Depresie si iar depresie-neuroza depresiva!!!

19-12-2009
axenta
Nu este medic/terapeut
axenta
Buna lume draga!
Citind mesajele voastre pur si simplu imi dau seama cita lume este bolnava psihic.Este de citit foarte mult cu fel si fel de simptome a persoanelor aparte pe acest forum.
Am 47 de ani sa sufar de depresie de ceva timp.Am 2 ani de zile de cind ma lupt continuu cu aceasta boala si nu pot sa-mi revin.Am avut un soc( infiintindu-mi o mica afacere, care nu a mers) si pe linga acel soc am mai avut altele, si s-au adunat asa toate la rind, mi-a dat tot peste cap, toata viata, de nu mai stiu ce e cu mine, cine sunt, ce sa fac, numai ca sa fiu eu aia care am fost.Citind pe acest forum plingeam cu fiicamea, care si mai de care suferinte.SI acum la fel tastez si pling ca sa va povestec putin povetsea mea de depresie.
Am fost internata intr-un an de 2 ori la spitalul psihiatric.Care pot sa zic ca nu prea m-a ajutat prea mult.Poate un pic, tare un pic.Am luat mai multe tratamente, adica le-am mai schimbat, ca poate sa-si faca efectul, dar tot degeaba.Tot auzind si felurite numai stiam la ce sa apelez.Am luat atidepresante: REXITIN cu IGLONIL jumatate de an, apoi am luat veloxan 2 luni, veloxer 2 luni, apoi cymbalta 1 1/2 luna, si in final timonil si miaserin.Si cite am luat niic un efect nu si-a facut.E drept ca 7 ani de zile am fost singura acasa, copii pe la studii, sotul in strainatate si am muncit acasa avind teren, mereu am facut totul singurica.Iar acum sunt cu toata familia acasa intr-un final.Si nu ma bucura nimica.Vad numai nergu inaintea ochilor, adica nu are rost viata mea.Eu fiind o persoana activavesela, muncitoare, glumeata, parca m-a deochiat cineva.Ma deranjeaza absolut totul in jur.NU vreau sa ies din casa deloc, nu vreau sa ies, fie vara, fie primavara.Cind pe mine acetse anotimpuri imi dadeau energie.M-am ingrasat, sunt legata de pat, mereu sa stau culcata sa nu fac nimic.Odata cu depresia am descoperit ca s-a afectat si glanda teroida, sau invers glanda tiroida am dat in depresia.Am un nod in git.Mi s epare ca ma sufoc, imi da o stare de nervozitate.Inainte nu puteam sa dorm, imi era frica sa nu voi putea dormi, cit de xcit s-a ameliorat somnul, dar u definitiv, poate din cauza medicamentelor.Ma enerveaza sa sune telefonul, nu vreau sa fac baie, s afac mancare.oare ce e aia e lene sau depresie.NU ma mai aranjez, care eu eram o femeie foarte de invidiat.Numai eu stiu cum fac mancare ma impun, ca am familie, si copii cer.Capul mi-e tulbure, am ochii m-ai incetosati.Cum stau in pat mai e cum e, iar cind ma ridic incepe gata o halucinatie, de parca numai stu ce si cum s afac, n-am nici o rabdare.Deci nu vreau sa fac nimic.Oare ca am prea supraobosit in toti acesti ani muncind acasa, si acum nu mai imi pot reveni?!Fug de oameni, nu prea vreau sa vbr, sa ma vada.ca o sa se sperie de mine.Acasa nu prea e lucida situatia familiara.Nu muncim nimeni.In cei 7 ani d ezile am fost reprezentanta la diferite firme cosmetice, eram foarte foate activa, niic nu stiu cind trecea timpul.Si acum parca asa greu mai trece, mai tot timpul as vrea sa fie noaptea, parca sa dorm mereu, dar cit poti sa dormi, dimineata daca ma trezesc, ziua nu mai pot defel dormi.
Consultin-du-ma tot cu pacienti, mi-au zis ca posibil sa fie perioada de menopauza.Da si intr-adevar sunt c-am de 2 luni in pauza, dar e de neinteles cind am, cind nu am.Transpir, care e un miros nu prea placut, care eu nustiam ce e asta inainte.Ma infierbinta tot corpul.Oare poate sa fie si acesta un factor care duce la depresie?sau s ama tina atata timp depresia.sau numai stiu de la ce e, sau glanda.Deci nustiu singura care e si de la ce?
Am felurite ginduri.una peste alta, ca nu se mai termina, nu ca ceva de rau, dar mereu ma gindecs la anumit lucru sa nu s eintample ceva deodata merge curenti prin tot corpul, ca si cum ai avea emotii.Ma doare tot, daca intelegeti ce e asta absolut totul, spate, abdomenul: pancreasul, mainele de la umeri, ovarele.ma scuza-ti ca va scr prea poate detaliat, dar spun totul cum este.la medic nu mai vreau s amerg, is satula peste cap, si am o frica.Nu am pofta d emacare, si daca maninc poate seara asa cite putin.Dar gustul macarii l-am uitat de 2 ani d ezile.Tot ce pregatsec parca nu are ggust si daca maninc maninc ca trebuuie nu ca e gustos.Daca maninc supa, cartofi, orez, mi s epare ca e una si aceeasi mancare.
Dadeam eu inainte sfaturi altora si acum parca nu-s eu, nu-mi pot reveni si nu-s eu aia.Pling mereu, foarte des.La biserica nu prea merg, ma rog acasa.Nu siport muzica bisericeasca ca mai tare ma deprim.
AS vrea sa muncesc, dar nu pot.Parca nu am putere, nu m-as descurca.
Parca nu ma crede nimeni, decit toti imi zic sa ma iua in maini, dar numai cel care trece prin asa ceva stie ce e acest lucru, poate e de neinteles.Depind mult si de timp, daca e urat si mai tare ma afecteaza.AM fost si la psihiatri si la psiholog.Zic sa mor mai bine decit s ama chinui asa, dar nu ai cum sa mori, te chinui cu asa boala.
AS vrea sa-mi scriti voi cei de pe acest forum sa-mi da-ti un sfat aparte, ce credeti ca mi-ar fi de folos, ce sa fac, cum sa-mi revin, ce e cu mine?
Rog mult sa-mi raspunda si medicii.Oare e atta d egrava si de nevindecata, si poate vre-un medicament care sa fie benefic.
Va multumesc mult pt atentie.SI va doresc multa multa sanatate sa va aduca sarbatorile care vin implinire sufteteasca.la multi ani!!
Astept cit de curind in raspuns de la voi.
larevedere
19 comentarii
0
21-12-2009, ora 00:12
ronaldino
Nu este medic/terapeut
ronaldino
BUNA, VA SCRIU CIT DE CURIND POSIBIL, AM AVUT ACELEASI SIMPTOME, CITITI CE AM POSTAT EUVOI REVENI ACUM MA GRABESC
0
28-12-2009, ora 14:18
ronaldino
Nu este medic/terapeut
ronaldino
BUNA ZIUA, STIMATA DOAMNA, -*
DA, CHIAR LA NACU AM NIMERIT AM FOST LA EL LA CABINET, ARE CABINET LA CENTRUL LIUST DE PE VLAICU PIRCALABBUCURESTI TELEFON DE CONTACT:207913(SECRETARA, PENTRU INSCRIERE SI DETALII) SI NACU MOB.-079401559. -* PINA MIINE NU V-OI FI PE NET ASTEPT CU NERABDARE INTREBARILE DUMNEAVOASTRA SIO SUCCESE

(*modificat de administrator)
0
30-12-2009, ora 22:43
prozac
Nu este medic/terapeut
prozac
Axenta, daca ne-ai intreba pe noi cei cu probleme psIhice simptomele de care tu te plangi cred ca majoritatea ti-am raspunde la fel cam cu ce ai descris tu, mai mult sau mai putin.
Intrebarea pe care mi-am pus-o, in lupta cu depresia este: renunt sau lupt, ce aleg?
Am ales sa lupt, pentru mine, pentru copilul si familia mea!!!
Tu, intreaba-te sincer, vrei sa renunti sau vrei sa iesi din mocirla numita depresie/anxietate/nevroza sau cum s-o numi.
Ma gandesc ca din moment ce ti-ai deschis sufletul aici, cochetezi cu ideea de a incepe lupta si iti doresc multa bafta si multa rabdare.
si sa nu uit, sa stii ca nu-i usor, dar MERITA!!!
Sunt prin preajma cu un grup de sprijin pentru TOC, daca doresti sa vii pe la noi, esti bine-venita!!!
0
04-01-2010, ora 00:16
cristi75
Nu este medic/terapeut
cristi75
Buna,
Tot asa cred si eu ca e nevoie de multa rabdare, dar rezultatele vor fi pe masura efortului si sunt ferm convins ca un terapeut bun(psihoterapeut-psiholg) va va ajuta cu siguranta, nu stiu unde locuiti, poate va dau mai multe detalii
0
03-02-2010, ora 23:06
depresie_anxietate
Nu este medic/terapeut
depresie_anxietate
Si eu sufar de vreo 3 luni de rahatul asta de depresie si anxietate.nu credeam ca voi avea asa ceva vreodata...dar eu sper ca medicamentele pe care le iau sa ma faca din nou cum eram.E o lupta crunta...dar...trebuie sa reusim.
0
08-02-2010, ora 21:43
Florika
Nu este medic/terapeut
Florika
Buna seara tuturor.
Pentru AXENTA, majoritatea oamenilor sufera de depresie mai mult sau mai putin. Eu sunt una dintre persoanele care am suferit de depresie, in ziua de astazi ma simt bine, din cand in cand mai am stari de anxietate pe care le controlez singura.
Iti inteleg perfect starile si numai cei care trec prin asa ceva intelege, este o boala care nu se vede, este o boala a sufletului. Iar daca nu vrei tu, daca tu nu ai vointa sa te faci bine nu vei reusi. Trebuie sa-ti doresti sa fii sanatoasa, sa-ti doresti sa te simti bine, sa gandesti pozitiv. Trebuie inainte de toate sa ai incredere in Dumnezeu, el este atotputernic, nimic nu se poate fara el. Incearca sa mergi la biserica, putin cate putin, nu este nevoie sa stai mult, cauta o biserica unde te simti cel mai bine si roaga-te. Iesi afara si plimbate, uita-te cat de frumos este totul afara, fa plimbari lungi si priveste natura si tot ce te inconjoara si vei descoperi frumusetea. Participa la masluri, tine post, spovedeste-te si impartaseste-te, citeste rugaciuni zilnic si uita tot ce iti face rau.
Atunci cand ai o stare proasta sau ganduri rele, alunga-le prin rugaciune, zi mereu Tatal nostru.
Cand te trezesti dimineata sa spui o rugaciune, sa te trezesti cu gandul la Dumnezeu, la Iisus, la Maica Domnului, iar ziua iti va merge bine.
Depresia este boala sufletului. Asa cum medicul iti face bine trupul asa si sufletul ti-l face bine Dumnezeu, iar sufletul ti-l poate vindeca numai Dumnezeu. Lasa-te in mana lui Dumnezeu si iti va fi foarte bine. Nicodata sa nu disperi, sa zici mereu "Dumnezeu este cu mine si ma va ajuta mereu" numai Dumnezeu te poate face bine, trebuie sa ai incredere. Nu trebuie sa devii fanatic, trebuie sa fii sincer, sa fii bun cu cei de langa tine, sa-ti iubesti aproapele.
Acest mesaj este valabil pentru toti cei care sufera de stari depresive si de anxietate. Alungati toate gandurile urate si necurate, nu va lasati ispititi, fiti puternici, viata este dura si noi trebuie sa luptam cu ea. Cu ajutorul lui Dumnezeu vom depasi totul.
Va doresc multa sanatate sufleteasca si trupeasca.
Doamne ajuta.
0
10-02-2010, ora 21:02
cristi75
Nu este medic/terapeut
cristi75
Buna tuturor,
Pt Florika, daca majoritatea la care te referi inseamna 2/3 din populatie care vor experimenta de-a lungul vieti una sau mai multe afectiuni psihice( in mare parte tulburari anxioase si depresive), ai dreptate. De altfel se mai spune ca numai nesimtiitii nu fac depresie si crede-ma am vazut suficienti.
Spuneai ca "depresia este o boala care nu se vede" imi pare rau ca sunt nevoit sa te contrazic dar, nu-i nevoie sa fi psihiatru, psiholog sau clarvazator sa-ti dai seama daca o persoana pe care o cunosti trece printr-o perioada de indispozitie sau chiar depresie. Deasemenea spuneai "Iar daca nu vrei tu, daca tu nu ai vointa sa te faci bine nu vei reusi", oare cine vrea sa ramana in acea stare atat de suparatoare?; Dcaca ar fi asa simplu, cred ca nu ar mai suferii asa multa lume, poate nu stiai dar starea depresiva afectecteaza capacitatea decizionala si vointa, dar daca faci un efort sa-ti aduci aminte ce ganduri aveai cand ai suferit tu insati iti vei da usor seama ca nu erau aceleasi de astazi si nu poti sa spui despre tine ca est o persoana lipsita de vointa.
Cred ca ar fi mult mai bine daca si limba romana ar avea 2 optiuni pentru cuvantul "trebuie" la fel cum are limba engleza (must si have to).Pt ca noi il folosim in ambele situatii intram usor intr-o capcana.Daca ceva "trebuie" atunci este imperios necesar si de cele mai multe ori observam ca nu reusim sa facem "ce trebuie". Adevarul e ca singurul lucru care trebuie este ca NIMIC NU TREBUIE, sau daca vrei singurul lucru care trebuie este ca trebuie sa murim.
Apreciez sfaturile bune pe care le dai, dar cred ca in cazul depresiei ar fi bine sa primim un ajutor specializat (psiholog sau psihoterapeut)
Toate cele bune!
0
26-02-2010, ora 19:12
Viata prin Isus
Nu este medic/terapeut
Viata prin Isus
Pace Domnului!

Eu sunt un crestin Penticostal si am incredere in Dumnezeu. Am suferit si eu cu depresie, frica de moarte un timp de 3 ani, dar Isus m-a vindecat pentru ca m-am pocait. Am luat tot felul de medicamente, nu te ajuta de loc. Trebuie sa ne lasam de pacatele noastre care ne duc in eroare. Bucuria adevarata te vindenca de boala sufleteasca, si numai in Isus poti gasi adapost si putere si pacea sfanta. Roagate la Isus, si trebe sa te lasi de toate pacatele, cum spune si Biblia: Iar partea celor fricoşi şi necredincioşi şi spurcaţi şi ucigaşi şi desfrânaţi şi fermecători şi închinători de idoli şi a tuturor celor mincinoşi este în iezerul care arde, cu foc şi cu pucioasă, care este moartea a doua. Cei care sufariti de depresie cautati pe Dumnezeu si cereti iertare. FARA DUMNEZEU NICIODATA NU VETI FII FERICITI. CITITI BIBILIA CARE VA DA VIATA.
0
28-02-2010, ora 18:34
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Axenta

Daca tu ai luat atatea tratamente in tot acest timp si nu te-au ajutat cu nimic, tot in aceasta stare aflandu-te, inseamna ca acele tratamente nu au avut efect asupra ta.
Fiecare organism reactioneaza intr-un anumit fel la un anumit tip de tratament.
Eu am tulburare afectiva bipolara de 16 ani. Ca sa intelegi tu mai bine, depresia este o componenta a bolii mele.
Si eu am schimbat multe medicamente la viata mea, pina l-am gasit pe cel care m-a pus pe linia de plutire. Nu m-am lasat. Daca vezi ca stai o luna, doua cu un tratament si nu isi face efectul, schimba-l. Ficare antidepresiv reactioneaza asupra anumitor neurotransmitatori, dar neexistand inca teste care sa ne spuna care anume dintre ei s-a dereglat pentru fiecare individ, trebuie sa luam pur si simplu medicamentele la rand si sa ne stabilim la cel care ni se potriveste.
Fii curajoasa, mergi mai departe si continua lupta.
E o chestiune doar de timp pina iti vei gasi pastilele care ti se potrivesc si cu care starea ta de sanatate sa ti se imbunatateasca in mod vizibil.
Cu conditia sa le iei cum te sfatuieste medicul psihiatru.
Multa pace, sanatate si liniste sufleteasca iti doresc.
Cu Dumnezeu inainte.
0
07-02-2011, ora 09:26
mitza.mia
Nu este medic/terapeut
mitza.mia
va rog am nevoie de un sfat. in ultima vreme psihic nu ma mai simt bine si toate pleaca de la infectia urinara. mam tratat dar am ramas sensibila si reapare.stiu k nu este in regula da tot timpul ma gandesc k dak atunci cand plec de acasa simt nevoia sa urinez si nu am cum sa ajung la baie si fac pe mine. plus de asta atunci cand rad cu pofta nu pot sa tin si asta ma sperie foarte tare. am incercat sa ma linistesc, sa ma gandesc k nu poate sa mi se intample sa fac pe mine in locuri publice si sa ma fac de ras dar nu am reusit iar acum mam ales cu depresie. poate mam speriat mai mult decat trebuie si de aceea am nevoie de un sfat va rog din suflet
0
07-02-2011, ora 17:01
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ mitza.mia

Stimata doamna/domnisoara,

Cunosc persoane care se scapau pe ele din cauza altor medicamente pe care le luau si in momentul schimbarii lor nu s-a mai intamplat acest lucru. Dar presupun ca nu acesta este cazul dumneavoastra.

Infectia urinara se depisteaza doar in urma unor analize ale urinei, recomandate de medicul de familie sau de medicul urolog. Aveti rezultatul la aceste analize ? Si se caracterizeaza prin nevoia frecventa de a urina, inflamarea vezicii, dureri si usturimi in momentul urinarii, urina tulbure sau cu sange, durere a abdomenului si a spatelui, frisoane, febra, greata si varsaturi. Va confruntati cumva cu asa ceva ? Aveti rezultatul la acele analize si ati luat un tratament adecvat ?

Daca v-ati ales cu depresie de la acest lucru, trebuie sa rezolvati problema in sine, dupa parerea mea, la medicul urolog. Vreti sa va tratati de tulburari psihice pentru alte cauze ? Cum se manifesta depresia la dumneavoastra ?

Cu stima.
0
08-02-2011, ora 09:31
mitza.mia
Nu este medic/terapeut
mitza.mia
Infectia urinara am tratat-o, in schimb am ramas cu acest gand k dak nu o sa ajung la timp la baie o sa fac pe mine. de cate ori imi aduc aminte incep sa plang si ma opresc destul de greu. va multumesc frumos pt raspuns. multa sanatate
0
18-02-2011, ora 04:09
aura_vas
Nu este medic/terapeut
aura_vas
Buna.sufar de depresie de multi ani, insa de cateva luni au aparut si episoade de anxietate si idei obsesive care au luat amploare, drept urmare am ajuns la concluzia ca e mai bine sa consult un psihiatru pt a ma linisti si a-mi rezolva in totaliatte problemele.Iau xanax, cipralex, iar seara timonil.Insa de acteva nopti in loc sa ma linisteasca TIMONILU, cand ma pun in pat nu pot sa imi mai cotrolez gandurile si simt un vartej si o presiune frontala mare, care ma sperie.Daca folositi ca tratament cumva timonil, imi puteti spune daca ar putea sa-mi faca mai rau, in sensul de a-mi creste anxietatea?sau totul tine doar de gandurile mele excesive?inca o intrebare:sufar de strabism si ma intreb daca vreaunul dintre aceste medicamente ar putea influneta cumva muschii oculari?sau vederea?..Eu nu am mai folosit pana acum nici un fel de anti-depresiv, medicatie in acest sens..si imi este putin teama sa nu incep o cale ar putea sa-mi deregleze si mai atre psihicul si sa devin si mai vulnerabila decat am fost.Vreau sa-mi rezolv starile definitiv, nu doar sa le tin sub control, iar apoi sa-mi revina la orice pas gresit.Am inceput si psiho-terapia..dar inca nu a avut parte de destule sedinte pt a-mi da seama de eficenta sa.Multumesc anticipat!:)
0
26-08-2013, ora 17:42
cri-xtina
Nu este medic/terapeut
cri-xtina
Buna tuturor,
sufar de anxietate generalizata si somatizare de aproximativ 2 ani.Pana acum un an de zile nu imi era afectat creierul, aveam doar dureri in special in zona colonului si a stomaculul.din noiembrie anul trecut insa toata viata mea este data peste cap.Doctorita de familie mi-a spus ca am sufletul bolnav.Sufar de tiroida de 6 ani, aveam stari de neliniste si anxietate si inainte insa acum este din ce in ce mai rau.Imi este afectata judecata si trag de mine sa fac lucrurile care altadata mi se pareau asa de usoare.Am divortat de al doilea sot intr-o criza de isterie gasindu-l vinovat pentru problemele financiare cu care ma confrun de ceva vreme.Inca muncesc dar ma sperie gandul ca intr-o zi asta nu va mai fi posibil si ma intreb cine va avea grija de mine.Stiu ca puterea este tot in mine.am o relatie dificila cu mama mea, gasind-o responsabila pentru tot ce mi se intampla pentru ca vrut sa mi controleze viata prea mult.Mi-as dori sa fiu cum eram inainte, mi-e teama sa nu ajung leguma.NU SUPORT SA STAU SINGURA.gandul ca ma duc in casa si ca voi singura iar imi pune un nod in ga.Refuz sa iau cipralex, acum incerc sa adorm cu pastile naturiste si doar jumatate de xanax.Refuz sa ajung dependenta de medicamente!!!Curand imi schimba serviciul, voi conduce o statie peco, fiica mea e departe de mine in Anglia, de sot m-am despartit si vreau sa ma bucur de viata inca pentru ca am 46 de ani, sunt frumoasa si inteligenta, nu vreau sa devin leguma!!!!!fac miscare zilnic, o ora mers pe jos dimineata, dupa amiaza sala si pe cat posibil mananc sanatos.Ce sa mai fac ca sa ies din starea asta?
0
27-08-2013, ora 14:07
LightUp
Nu este medic/terapeut
LightUp
Cri-xtina, sufletul bolnav este de fapt un suflet departat de Dumnezeu.

Un al doilea divort, probleme nerezolvate cu mama desi ai 46 de ani? Nu mai esti copil nu mai da vina pe mama ta. Ai o viata neclarificata pentru ca nu esti aproape de Dumnezeu ti-o spune o fosta bolnava obsesiv-compulsiva de multi ani care abia atunci cand a ajuns in psihoza s-a intors la Dumnezeu si si-a vazut greselile din toata viata. Asa m-am vindecat desi boala psihica este considerata incurabila pentru ca este tratata incorect de psihiatrie ca fiind inca o boala a trupului cand de fapt boala psihica este o boala a sufletului dupa cum si medicul ti-a spus.

Foarte bine ca refuzi sa te afunzi in psihiatrie, tot forumul este plin de oameni nevindecati de psihiatrie ci doar drogati de ani si ani pentru ca nu au avut curaj sa-si schimbe viata.

Te rezumi la a trai doar pentru ca esti 'frumoasa si inteligenta'? E atat de putin, cei care sunt urati si neinteligenti nu trebuie sa traiasca? Sau viata este limitata de inteligenta si frumusete? Asa te bazezi sa-l impresionezi pe viitorul al treilea sot si pe atat sa va construiti viata impreuna repetand probabil aceleasi greseli ca si cu ceilalti doi soti?

Trebuie sa-ti schimbi viata, sa vezi dincolo de copilaria controlatoare a mamei tale pentru ca esti de mult adulta, trebuie sa vezi dincolo de superficialitatea frumusetii si a inteligentei, de latura materiala a vietii si sa te intorci la Dumnezeu si o sa incepi si tu sa simti linistea si siguranta in suflet pe care o simtim toti cei care credem in Dumnezeu cu adevarat nu formal si asa o sa gasesti adevarata frumusete a oamenilor si a vietii. Dumnezeu sa te ajute sa te schimbi!
0
28-08-2013, ora 10:54
cri-xtina
Nu este medic/terapeut
cri-xtina
Multumesc din suflet, incerc sa ma duc la biserica si sa citesc foarte mult.Si al treilea sot nu cred ca imi doeesc sa mai am, incerc sa ma limitez si sa schimb de la vestimentatie la mod de a gandi.Imi este insa teama sa raman singura si de cand a plecat fata mea din tara nu mai sunt eu.Ma gandesc ca poate langa ea mi-as gasi linistea si as vrea sa fac aceasta schinvare.Stiu ca relatia mea cu dunnezeu nu a fost una foarte stransa, cred in el dar nu am fost habotnica.Te rog spune-mi ce ai facut in plus ca sa ajungi unde esti acum.Putem vb in privat?Adresa mea de mess este cristintiron.Multumesc anticipat!
0
28-08-2013, ora 13:56
prozac
Nu este medic/terapeut
prozac
cri-xtina v-am trimis un mesaj privat.
0
28-08-2013, ora 15:06
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Imi place mult treaba asta cu habotnicia la romani, este ca si cum un elev de nota 5 ar spune ca n-a participat la nici o olimpiada ! :) Pana la habotnicie este nivelul de practicant minimal care presupune spovedania de 2 ori/an la un duhovnic ( un preot stabil si nu mereu altul), respectarea macar a zilelor de miercuri si vineri si prezenta de 1-2 ori pe luna la liturghie ! O spun doar ca o clarificare de limbaj nu ca sa judec pe cineva ! Sincer eu mi-as dori sa existe cat mai multi romani "habotnici", din pacate nu cunosc decat unul singur a carui viata se invarte in jurul bisericii si a calendarului ortodox, ceea ce ar trebui sa fie de fapt norma intr-o societate declarata ca ortodoxa !

Sfatul meu este ca pana veti deveni practicanta cum este Light-up ( Lumina de sus ?! :) sa incepeti sa luati in cantitate mica ad-ul recomandat altfel nu veti fi nici "habotnica" dar nici sanatoasa !
0
29-08-2013, ora 14:24
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ LightUp

Faci o confuzie foarte mare intre minte si suflet.
Pe suflet il tratezi la duhovnic, prin Sfanta Spovedanie si Sfanta Impartasanie.
Te spovedesti deci de pacate si de toate faptele rele pe care le-ai facut pina in momentul spovedaniei si in acel moment, Hristos insusi stand la scaunul spovedaniei, are loc vindecarea sufletului.

Cu conditia sa nu te mai apuci din nou de aceleasi sau de alte pacate, ca sufletul se imbolnaveste din nou si trebuie curatit prin rugaciune si spovedanie.

Dupa cum spunea Sfantul Antonie cel Mare in capatul 94 din primul volum din Filocalie, "mintea nu este suflet, ci dar de la Dumnezeu care mantuieste sufletul. Ea calauzeste sufletul si-l sfatuieste la ce-i placut lui Dumnezeu.

Chiar daca mergi la duhovnic sa te spovedesti, chiar daca te rogi si mergi la Maslu sau la Sfanta Liturghie, asta nu inseamna ca ti s-au vindecat din punct de vedere fizic creierul si neuronii. Pe astia ii tratam la psihiatru cu antipsihotice, antidepresive, anxiolitice sau stabilizatori de dispozitie caci nu este normal, ba chiar dam dovada de masochism daca refuzam tratamentul si stam a la long cu starile de anxietate, depresie sau psihoza. Ne facem de ras in societate, toti ne vor privi ca pe niste ciudati si vom pierde ani buni din viata.

Exista foarte multe cazuri insa de boli psihice vindecate de catre Sfantul Vasile al Ostrogului, Tamaduitorul celor cu mintile bolnave (Serbia). Poti sa achizitionezi si sa citesti Viata si minunile lui sau, daca sunt posibilitati financiare, sa faci un pelerinaj la Manastirea lui de la Ostrog.

Faptul ca unele boli precum tulburarea afectiva bipolara sau schizofrenia sunt cronice, asa cum sunt diabetul sau sida, nu inseamna ca nu tre sa luam medicamente sa ne ajutam organismul, sa le tratam si sa nu ne mai chinuim. Inseamna ca Dumnezeu nu a dat inca unda verde pentru gasirea unui tratament pentru vindecarea completa a acestor boli.

Cu tot respectul dar nu mai afirma lucruri care pot dauna pacientilor in sensul ca aproape le interzici sa ia medicatie.
Nu toti sunt la gradul tau de boala, sa isi revina numai ducandu-se la Maslu si rugandu-se.

Iata numai cateva dintre principalele modificări structurale cerebrale prezente în depresia primară:

"¢ ventriculomegalie (lărgirea ventriculilor laterali şi a ventriculului 3);
"¢ lărgirea şanţurilor cerebrale, în special a celor interemisferic şi silvian, fenomen caracteristic pentru vechii depresivi (Tanaka, 1992);
"¢ atrofia vermisului cerebelos (Weinberg, 1992);
"¢ creşterea rediodensităţii la nivelul nucleului caudat bilateral, evidenţiat în imagini CT efectuate la vechi pacienţi depresivi (Beats, 1991);
"¢ diminuarea volumului nucleilor caudaţi şi a putamenului, relevată prin studii MRI (Husain, 1991; Krishman, 1992);
"¢ alterarea structurilor subcorticale, remarcată în studii MRI la depresivii ce au efectuat TEC (Rabins, 1991).

Pentru astea luam medicamente, ca sa functioneze bine acestea urmam tratament psihiatric si ca sa ne dispara starile de anxietate, depresie, psihoza care uneori sunt atat de teribile ca pot fi comparate cu "iadul pe pamant". Cine a suferit de depresie sau anxietate severa, stiu ce scriu aici.

In concluzie, in primul rand, asa cum subliniezi si tu, trebuie tratat intai sufletul, prin spovedanie sincera si curata la duhovnic, urmata de nerepetarea greselilor si de pazirea poruncilor. Iar pe trup (cu toate modificarile de mai sus) il tratam cu pastile la psihiatru.

Faptul ca ne-am imbolnavit (de orice fel de boala, nu numai de boli psihice) constituie insa semnalul de alarma ca am gresit undeva, ca am facut niste pacate si ca Dumnezeu ne cheama la El, sa ne para rau de aceste pacate si sa invatam sa traim facand voia Lui. In vederea mantuirii sufletului.

Intr-o noapte, pe timpuri, trageau la un han si oameni bogati care isi luau camere cu paturi, dar si oameni saraci care dormeau pe jos. Si cei din paturi si cei care dormeau pe jos sforaiau. Venind dimineata, toti pleaca, luand numai lucrurile lor. Asemenea este si cu toti cei ce vin in viata: si cei care au trait cu putine, si cei ce au vietuit in slva si bogatie, ies din viata ca dintr-o ospatarie, neluand nimic din desfatarea si din bogatia vietii, fara numai faptele lor, bune sau rele, savarsite de ei in viata lor.

Din acest motiv, asa cum si tu ai enumerat in toate postarile tale, pe primul loc trebuie sa punem intotdeauna mantuirea sufletului. In momentul in care te spovedesti, te rogi, mergi la Maslu si la Liturghie, si duci o viata curata, rugandu-l pe Dumnezeu zilnic sa te ajute sa rezolvi problemele tale (El asta se asteapta si doreste de la noi!), atunci Sfantul Duhul te indruma astfel incat sa rezolvi si celelalte probleme de sanatate intr-un fel sau altul. Te trimite la un doctor bun sau la un tratament corect etc.
Desigur ca sunt si cazuri de vindecari minunate produse de sfinti, care si ei asteapta sa ne rugam sa ne ajute.
Eu insami am avut doua probleme de sanatate in acest an si m-am dus la Sfantul Nectarie pentru ca mi se terminasera si fondurile si rabdare de a mai merge la doctori care ma trimiteau de la Ana la Caiafa si la analize. Iar Sfantul Nectarie m-a vindecat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Combinația între depresie și tulburări cognitive minore la vârstnici accelerează îmbătrânirea creierului
  • Stimularea magnetică îmbunătățește starea de spirit în cazul bolnavilor de depresie
  • Gazul ilariant, tratament pentru depresiile severe
  • Pericolele utilizării Facebook-ului
  • Terapia cognitiv-comportamentală pentru insomnia cronică
  • Medicamentul care ar putea trata depresia în mai puțin de 24 de ore
  • Depresia
  •