Depresie si anxietate | Forumul Medical ROmedic

Depresie si anxietate

28-11-2017
serban_bogdan
Nu este medic/terapeut
serban_bogdan
Buna ziua. Nu vreau sa poluez forumul cu eterna depresie insa de cativa ani buni sufar si eu de depresie insotita de anxietate. Am fost la psihiatru si mi-au fost prescrise diverse medicamente insa nu au dat rezultatele scontate. O perioada am facut pauza si nu am mai luat nimic luptandu-ma de unul singur cu simptomele in speranta ca vor trece dar nu am reusit. Acum dupa ultima vizita la psihiatru mi-a fost prescis Seroxat pe care il iau de aprox. 2 luni cate o tableta dimineata dar nici cu acesta nici cu acesta nu simt vre-o ameliorare. Ca si simptome sunt oboseala si lipsa de energie mai ales in prima parte a zile. Am 2 job-uri part-time insa la cel de dimineata reusesc cu greu sa ii fac fata.Nu stiu ce sa mai fac si incotro sa ma indrept. Momentan nu dispun de banii necesari pentru a merge la psiholog desi stiu ca poate mi-ar face bine. Mi-am facut si analize de sange care au iesit in limite normale. Ce sa fac sa scap de aceste stari? Multumesc
4 comentarii
1
28-11-2017, ora 13:46
Psiholog Iosif Szenasi
Psihologie
Psiholog Iosif Szenasi
Buna ziua!

Nu stiu in ce masura ar fi de folos, insa cunosc cazuri similare unde o vizita la un nutritionist competent a fost de ajutor. Uneori chiar daca analizele iasa bine, anumite schimbari in stilul de viata (regim alinentar) pot aduce un plus de energie si vitaliate. Sigur, aceasta schimbare nu are scopul de a vindeca depresia, ci de a oferi un plus de energie.

Cat despre banii necesari pentru a merge la un psihoterapeut va propun doua idei:
1. negociati tariful. Sunati si spuneti despre ce este vorba si cat ati putea plati pe sedinta. Este posibil sa gasiti pe cineva dispus sa va ajute chiar si in conditii mai speciale.
2. sunt ONG-uri care fac terapie gratuit in anumite cazuri. Vedeti daca nu cumva gasiti un astfel de ONG.

Sanatate si toate cele bune!
0
28-11-2017, ora 14:19
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Exista peste 20 de antidepresive in Romania. Trebuie sa aveti rabdare pina il gasiti pe cel care vi se potriveste. Eu am incercat 6 antidepresive pina am gasit unul bun.
Sanatate multa!
0
15-12-2017, ora 11:26
serban_bogdan
Nu este medic/terapeut
serban_bogdan
Buna ziua. Am fost din nou la psihiatru si mi-a marit doza de seroxat. Acum iau 1/2 dimineata si 1 seara. Intrebarea e care o pun este: e posibil ca dupa 2 luni de cand iau seroxat, acum cand mi-a marit doza sa apara efectele secundare? Multumesc
1
18-12-2017, ora 11:21
Utilizator_194048
Nu este medic/terapeut
Utilizator_194048
Tu ești nefericit nu în depresie. E o mare diferență. Depresivul nu știe clar dacă este în depresie sau nu și face diferite alegeri iraționale (cum ar fi abuzurile de substanțe psihotrope sau sinuciderea). Îngroparea asta in pastile nu-ți folosește decât dacă ai derapaje in comportament. E adevărat, multe alte boli derivă din depresie care este doar vârful aisbergului dar îți recomand să-ți analizezi un pic viața. Îți place locul tău de muncă? Te înțelegi bine cu apropiații tăi (familie, colegi)?. Dacă după ce îți analizezi viața și observi că nu e confortabilă atunci va trebui să faci ceva in privința asta. Daca este confortabilă și totuși ești nefericit atunci poate ai nevoie de medicație. Îți reamintesc: pastilele nu schimbă realitatea în care trăiești ci doar percepția acesteia. Succes!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul