depresie neelucidata

19-04-2008
nora22
Nu este medic/terapeut
nora22
Buna seara!In urma cu 6 ani am avut un atac de panica, probabil din cauza unei caderi de calciu;Nestiind ce se intampla cu mine am facut atac de panica.De atunci nu ma mai simt bine, ma simt epuizata, am stari de anxietate, mi-e foarte greu sa mai merg la serviciu, sa fac treburi gospodaresti, sa merg la plimbare sau in vizite.Am facut toate analizele, pana la urma s-a stabilit ca sufar de depresie.Am fost la sanatoriu, am urmat un tratament cu seroxat, vreo trei ani si ceva, anxiar, anafranil, nitrazepam.Anul trecut am luat stimuloton, anxiar si nitrazepam.Le-am itrerupt in toamna fiindca nu ma simteam mai bine;Ma simteam tot epuizata(si ma simt)Am luat, totusi DeprresA, din toamna si pana acum.Imi cer scuze ca ma repet;sunt epuizata, nu pot face nici cel mai mic efort ca ma dor si muschii(bine, asta fiindca nici nu mai fac cine stie ce miscare)am stari de greata, mi-e frig(cand oboseala e mai mare, spre epuizare)ma stric la stomac, imi simt tot corpul greu, presiune in cap;Desigur, ma enerveaza aceasta situatie, ma simt neputincioasa si nefolositoare.Sper ca m-am facut inteleasa si ca nu am scris prea mult.Va rog sa-mi spuneti la depresie nu se fac niciun fel de analize?Se constata numai din vorbe diagnosticul?Un medic mi-a dat tratament, iar un altul a spus ca nu sunt depresiva, ce sa mai inteleg?Ar mai fi ceva, stiu ca, in general depresivii slabesc, dar eu m-am ingrasat cu vreo 20 km.de cand a inceput problema si asta cam in vreo doi ani de zile de la debutul afectiunii.Multi oameni pot avea aceiasi afectiune, dar nu toti raspund la acelasi tratament, atunci de unde stiu medicii, prin ce investigatii, ce tratament e benefic fiecarui pacient?Pe ghicite?Ce se poate face pentru a afla mai exact ce am?Vreau sa stiu cu ce ma confrunt, apoi voi stii ce sa caut, reusind pana la urma sa-mi controlez eu boala si nu ea pe mine.M-am saturat de bajbaieli!Nu sunt suparata fiindca sunt bolnava, ci pe faptul ca de 6 ani de zile inca nu stiu ce am si fara ajutorul medicilor nu pot rezolva problema.Imi cer scuze ca am scris atat de mult si va rog sa-mi dati un raspuns, daca e posibil.Va multumesc!
27 comentarii
0
19-04-2008, ora 00:00
alexasi
Nu este medic/terapeut
alexasi
ai fost vreodat la endocrinolog?posibil sa fie o cauza hormonala...pe tiroida...
0
20-04-2008, ora 00:00
carola
Nu este medic/terapeut
carola
buna nora!Vreau sa-ti spun ca si eu caut pe acest forum un raspuns la "boala neelucidata".De la lipsa de calciu am facut spasmofilie, si de-acolo cica atac de panica(asta pt ca nu aveam aer, si ma gandeam la ce e mai rau ca mor)Aceasta stare a debutat in urma cu 8 luni pe cand eram la mare.Apoi am inceput sa-mi fac o serie de investigatii, tomografie craniana, analize sange, EKG, radiografie mamara, radiografie pulmonara, ecografie tiroidiana.Nimic totul era ok.Numai ca starea mea de rau persista.Am fost de 2 ori la urgenta tot cu insuf respiratorie.Am urmat tratament cu Ca, Mg +B6.Parca o perioada era mai bine am zis ca am scapat, dar nu e asa.Am perioade de timp cand nu ma simt bine, nu am stare, nu am chef de nimic, si ma gandesc la ce e mai rau.Sincer nu stiu care e solutia.ce ma inspaimanta mai tare e cand te aud pe tn ca starea dureaza de 6 ani.Parca traiesc intr-un continuu stres si nu-mi gasesc locul. Sunt momente cand parca ma sufoc si nu pot respira normal.Nu stiu de la lipsa de calciu chiar poti face atac de panica?i-ti dau adresa mea poate mai vb. -
0
20-04-2008, ora 00:00
carola
Nu este medic/terapeut
carola
ce analize ai facut de ti-a depistat depresia?Ai avut momente cand credeai ca ai scapat de aceasta afectiune?Ce e de facut pe mai departe?Sincer nu stiu incotro sa ma indrept.
0
22-04-2008, ora 00:00
ileana_cons
Nu este medic/terapeut
ileana_cons
O sa incerc sa dau citeva raspunsuri scurte la intrebarile pe care le puneti dv;
-nu exista analize pentru depresie- nici unele care sa fie specifice. Diagnosticul este exclusic clinic, adica dupa discutia cu pacientul
-da, majoritatea pacientilor slabesc, dar un procent semnificativ se ingrasa. Depresia merge cu tulburari de somn si de apetit. Apetitul alimentar poate si scazut dar si crescut, de unde si cresterea ponderala
-tratamentul in psihiatrie de multe ori se gaseste prin tatonari, incercari repetate. Haideti sa va spun de ce: de fapt, avem foarte putine clase disponibile pentru acest diagnostic, dar multe, multe produse din aceeasi clasa. Atunci cind prescrii un medicament, ai doar niste indicatii generale daca acela va fi idealul sau nu pentru un anume pacient. Oamenii raspund ff diferit la medicamente din ACEEASI clasa, nu se stie de ce. Psihiatria e diferita din punctul asta de vedere de alte specialitati... Asa ca de multe incerci ceva timp de citeva saptamini, apoi daca nu merge schimbi cun un alt produs, care ar putea sa mearga. Esti nevoit sa astepti macar citeva saptamini, pt ca acestea toate sint produse care actioneaza lent.
Este esential sa gasiti un medic cu care sa simtiti ca colaborati bine, care sa aiba rabdare sa va explice aceste lucruri. Si psihoterapia ar fi o idee buna in cazul dv.
Multa sanatate,
Dr. Ileana Constantin
Medic rezident psihiatru
0
24-04-2008, ora 00:00
nora22
Nu este medic/terapeut
nora22
D-na dr.Ileana Constantin, in primul rand va multumesc pentru raspuns!Am iteles ca unii depresivi se pot ingrasa, dar poate fi afectiunea Cushing?Doctora la care merg nu prea comunica si nu imi explica ce se intampla, iar pe mine m-ar interesa sa stiu ce se intampla cu mine, e normal.Spuneti ca nu toti raspund la un anume tratament si e adevarat.Mie mi-a dat Seroxat vreo trei ani, pana la urma i-am cerut sa-mi schimbe tratamentul, de fapt i-am cerut mai din timp, pana cand am insistat chiar.Spuneti-mi, va rog, chiar nu se pot face niste investigatii paraclinice pentru stabilirea cauzei afectiunii?Eu am cerut sa-mi faca un EEG, dar mi-a spus ca nu-i nevoie.Degeaba se trateaza efectul daca nu gasesti cauza.Nu stiu ce sa mai cred, mi-am pierdut increderea in unii medici.Eu nu dau fuga la medic pentru orice, dar problema pe care o am nu o pot rezolva fara ajutorul medicilor, din pacate.Stiu ca psihiatria e mai delicata decat celelalte specializari, dar de 6 ani sa nu-mi gaseasca macar un tratament potrivit?Nu mai vorbesc de cauza.Unii medici sunt buni, dar si-au pierdut interesul, altii nu sunt prea priceputi, dar nici nu te trimit la un coleg mai experimentat.Stiu ca medicul trebuie sa pastreze o anumita distanta, fata de pacienti, astfel incat sa nu-l afecteze problemele acestora, dar unii medici stau la"kilometrii"distanta, si atunci...cum sa ma apropi sau sa ma fac auzita?Multumesc pentru urare, chiar am(avem) nevoie de sanatate!Va doresc sa fiti un medic bun si, desigur sa aveti multa sanatate!Numai bine tuturor!
0
25-04-2008, ora 00:00
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
D-na doctor va rog dati-mi si mie un raspuns la intrebarea de mai jos (...pt medicii psihiatrii...) !! V-as fi foarte recunoscator pt un raspuns, o parere de absolut orice fel ! Va rog..nu ma ocoliti ! Multumesc anticipat !
0
25-04-2008, ora 00:00
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Nora ! nu ai facut atacul de panica din lipsa de Ca..ci exact invers! Te-ai ingrasat de la antidepresive..ca sa afli daca ai Cushing e simplu..iti dozezi cortizolul..dar nu cred, astia se ingrasa fara sa manince si depun grasime pe ceafa! Simptomele depresiei sunt dispozitie proasta, somn prost, oboseala mai mare sau mai mica, la unii dureri localizate sau dureri de cap...
0
25-04-2008, ora 00:00
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
..restul ce spui tu...greata, presiune in cap, epuizare!, corp greu...se datoreaza tocmai! acumularii de medicamente (subst. improprii organismului !!) in sange si ficat !..deci..o detoxifiere condusa de un medic naturist, cu cruditati si ceaiuri potrivite(calmante, hepatice, diuretice) sau..reflexoterapie!, birezonanta, homeopatie..
Psihoterapie cum a zis d-na doctor, pt gasirea cauzelor (emotionale, comportamentale..) ale depresiei ! Sanatate tuturor si Paste Fericit !.. ( fara excese)
0
01-05-2008, ora 00:00
nora22
Nu este medic/terapeut
nora22
Iti multumesc Stevens pentru raspuns!
0
04-06-2008, ora 00:00
sandrada
Nu este medic/terapeut
sandrada
spuneti-mi si mie cum sa scap de atacurile de panica???
buna, sunt ec, am 35 ani si de o perioada incoace am probleme cu atacurile de panica. Totul a inceput in urma cu 2 ani de zile cand am avut o per f stresanta (pr de sanatate cu o pers draga din familie, care din pacate nu mai este printre noi, de anul trecut).De anul trecut nu-mi pot reveni, adica ma urmareste trecutul, ma gandesc la toate bolile posibile din lume, mentionez ca am umblat f. mult prin spitale cu pers respectiva si am vazut o multime de oameni bolnavi.Din cauza stresului am probleme cu tensiunea arteriala si atunci cand creste ma sperii f. tare si fac ac atacuri de panica.Am consultat medici cardiologi si un psihiatru care mi-a prescris un tratament cu fevarin dar nu-l suport. De doua luni de zile iau xanax dar mi-e frica ca da dependenta.Ce pot sa fac sa scap de ac senzatii ciudate , adica ameteala, tremuraturi, senzatia de furnicaturi din cap pana-n picioare si alte senzatii ciudate.Va multumesc, sper sa ma ajutati intr-un fel!...oricum cred ca de vina este si ac singuratate, am uitat sa mentionez ca sunt chiar f. singura.
0
08-06-2008, ora 00:00
nora22
Nu este medic/terapeut
nora22
sandrada, eu nu sunt doctor, ci doar o alta pacienta;Stiu ca atacurile de panica trec cu totul in 6 luni de zile, de medicatie.Un psihiatru stie ce sa-ti dea.Dar trebuie sa te incurajezi si tu, desi e cam greu, dar nu imposibil.Gandeste-te ca foarte multe persoane au trecut prin ce treci tu, dar au mers mai departe, nu e usor deloc, dar trebuie sa mergi si tu mai departe.Faptul ca esti singura, poate ca iti accentueaza starea de panica, ia legatura cu cei din jur, comunica mai mult, asta iti va distrage atentia de la starea ta.Atacurile de panica trec!Iti doresc multa sanatate!
0
10-06-2008, ora 00:00
sandrada
Nu este medic/terapeut
sandrada
a folosit cineva remotiv?.e bun de ceva?
0
04-07-2008, ora 00:00
dang
Nu este medic/terapeut
dang
medicina traditionala chineza va spune ceva ? medicamentele sintetice nu sunt o solutie sune doar paleative. psihiatru sau psiholog + retete chinezesti + schimbarea ( nu radicala ) a modului de viata + gandul ca viata e frumoasa si TREBUIE traita frumos + reasezarea prioritatilor = energie + la revedere ganduri negre + tonus pozitiv + disparitia crizelor
0
04-07-2008, ora 00:00
dang
Nu este medic/terapeut
dang
sunt tot un pacient 36 de ani primul atac de panica acum 4 ani, foarte violent in manifestare, ultimul acum 7 luni si gata
0
04-07-2008, ora 00:00
dang
Nu este medic/terapeut
dang
sunt tot un pacient 36 de ani primul atac de panica acum 4 ani, foarte violent in manifestare, ultimul acum 7 luni si gata
0
05-07-2008, ora 00:00
nora22
Nu este medic/terapeut
nora22
Medicina traditionala chinezeasca e buna, dar nu ar trebui sa stii si ce anume vrei sa tratezi?Eu inca nu stiu ce am.Si eu am avut atac de panica, in Iulie, anul trecut, tot violent;Insa am ramas cu o oboseala.Primul atac de panica l-am avut in urma cu 6 ani, de atunci nu mi-am mai revenit, am ramas, cum am spus, cu oboseala.Sper ca pana la urma sa aflu care este cauza starii mele atat de ciudate.Sanatate tuturor!
0
14-07-2008, ora 00:00
dang
Nu este medic/terapeut
dang
ce numesti oboseala? e un dwezech chimic si atunci se rezolva cu chimie China sau psihic si atunci avem psiholog si consiliere. la mine a mers
0
14-07-2008, ora 00:00
nora22
Nu este medic/terapeut
nora22
Oboseala se numeste atunci cand te simti epuizat.Am mers la alt dr.psihiatru si mi-a spus ca este o neuroastenie care nu e tot acelasi lucru cu atacul de panica.Atacul de panica este trecator, si astenia se poate indeparta, numai sa primesti un tratament adecvat.Consiliere?In ce consta asta?Ar trebui sa am si norocul sa gasesc un medic, cat de cat interesat, nu?Am mai spus ca de 6 ani de zile ma chinui asa, tot sa am incredere in medici, asa-i?Asta e, mergem mai departe cu ce avem sau cu nimic!Aveti grija de voi!Sanatate!
0
15-07-2008, ora 00:00
dang
Nu este medic/terapeut
dang
buna nora. de ce asa resemnata si negativista ?! eu am gustat asta de 4 ani si. vreau si reusesc sa le cunosc si stapanesc. resursele sunt ale tale un medic psh doar te ajuta sa le asezi. fara medicam ! nu ele sunt solutia. uitam : suntem datori sa ne traim viata si daca tot o facem hai sa o facem bine !
0
16-07-2008, ora 00:00
nora22
Nu este medic/terapeut
nora22
Buna Dang!Nu sunt negativista, ci realista.Eu sunt de 6 ani asa si nu prea m-a ajutat dr.psihiatru, asta-i adevarul.Inca mai sper, ca medicii sa fie un pic mai interesati.Si eu vreau sa cunosc si sa stapanesc ceea ce ma deranjeaza, iar un medic psihiatru se presupune ca te poate ajuta.Raman la stadiul de"se presupune"fiindca atat am primit, deocamdata.Stiu ca resursele sunt la mine, dar, asa cum spui, s-au cam amestecat si nu mai stiu de unde sa le iau.Zici ca un medic psihiatru te ajuta sa le asezi la locul lor, fara medicamente?Esti tu un/o norocoasa, pe mine ma tot indoapa cu medicamente si atat.Macar nu sunt cele adecvate, fiindca eu am vointa necesara pentru a iesi din ce am intrat.Nu ma supar fiindca nu ma poate ajuta sau stiu si eu, nu se pricepe ori nu-i pasa;asta deoarece nu este nimeni obligat sa ma ajute, dar sa ma trimita la altul care vrea si poate.Multumesc pentru incurajari!Cat despre viata, pe langa faptul ca suntem datori s-o traim, eu vreau s-o traiesc si desigur, cat mai bine.Sanatate, curaj si bafta tuturor!
0
17-07-2008, ora 00:00
dang
Nu este medic/terapeut
dang
buna nora. dr dan ghenea - medicover grozovici. este psihiatru, nu iubeste medicamentele si sunt convins ca te poate ajuta. sau mihaela manu psiholog si la fel nu iubeste medicamentele. nu-ti garantez ca se va rezolva totul dar daca dublezi consilierea cu refacerea ech chimic al organismului printr-o "baie homeopata" - asa cum spuneam, medicina traditionala chineza- sunt convins ca vei iesi din pasa asta urata. incearca - o faci pentru tine ! nimic nu e usor dar totul e posibil.
0
17-07-2008, ora 00:00
nora22
Nu este medic/terapeut
nora22
Multumesc Dang!
0
25-08-2008, ora 00:00
viva
Nu este medic/terapeut
viva
Buna! Poate ar trebui sa stii ca pe mine m-au 'tratat' de schizofrenie vreo 7 ani dar am aflat recent ca am sindrom postavort. La medicii la care am fost am luat-o razna pentru ca nu au timp sa te asculte. Am citit pe net despre avort si asa am ajuns la sindromul acesta unde mi-am recunoscut toate manifestarile. Am bagat in mine DEGEABA atatea medicamente cand era cred ceva elementar sa ma intrebe. Se mira chiar ca m-a afectat atat. Pe unde si-au obtinut oare diplomele? Am gasit o doctorita la Cluj si mi-a trimis un ceai sa ma curat si pentru memorie. Nu vreau sa plictisesc dar citeste daca ai facut vreodata un avort caci sunt ciudate manifestarile dupa, si uneori apar dupa ani. Sanatate!
0
27-08-2008, ora 00:00
nora22
Nu este medic/terapeut
nora22
Buna!Multumesc pentru mesaj!Nu am facut avort.Eu stiu de unde si-au luat diplomele, dar nu stiu pentru ce li s-au dat?Mie imi spun ca am tulburare depresiva cu anxietate si atacuri de panica, dar nu mi-au nimerit tratamentul nici acum, dupa 6 ani.Eu ma simt foarte obosita, nu am chef de nimic, nici de mine, imi simt capul greu, vedere intetosata(asta poate fi de la medicatie), greata, picioare grele si parca amortite, parca nu mai sunt eu, nu mai sunt demult vioaie.Nu mai stiu cui sa cer ajutorul, nici nu dispun de bani.Imi e din ce in ce mai greu.Mi-a dat o dr.psihiatru un numar de telefon, prin intermediul acestui sait, dar nu-l mai am, si nici nu stiu cat m-ar fi costat.Unde or fi oamenii oameni(in adevaratul sens al cuvantului)?Daca nu am bani pot sa mor, pai nu?Insa nu vreau!Vreau sa-mi fie bine ca la randul meu sa ajut si eu pe altii si toate acestea GRATUIT.Suntem oameni si ar trebui sa ne ajutam reciproc fara a scoate bani din suferintele altora.Asa ar fi omeneste, dar...sunt pe cale de disparitie astfel de persoane.Inca mai sper ca am sa am norocul sa intalnesc o persoana care sa ma ajute.Multumesc pentru urare!Si eu iti doresc multa sanatate si ma bucur ca ti-ai rezolvat problema!Sanatate si noroc tuturor!
0
08-11-2008, ora 17:01
nora22
Nu este medic/terapeut
nora22
Nici nu stiu cum sa va spun...mai pe scurt;Am facut vreo doua EEG-uri si ce credeti?Nici urma de depresie!Am spus in alt subiect ca nu mi s-au facut analize mai amanuntite, ce sa mai zic de unii medici?M-am dus la un medic neurolog care este foarte bun, sper ca va gasi dansul care este cauza starii mele proaste.Niciodata sa nu va oriti la un diagnostic daca este pus doar din vorbe, nesustinut si de niste analize serios facute, care sa arate starea intregului organism!Multe afectiuni dau aceleasi simptome!
Sanatate tuturor!
0
13-03-2010, ora 21:33
pantarumaricica
Nu este medic/terapeut
pantarumaricica
exiplicatiile doamnei dr ileana constantin sunt cele mai bune sfaturi pt toti cei care ati vb despre bolile voastre. eu am 45 nai si sufar de atacuri de panica insotite de depresie de 9 ani simptomele sunt ca ale norei. de 9 ani iau medicamente fara intrerupere. acum sunt bine si f echilibrata si as vrea sa nu mai iau medicamente. ma avut 2 tentative de a le lasa dar nu am reusit pt ca nu mai pot dormi fara ele.am stat 4 zile fara sa dorm dupa care nu am mai rezistat si am inceput sa le iau din nou.eu cred ca e f important medicul care va trateaza, in sensul ca trebuie sa aveti incredere si sa urmati tratamentul asa cum vi se da.aveti rabdare si nu va descurajati munciti in continuare si nu va lasati de activitatile zilnice. e f important sa actionati incontinuare chir daca sunt zile cind nu aveti nici cea mai mica forta de a va ridica din pat trebuie sa o faceti. e un drum lung si f anevoios dar nu imposibil.credetima cel mai important e sa gasiti madicamentul care va ajuta cel mai mult si sal luati cu regularitate.e singura sansa sa va faceti bine. e adevarat ca exista madicina naturista dar nu are efect imadiat si nu toate produsele sunt de incredere.trebuie sa gasiti un homeopat f f bun si sa suportati o perioada de timp starea de rau pina cind medicamentele naturiste va vor ajuta si nustiu daca veti rezista. cind voi reusi sa las definitiv madicamentele o sa va mai scriu. multa sanatate la toti
0
13-03-2010, ora 21:40
pantarumaricica
Nu este medic/terapeut
pantarumaricica
pt doamna dr ileana constantin:daca imi puteti da un sfat cum sa intrerup tratamentul definitiv avind in vedere ca sunt complet vindecata dar nu reusesc sa dorm fara mirzaten. multumesc anticipat
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Combinația între depresie și tulburări cognitive minore la vârstnici accelerează îmbătrânirea creierului
  • Stimularea magnetică îmbunătățește starea de spirit în cazul bolnavilor de depresie
  • Gazul ilariant, tratament pentru depresiile severe
  • Pericolele utilizării Facebook-ului
  • Terapia cognitiv-comportamentală pentru insomnia cronică
  • Medicamentul care ar putea trata depresia în mai puțin de 24 de ore
  • Depresia
  •