depresie ipohondriaca

09-06-2016
susana m.
Nu este medic/terapeut
susana m.
se poate trata medicamentos? raspunde la tratament? s-a confruntat cineva cu acest diagnostic si ce tratament ia si cum se simte?
15 comentarii
0
09-06-2016, ora 18:24
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Sigur. Mergeti la medicul psihiatru pentru tratament si daca puteti sa faceti in paralel psihoterapie.
0
09-06-2016, ora 18:58
susana m.
Nu este medic/terapeut
susana m.
Tratamente schimbate la medic psihiatru cu depresie, anxietate, la ultima reteta diagnosticul acesta.Nu a fost nici o schema de tratament cu multe beneficii, multe reactii adverse. Un an jumate tratamente diverse la un medic f.bun si competent dar eu nu vad imbunatatire fizica sau psihica.Acum la ultima reteta i-a dat doxepin 1/2+1/2+1, carbamazepin 1/2+1/2+1, olanzapina 5 mg, imovane 1/2. pt.3 luni.
0
09-06-2016, ora 19:05
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Asa este procedura. Sa schimbati medicamentele pina le gasiti pe cele cu care va simtiti bine.
Eu le-am gasit abia la al 6-lea tratament.

Daca sunteti din Bucuresti si doriti sa participati la Terapie de grup (gratuit) accesati www.echilibru.org
0
10-06-2016, ora 00:16
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
De la anxietate are ipohondria, insa nu conteaza, conteaza sa se trateze de depresia anxioasa, nu au mers antidepresive din clasa SSRI gen Cipralez, Zoloft, Paroxetine ?
Ca tratamentul asta de i l-a dat acum e destul de complex si serios, dar daca a incercat si pe celelalte, asta e.
0
10-06-2016, ora 14:17
Utilizator_179524
Nu este medic/terapeut
Utilizator_179524
@ susana m. probabil medic foarte bun, dar medicamentul carbamazepina nu este bun deloc. stiu ca si eu am luat si a avut doar reactii adverse negative in cazul meu. ar trebui sa rugati acel medic sa va schimbe carbamazepin cu alt medicament gen depakine sau altceva.
0
10-06-2016, ora 18:19
susana m.
Nu este medic/terapeut
susana m.
Multumesc la toti care mi-au raspuns.Sunteti din cei ce cunosc simptomele bolilor si diverse tratamente.
E vorba de fratele meu 56 ani fost alcoolic, neasigurat, fara contact cu realitatea de multi ani, stat inchis in casa, doar citit si tv, toate problemele existentiale rezolvate de mamica cu mine (eventual prin santaj ca se omoara daca nu-i dam bautura si tigari).In anul 2006 i-am luat in spatiu in casa sotului meu, ap.cu 2 camere.Mamica era bolnava si banii putini, eu drumuri si rezolvat si problemele lor nu mai puteam.
In vara lui 2014 a avut o saptamana in care ne ameninta ca se omora cu cutitul, pulsiunile erau puternice si frecvente, cerea sa-i aducem psihiatru acasa, nu putea urina, se chinuia dar nu reusea si nu putea dormi de frica sa nu faca in pat. Intr-o seara cand am ajuns acasa a fost apogeul si l-am intrebat daca vrea sa chem salvarea -a zis da.L-a internat 5 zile neasigurat.Era somnoros si nervos in spital.Tratamentul la iesire:diagnostic :tulburari de personalitate:
stimuloton 50 mg. dimineata si diazepam 10 mg. seara. 6-8 luni i-am dat pastilele, fara posibilitate de control, nu bani, nu timp eu, el nu putere sa se deplaseze decat cu greu prin casa.Au aparut dureri de cap, de dinti, arsuri la talpile picioarelor insuportabile, arsuri pe restul corpului, chiar si fesele(kg. de alifii galbenele, ulei cocos uns la 20-30min.)Paracetamol, nurofen, vidan, augmentin pt.infectii masele-lucrare degeaba.In ziua de Craciun 2014 mamica moare.In ianuarie reusesc sa programez o vizita la un anumit medic psihiatru la care dorea el sa merge cu speranta ca-l poate scapa de arsurile insuportabile,
problemele cu urinatul la 2-5 min. se ducea la baie dar nu reusea sa faca, in schimb simtea presiune in vezica. Incepem tratamentul cu paroxetina 1/2 tb. dimineata zalasta 10 mg. seara amitriptilina 1 seara, apar nervi in plus se bate cu pumnii in cap sau de usa izbucniri agresive verbale, fara autocontrol.Urmatorul tratament cu zalasta 10 mg. orfiril 1000 mg. amitriptilina 1 seara. imovane 1/2 seara apar nas infundat, dureri in dreptul inimii(are bloc de ramura dreapta) dureri puternice mana stanga,
seara izbucniri verbale si gesturi urate + vorbe aiurea.Am scos amitriptilina.apar dureri mari lobii urechilor.Schimbat trat. cu olanzapina 5 mg. spitomin 10 mg. driptane 2 pe zi stimuloton 50 1/2 seara.
Acuzele fizice care nu s-au atenuat n-au disparut si care l-au deranjat in permanenta:crize de oxigen, lipsa aer in plaman(obosesc si cand vorbesc), arsuri, mana si picior stang amortite, dor urechile si lobii urechilor, nas mereu infundat, somnolenta dar nu poate dormi, senzatie deasa de urinare, dar nu poate elimina, nu simte cand incepe sau cand termina de urinat, sta minute in sir pe wc ca sa poata sa inceapa, e cel mai mare chin:daca nu reuseste iar incearca peste 2-3 min. daca a facut ceva nu se relaxeaza ca imediat apare iar presiunea pe vezica.Au aparut tulburari de mancare la 1/2 ora 1 ora castron de mancare(are in cap ca dupa ce mananca ii vine sa se duca mai rar la baie).Intre timp am reusit rand pe rand sa scoatem lucrarea de jos si ceilalti dinti toti il dureau, iar cu durerile a ramas inca cam 2 luni.La un alt tratament cu stimuloton 50 mg. mirzaten 15 mg. medazepam 10 seara clopixol 5 pic seara dupa 2 zile am chemat salvarea mana dreapta era moale banuiam A.V.C. a stat la neurologie
5 zile. Am dat toate schemele de tratament psihiatric dar medicul neurolog a zis sa continue cu acel tratament.La iesire 6 luni tratament cu oxybral si aspirina 50 mg. cate 1 pe zi. La gard.In schimb in spital facuse trat. cu carbamazepin 3 pe zi si sermion, surpriza au trecut durerile de la dintii scosi si parca chiar obosit avea o dispozitie mai buna.Dupa spitalizare neurologie l-am rugat pe medicul psihiatru sa-i dea si carbamazepin in schema de tratament.A primit efectin 75 mg.1 dim.carbamazepin 1 seara gerodorm 1/2 seara.Cam pe alta lume a fost 3-4 luni in schimb s-a mai uitat la tv.(restul anului la toate tratamentele a stat in pat baie mancare).Ultima schema am scris-o am scris-o in postarea de mai sus dureaza de 3 luni starea e un pic mai acceptabila.Pana reusim sa ajungem din nou la control
mergem pe trat.Cert este ca un organism epuizat si care nu a avut resurse fizice sau psihice prea bune se confrunta cu mari probleme cand apar reactiile adverse la tratament nou.Acum de 4 luni zilnic il doare non stop in zona operatiei la sold (proteza mobila femur). Sa nu va mire nu cedeaza durerea la nici un antiinflamator (doar apar pusee de tensiune cu crize de nervi si greutate si mai mare in respiratie),
si multe alifii diverse se unge la 1/2 ora.
Ce vad eu este ca schimba compulsii cu altele si nu prea uita de ele, aduna altele in plus:mancarimi cap spalat apa rece.Mana stanga e moale nu poate sa o foloseasca la nimic.La neurologie a zis ca nu e nimic organic.
0
11-06-2016, ora 00:01
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Daca sunteti din Bucuresti i-ar folosi sa mearga la Alcoolicii Anonimi. Sunt grupuri de terapie.
Sa faca si setul complet de analize de sange sa nu fie durere/arsura neuropata de la vreun diabet ceva.
Sa incerce si Wild Tiger ca alifie de durere. E cea chinezeasca, 5 lei la borcanel de sticla la orice plafar, dar e eficienta.
0
11-06-2016, ora 12:02
susana m.
Nu este medic/terapeut
susana m.
Nu suntem din Bucuresti, nu mai bea de 2-3 ani, nu are dispozitie de vorba nici rabdare pt. nimic, nu poate merge decat cu dificultate prin casa.Ar trebui radiografie si ortoped la proteza mobila de femur(ramas piciorul mai scurt dupa operatie) a expirat 10 ani cat trebuia s-o tina, nu am posibilitatea sa pun in practica acest lucru.Fiecare ung. antireumatic tine putin timp ca efect reapare durerea.La analiza urina nu a iesit glucoza si nici infectii.Poate fi neuropatie dar nu cedeaza la nimic.Daca stie cineva ceva care a avut efect contra senzatiilor de arsuri talpi si restul corpului, rog sa-mi scrie si mie.Pe toate simptomele fizice am dat scheme de tratament naturist, nu se prea vede nici un efect.La toate schemele de tratament schimbate nu a obtinut o dispozitie buna, poate o mica reactie de inceput care semana cu el cel dinainte.E pierdut ca fel de-a fi, deloc nu mai seamana cu felul lui de-a fi.
Probabil tratamentul aduna din ce-i bun in om pt. a functiona, el nu prea a avut ramas prin el nimic,
psihologic sau fizic.
0
11-06-2016, ora 12:09
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Pt senzatia de arsura incercati suplimente cu acid alfalipoic si un supliment bun de B-uri, inclusiv B 12 !
0
11-06-2016, ora 12:51
susana m.
Nu este medic/terapeut
susana m.
Multumesc mult pt. raspuns voi incerca desi am mai mici sperante sa obtina efectul dorit. Multe sperante mi-am pus la fiecare schema de tratament psihiatrica dar rezultatele nu au fost chiar cele dorite, ba au aparut alte reactii adverse pacatoase.Partea stanga nu o simte deloc, musculatura e flasca, in corp are ca o amorteala, anestezie sigur de la tratament.In schimb izbucnirile nervoase(de la dureri, sau ca nu poate urina desi senzatia il chinuie permanent, nu mai bea decat o gura de apa pe zi cand ia med.) sunt mai rare, castigul la ultimul tratament este ca poate urmari niste seriale la tv care ii plac, rar mai citeste cate ceva din cartile lui bune.Toata viata lui i-a placut enorm de mult sa citeasca.Mereu zicea ca ar prefera sa moara decat sa nu mai poata citi. Asa ca eu apreciez rezultatele tratamentului antidepresiv daca ii mai revine dispozitia interesul pt. filmele care-i placeau sau daca e interesat sa citeasca. E multumit ca la trat. actual cand doarme :doarme. Desi se vede ca e incetinit si sedat. Nici cuvintele nu se inteleg cand vorbeste, nu numai ca nu mai are dinti in partea de jos, de la tratament.
Parerea mea este ca indiferent de afectiunea psihica si tratamentul individualizat, organismul se adapteaza la cum este condus de schema de tratament.Uneori sunt vizibile mai multe beneficii si omul sa adapteaza bine la viata de fiecare zi, alteori boala si tratamentul aduc parti neplacute greu de depasit.O viata, un destin de lupta, cu o afectiune al carei tratament duce la alte boli organice, un chin nemeritat.
0
11-06-2016, ora 13:36
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Este clar ca are niste tulburari de conducere nervoasa daca nu poate urina deci trebuie in primul rand facuta o detoxifiere generala apoi tratamentul cu suplimente de care am spus mai sus !

Pt dificultatea de a urina pt inceput trebuie sa invete sa-si monteze un cateter vezical sau o cate o sonda vezicala pe care o schimba la 2-3 zile !
0
11-06-2016, ora 14:03
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ susana m.

Pentru durerea, arsura neuropata exista tratament de la Neurolog: gabapentina, pregabalina, antidepresive triciclice, antalgice puternice (tramadol), vitamina B 12, mexiletina (antiaritmic).

Posibil ca arsura sa fie cauzata de un inceput de artroza de la medicamente. Luati trimitere de la reumatolog si sa faca radiografie pe articulatiile care dor (ard) cel mai tare. Arsura se prelungeste pe muschi intre o articulatie si alta.

Eu asa am patit la 34 de ani. Aveam durere arsura pe muschi intre umar si cot. Mi s-a zis 4 ani ca e ceva mecanic si mi-au dat paracetamol si creme. Dupa 4 ani m-am enervat si m-am dus si mi-am facut radiografii cu plata la o policlinica de stat dupa data de 20. Cand nu mai erau cozile nesfarsite de la cei cu trimiteri. Am dat 45 lei pe radiografie per articulatie. Dupa 4 ani de chin am aflat si eu ca am artroza. Crezusem ca am arsura, durere neuropata.
0
13-06-2016, ora 12:02
susana m.
Nu este medic/terapeut
susana m.
Multumesc mult pentru sfaturi si idei.E greu cu cateter sau sonda de pus in practica, la neurologie la iesire din spital i-a spus sa faca tratamentul psihiatric si i-a dat oxybral cu aspirina 50 mg., am facut 6 luni tratament fara nici un rezultat. Medicul psihiatru ne-a spus ca putem renunta la tratament ca n-am vazut nici un beneficiu.N-avem bani, eu n-am timp si nici rabdare sa stau prin medici, n-am prea mare incredere, incercam prin acest medic psihiatru sa obtinem maximum din beneficii.El nu are putere sa se deplaseze, e mare chin coborat, urcat 4 etaje apoi cu taxi la scara si chiar 20 m. pana la cabinet e mai mult decat poate, oboseste si bineinteles senzatia stringenta de urinare, la cabinet sta mai mult in wc decat in sala de asteptare.
Oameni buni, eu cred ca la olanzapina apare mai des aceasta senzatie dar si la schema cu effectin tot asa il chinuia. nici la driptane nu au fost rezultate prea bune, nici la doxepin (antidepresiv triciclic), eu mi-am pus cele mai mari sperante in actiunea carbamazepinei : durere neuropata. ajuta la hormon antidiuretic, stabilizare dispozitie, altfel e agresiv, Orfirilul nu l-a suportat a facut mai mult de o luna.
Actuala schema e acceptabil tolerata, stam pe ea pana am bani si posibilitate sa ma invoiesc de la munca sa mergem la control.
0
13-06-2016, ora 12:10
susana m.
Nu este medic/terapeut
susana m.
Am inceput de sambata seara sa-i fac injectii cu vitamina B1, B6, B12, si vit. E 100 mg. vreau sa-i dau si ca+mg+zn+vitc 1 pe zi. Nu am avut bani de acidul alfa lipoic inca.Gabamentin poate avea multe reactii adverse si organismul lui e prea tarat fizic.Nu ma mai trimeteti la alte specializari medicale pt. ca nu pot pune in practica. Doar sugestii cum pot ajuta pe langa tratamentul psihiatric.
0
13-06-2016, ora 15:51
susana m.
Nu este medic/terapeut
susana m.
Am vazut un produs numit cerebinox, o combinatie acid alfa lipoic 300 mg. cu ulei germeni de grau si coenzima q10 10 mg. Cand am bani o sa-l cumpar, poate se va simti un efect. Daca e pe diabet n-am rezolvare pt. ca olanzapina poate da acest lucru, plus ca el mananca des si mult pt. a incerca sa intirzie senzatia de mictiune, nu de foame. Oricum a luat ultimile 3 luni in greutate, dar la celelalte tratamente manca la 1/2 h si totusi nu asimila. Sunt reticenta la alte antipsihotice ca nu as putea face face la ce reactii adverse apar. Olanzapina a mai avut-o in scheme si e acceptabila.
Vreau sa va intreb daca ati facut vreodata test de biorezonanta ? Noi da, acum aprox. un an : a iesit intoxicare mare cu plumb (O fi de la proteza?) circulatie cerebrala f.f. scazuta, deficit vit A E C Seleniu,
deficit osteocalcina.
Ce parere aveti daca ati facut test de biorezonanta sau daca ati auzit de el ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Combinația între depresie și tulburări cognitive minore la vârstnici accelerează îmbătrânirea creierului
  • Stimularea magnetică îmbunătățește starea de spirit în cazul bolnavilor de depresie
  • Gazul ilariant, tratament pentru depresiile severe
  • Pericolele utilizării Facebook-ului
  • Terapia cognitiv-comportamentală pentru insomnia cronică
  • Medicamentul care ar putea trata depresia în mai puțin de 24 de ore
  • Depresia
  •