depresie recurenta

07-10-2010
carmen79
Nu este medic/terapeut
carmen79
buna.
am o intrebare? tinand tratament cu cipralex, am facut iar recadere si am acum o depresie de toata frumusetea: senzatia de plans, durere, pustietate in suflet, insomnie, frica continua, anxietate.
cum pot scapa de aceste probleme? am ajuns sa cred ca e ceva mai rau decat cancerul, ceva incurabil pentru ca ma lupt de ani cu ea, si mi-e bine un timp apoi cad iar.
ma poate ajuta cineva?
m-am gandit si la psihoterapie, insa inteleg ca se face dupa ce se echilibreaza sistemul neuro vegetativ.
multumesc.
10 comentarii
0
07-10-2010, ora 16:21
pulberedestele
Nu este medic/terapeut
pulberedestele
Probabil ca trebuie regandita schema de tratament, in mod normal, cu posibilitatile farmacopeei psihiatrice actuale, depresia e perfect curabila.Un singur antidepresiv pentru o depresie recurenta e poate putin, poate in faza in care sunteti acum ar trebui asociat si un antipsihotic, poate si un anxiolitic si un hipnoinductor.As indrazni sa va rog sa faceti un consult la un cadru didactic universitar, chiar la un profesor...De ce nu?
0
07-10-2010, ora 17:10
udrea alina
Nu este medic/terapeut
udrea alina
carmen si eu am depresie. Am 2 copii si ma lupt si cu un sindrom vertiginos .Mi/e frica de moarte, de cancer .Iau calmogen plant si tinctura de sunatoare si sedativpc. Am trecut pe naturiste ca nu mai pot, am si colonul iritabil. Ma lupt cu depresia, plang, imi trece, o iau de la capat acum sunt mai bine de vreo de zile de cand iau tratamentul asta, dar nu pot sa garantez ca o sa mearga. Asa ca nu esti singura, mai vorbim.
0
08-10-2010, ora 13:59
carmen79
Nu este medic/terapeut
carmen79
Alina, ar trebui sa mergi la un psihiatru bun si sa te tratezi acum cat e in faza incipienta.probabil iti va da ceva usor si te recuperezi repede si definitiv.
0
08-10-2010, ora 14:02
carmen79
Nu este medic/terapeut
carmen79
Acum iau Efectin de 75 mg- 2 capsule/zi - e antidepresiv si anxiolotic f bun- si Seroquell- 50 mg/ 2 zi - seara.
Am mers la un profesor din bucuresti, f renumit, insa m-a dezamagit. nu am raspuns bine la schema lui si asa am cautat unul f bun in Suceava.de 3 sapt iau aceasta schema si e mai bine, insa mai dureaza pana vad efecte mai durabile.
multumesc- pulberede stele si sper sa pot lua contact cu persoane care au scapat total de asa ceva.
0
03-12-2010, ora 13:39
dedede
Nu este medic/terapeut
dedede
carmen m-ar interesa si pe mine la ce medic din suceava ai fost? mersi
0
03-12-2010, ora 13:47
carmen79
Nu este medic/terapeut
carmen79
merg la dr atanasoaie..e cel mai bun cred din tara,
0
03-12-2010, ora 13:54
dedede
Nu este medic/terapeut
dedede
eu am fost la demetriu...
0
04-12-2010, ora 00:48
psiholog
Nu este medic/terapeut
psiholog
problema ta carmen nu se va rezolva on line, ia-ti inima in dinti si incepe o terapie
0
27-05-2012, ora 17:09
oneiros
Nu este medic/terapeut
oneiros
Eu am depresie recurenta din 1991 cu insomnie rebela de adormire, pentru care am consumat 2-3 farmacii de somnifere (tot ce exista pe piata). In 2007 am facut si psihoterapie. Aceasta a scos la iveala cauzele depresiei, familie disfunctionala, schizofrenogena. Iata pe scurt ce am aflat din psihoterapie.

http://analiza-tranzactionala.blogspot.com/2011/09/fraze-din-terapie.html
0
27-05-2012, ora 17:38
oneiros
Nu este medic/terapeut
oneiros
Iata cum arata o familie schizofrenogena, de unde poti iesi cat se poate de depresiv sau chiar psihotic:

http://analiza-tranzactionala.blogspot.com/p/familia-schizofrenogena_03.html
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Combinația între depresie și tulburări cognitive minore la vârstnici accelerează îmbătrânirea creierului
  • Stimularea magnetică îmbunătățește starea de spirit în cazul bolnavilor de depresie
  • Gazul ilariant, tratament pentru depresiile severe
  • Pericolele utilizării Facebook-ului
  • Terapia cognitiv-comportamentală pentru insomnia cronică
  • Medicamentul care ar putea trata depresia în mai puțin de 24 de ore
  • Depresia
  •