Depresie, atacuri de panica.

06-04-2018
Claudiu.Florentin
Nu este medic/terapeut
Claudiu.Florentin
Buna seara, numele meu este Claudiu și din păcate trec prin cea mai grea perioada a vieții mele. Acum vreo 5-6 ani am trăit primul atac de panica. Totul a început intr-o seara când am încercat pentru prima data marijuana, in seara respectiva m-am panicat iar dupa câteva ore mi-am revenit. A doua zi când m-am trezit totul era normal, nu aveam nimic, am plecat in oraș și dintr-o data totul a început sa mi se para ciudat, lumea, locul, tot ce ma înconjura, parca trăiam un film. Ușor ușor cu timpul am reușit sa îmi reduc frecventa atacurilor de panica și începusem sa îmi revin, nu am urmat vreun tratament pentru ca mi-am fost frica. Cu trecerea anilor atacurile de panica au devenit extrem de rare și ma sumteam foarte bine. Acum 2 luni din cauza problemelor financiare am decis sa plec in Anglia, după ce am ajuns aici am făcut vreo 2 atacuri de panica iar in urma unuia din el am rămas cu o stare de derealizare, totul mi se părea codat in jurul meu, tot ce gândeam, scrisul cititul, absolut tot. Am reușit sa îmi revin dar vreo 2 zile am fost cam buimac. Problema s-a agravat după ce in urma cu 3 zile am aflat ca soția mea are o alta relație și dorește sa înceapă o noua viața, vestea asta a fost un șoc foarte puternic mai ales ca este vorba și de un copil iar noi avem 10 ani împreuna și am plecat de la 0 iar pana acum am făcut cam tot ce aveam nevoi, casa, mașina, copil. După asta viața mea s-a schimbat complet, stările de depersonalizare au revenit, sunt confuz și nu înțeleg nimic ce se întâmpla in jurul meu, totul mi se pare ciudat și tot timpul ma gândesc și îmi este foarte frica sa nu sufăr de vreo boala psihică, sunt extrem de confuz și nu pot sa ma regăsesc, nu îmi pot aduna gândurile, uneori parca am impresia ca îmi pierd memoria și gândurile, am o stare foarte ciudata, dacă vizitez un loc și revin după ceva timp îl recunos dar parca dar parca este ciudat ca și cum l-as vedea prima data. Nu înțeleg ce se întâmpla cu mine și ce este cu starea asta de confuzie, încerc sa ajung la un doctor dar nu este chiar așa de ușor aici in Anglia, am început sa fumez foarte mult, am scăzut foarte mult in greutate, nu înțeleg ce este cu mine, parca și memoria îmi este afectată, fiecare zi parca este noua pentru mine chiar dacă stau și văd aceleași lucruri zilnic. Îmi este frica sa nu o fi luat-o razna
1 comentarii
0
06-04-2018, ora 23:01
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Gasiti grup de Depersonalizare si Derealizare pe Facebook.
Mergeti la un medic psihiatru daca se poate si faceti cateva sedinte de psihoterapie pe Skype cu psiholog roman.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul