresia ca ne-am despartit chiar daca nu s-a intamplat asta.El ma sustine doar ca nu imi revin..chiar daca ma atinge sau ma saruta am impresia ca m-am racit foarte tare.Dar dintr-o data..m.am trezit cu ganduri negre..am impresia ca voi ajunge la nunta si o sa fiu la fel de depresiva iar in luna de miere o sa fiu si mai rau..mi-e tare frica pt ca sunt de 7ani cu el..nu am avut niciodata stari dinacestea dintr-o data..peste noapte..mi-e frica ca nu o sa imi mai revin din depresie si nu vreau sa ne despartim..am nevoie de ajutor neaparat..Ma simt rau..nu pot dormi fac atacuri de panica, nu mai mananc si vreau ca el sa stea in permanenta cu mine..nu pot sa ma concentrez la organizarea nuntii si la munca..sper sa fie doar un episod..am nevoie sa imi revin cat mai curand..mai ales ca nu ma inseala, eu nu il insel, nu imi place de nineni nici lui..totul s-a intamplat dintr-o data fara nici un motiv..starea de depresie o am de 4luni..doar ca de 3zile ma ucid gandurile ca eu l-as parasi sau invers..
9 comentarii
1
06-08-2018, ora 16:29
tyrel85
Nu este medic/terapeut
tyrel85
Este clar ca trebuie sa mergi la un doctor, 4 luni de zile este mult timp sa stai asa...starea ta se inrautateste pe zi ce trece.
0
06-08-2018, ora 17:38
Cristina White
Nu este medic/terapeut
Cristina White
Acum 4luni am avut o depresie asociata cu ipohondrie.Imi era frica de boala.Acum 3zile a inceput depresia gandindu-ma ca sotul nu ma mai vrea sau poate eu pe el..fara nici un motiv..fac atacuri de panica si mi-e tare frica..
0
06-08-2018, ora 20:13
tyrel85
Nu este medic/terapeut
tyrel85
Da am inteles situatia din primul tau mesaj, noi aicea pe forum nu te putem ajuta numai cu sfaturi trebuie sa mergi la un psihiatru eu sant in depresie de 3 luni de zile si inca nu mi-am gasit tratamentul potrivit stiu ca e UN IAD PRIN CE TRECI ACUMA numai noi, , bolnavi, , intelegem.
0
06-08-2018, ora 20:32
Cristina White
Nu este medic/terapeut
Cristina White
Da, este atat de greu :(
Nici eu nu credeam persoanele care ziceau ca au depresie.Este crunt de greu..sa ne ajute D-zeu sa trecem peste..
1
06-08-2018, ora 20:32
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Daca starea dureaza de mai mult de doua saptamani, trebuie sa te vada un psihiatru. Depresia, anxietatea sunt niste boli. Exista tratament pentru ele. Iti vei reveni.
1
06-08-2018, ora 20:49
CatincaR
Nu este medic/terapeut
CatincaR
Cristina, MAINE te duci la un psihiatru, ai inteles? Trebuie sa incepi un tratament sa iti revii si sa faci fata nuntii de peste o luna. Ce, vrei s-o iei la fuga din cauza panicii inainte de nunta si sa-l lasi pe mire doar cu nuntasii sa petreaca? Sa mergi si la psihoterapie, dar acolo rezultatele nu s-ar vedea la fel de repede, tu trebuie sa faci fata onorabil nuntii.
Ma bucur ca ai reusit sa depasesti ipohondria facand nspe mii de analize, ultima mai sofisticata decat celelalte, dar, desi mi-ai scris ca daca iese bine te linistesti... te-ai linistit in privinta cancerului, dar faci fix la fel acum cu inselatul si lasatul de partener. Tot la fel spui ca nu poti dormi, nu poti manca, atacuri de panica, depresie. Macar ai avut 2-3 zile de liniste dupa aflarea rezultatului negativ al analizei sau ai trecut imediat la noile temeri?
Nu mai pierde timpul, du-te la doctor.
0
06-08-2018, ora 20:58
Cristina White
Nu este medic/terapeut
Cristina White
Ma gandesc ca este din cauza stresului prea mare care s-a acumulat lintr-un an..cu organizarea nuntii cu ipohondria cu 2sarcini pierdute..deocamdata m-am linistit cu ipohondria..dar sincer gandul ca l-as putea pierde din cauza ca simt ca nu mai pot ca nu pot sa imi revin ma termina..sincer eram mult mai linistita psihic cand aveam ipohondria..nu stiu ce sa mai fac..
Oricum s-a inrautatit situatia..pentru ca deja ma simt o leguma..si mai am atatea de facut pentru nunta..oare imi voi revenii?Si nu inteleg de ce simt o racire atat de mare intre noi imediat dupa ce mi-a trecut cu ipohondria?Pana atunci mergea bine intre noi..el zice ca e doar in capul meu..ca el nu simte ceva diferit :(
0
06-08-2018, ora 22:49
CatincaR
Nu este medic/terapeut
CatincaR
Nu cred ca erai mai linistita cu ipohondria, atunci iti era frica de moarte dar realizai si ca relatia de cuplu ar putea evolua in rau, doar tu ai spus-o ca nu stii cat va mai avea rabdare sotul tau; acum, ca teama de moarte a disparut, ai vreme sa te ocupi de teama de despartire. Teama de moarte e mai mare decat teama de despartire, e firesc si altceva orice paleste cand esti in pericol de moarte. Dar da, in timp depresia si anxietatea se pot agrava netratate, de aceea simti ca esti din ce in ce mai rau.
De fapt, ce te retine sa mergi la medic? Ti-a raspuns si un medic psihiatru si cativa psihologi si apoi noi astialalti: toti te-am trimis la medic sau macar la psiholog. De ce amani? O sa-ti dea ceva pt. depresie si ceva pt. anxietate, vei vedea ca te vei simti din ce in ce mai bine.
0
07-08-2018, ora 09:13
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Psihologie, Bucuresti, sector 1
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Intr-adevar, ce ti s-a recomandat aici pe forum e cea mai realista varianta. Ai nevoie sa iei in serios simptomele tale si sa le tratezi la psihiatru si psiholog. Depresia nu e un moft, e o boala psihica si se trateaza
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul