Depresie... cam tot si toate s-au pus impotriva mea

16-07-2010
elenu_tza
Nu este medic/terapeut
elenu_tza
Nu stiu ce sa zic, doar ca, cam tot si toate s-au pus impotriva mea, tot ce fac nu-mi iese bine sunt intr-o depresie mare de tot...si toate se intampla numai din vina mea
5 comentarii
0
16-07-2010, ora 20:30
calogeropoulis aristia
Nu este medic/terapeut
calogeropoulis aristia
draga mea elenu_tza, depresia este o maladie serioasa, nu poti iesi din ea fara ajutor specializat.
Nu te mai invinovati, si asta este tot un simptom al depresiei, cand te simti vinovat si iti devalorizezi propria persoana.
In concluzie, nu sta asa, apeleaza la un medic bun, sanatate si nu descuraja!
0
12-12-2010, ora 11:50
catad74
Nu este medic/terapeut
catad74
Buna ziua. si eu sunt in aceeasi stare ca a ta., nu ma regasesc. imi e greu.ce ne facem?
0
12-12-2010, ora 11:56
catad74
Nu este medic/terapeut
catad74
pentru medic nu am bani nu stiu parca nu- mi vine sa investesc in asta ( am o familie compusa dintr- o sotie minunata si un copil...o doamne nu stiu ) si eu sa dau bani pe doctori pt nebunia asta care m- a apucat pe mine...offfff.
Eu sunt in starea asta de o luna sa zic se naruie totul in jurul meu...si eu sunt cel care gresCum ma simt eu : fara pofta de viata ( cel mai bine mai simt seara cand trebuie sa ma culc...caci sunt singur sau urmeaza o clipa de singuratate) dimineata ma infioara gandul ca trebuie sa incep o noua zi, nu ma pot concentra ( daca urmaresc o emisiune la tv nu- mi sta mintea la ea), pofta de mancare nu prea am, nu mai am nimik din ce aveam...
Am intrat aici si o sa scriu o sa incerc sa vad daca ma ajuta terapia asta.de a comunica cu...VOI.
camm atat pt moment..sincer nu stiu cum sa te ajut...daca gasesc o solutie pt mine o sa ti- o transmit si tie.
Multa bafta...si astept si eu un raspuns.offffff
1
14-12-2010, ora 19:58
Psiholog Nicolae Nedea
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Nicolae Nedea
Buna seara,
tratarea depresiei se face in doua feluri, prin medicamente si prin psihoterapie, amandoua modurile, luate separat, dau rezultate relativ egale dar cand se trateaza concomitent rezultatul este maxim.
Eu va pot vorbi despre tratarea prin psihoterapie.
Este vorba de proces care se intinde pe mai multe sedinte si din pacate in Romania nu este decontat de Casa de Asigurari. In principal se pleaca de la monitorizarea activitatilor care produc bine, placere, si sentimentul utilitatii. Apoi strategia terapeutica se complica un pic si este nevoie de sprijinul unui terapeut.
O idee buna este socializarea de orice fel, chiar si pe acest site.
Sper ca aceste informatii de baza va vor fi utile si veti putea in viitor sa gasiti resurse sa treceti peste depresie.
0
15-12-2010, ora 10:46
catad74
Nu este medic/terapeut
catad74
Multumesc mult pentru sfat, domnul doctor o sa incerc sa pun in aplicare ceea ce mi- ati spus ( socializare pe orice cale) defapt am observat ca asta ma scoate de fiecare data din aceasta stare.Eu sunt, sau eram mai bine spus un om foarte sociabil care imi placea sa vb cu prietenii sa ii tin la curent si ei sa ma tina la curent cu activitatile zilnice..dar nu stiu de 2 luni v- am zis m- am inchis in mine, si parca ma afund si mai mult.
Cel mai mult ma ingrijoreaza ca am o familie fericita, o fetita dulce foc si nu stiu nu vreau sa imi iau campii.
M- am gandit ca eu fiind ca zodie fecioara sunt un tip care - mi place perfectiunea si nu stiu dar in ultimele dati ma raportez la acea perfectiune si eu nu sunt asa.
offff..multmesc pt atentia acordata.
Imi face bine cand cineva ma baga in seama in luea asta agitata.
O zi buna va doresc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Combinația între depresie și tulburări cognitive minore la vârstnici accelerează îmbătrânirea creierului
  • Stimularea magnetică îmbunătățește starea de spirit în cazul bolnavilor de depresie
  • Gazul ilariant, tratament pentru depresiile severe
  • Pericolele utilizării Facebook-ului
  • Terapia cognitiv-comportamentală pentru insomnia cronică
  • Medicamentul care ar putea trata depresia în mai puțin de 24 de ore
  • Depresia
  •