Depresie si simptome ciudate | Forumul Medical ROmedic

Depresie si simptome ciudate

23-06-2017
Catalina98
Nu este medic/terapeut
Catalina98
Buna. Am 18 ani si o stare de care nu mai pot sa scap.De catva timp am fost diagnosticata cu depresie, in urma atacurilor de panica aparute fara sa stiu din ce cauza.
Banuiesc cauzele, dar nu pot sa fiu sigura. Consumul pentru a doua oara a marijuanei (sau cel putin asta cred ca era) , problemele familiale si stresul provocat de scoala. Eu am fost o persoana anxioasa si situatiile de la scoala imi accentuau anxietate.

Am fost la psihiatru. Am schimbat 3 tratamente.
Primul a fost Serlift, al doilea Xanax si Arketis, iar acum am cerut ceva mai slab, deoarece ma simteam foarte rau de la ele. Acum iau Escitalopram 10mg.
La inceputul tratamentului cu aceste pastile luam jumatate. Ma simteam super bine. Am reusit sa scap de tulburarile de personalitate si de senzatia ca traiesc un vis. Acum a trebuit sa cresc doza, de vreo saptamana. Ma simt de parca am dat inapoi. Iarasi imi trec usoare ganduri de suicid, pe care din fericire pot sa le alung. Ma apuca frici de diferite situatii, de exemplu de faptul ca as putea avea diferite boli, mi-e frica sa ies din casa, mi-e foarte frica de schizofrenie si de faptul ca as putea sa fac o boala psihica si asa as fi o povara si as avea o viata pierduta, mi-e frica sa mor. Mi-e frica.

Unchiul meu s-a spanzurat acum 5 ani. Un prieten tanar s-a spanzurat si el. Alti doi prieteni au murit in accidente de masina. Un altul a murit din cauza unei vene care i-a plesnit la cap ( sau ceva de genul), iar bunicul meu a murit brusc, cand a inceput sa vomite sange.
Lucrurile astea m-au traumatizat si acum mi-e frica sa nu patesc si eu la fel.
Am niste senzatii groaznice de voma si mi-e frica sa vomit. Am dureri de stomac. Ameteala. Senzatie de fata amortita care arde. Acum am usoare senzatii de deja-vu si o stare puternica de neliniste. Amortesc la maini, picioare. Ma doare capul foarte tare.
Fac si psihoterapie. Dar imi e frica ca nu o sa imi revin. Sunt o persoana lasatoare si parca in loc sa ma ajut, eu ma trag mai tare in jos. M-au apucat starile astea de vreo doua zile. Credeam ca trecusem peste ele. Sunt aproape doua luni de cand lupt cu ele. Va rog sa ma ajutati cu un sfat, ceva. Nu stiu ce sa ma mai fac. Am ajuns iar intr-o stare de disperare.
Va multumesc anticipat!
7 comentarii
0
23-06-2017, ora 12:23
Catalina98
Nu este medic/terapeut
Catalina98
Am uitat sa mentionez ca ma simt de parca totul se invarte cu mine. Datorita acestei senzatii tocmai ce am facut un atac de panica. Nu mai suport. :(
1
23-06-2017, ora 13:08
Psiholog Iosif Szenasi
Psihologie
Psiholog Iosif Szenasi
Draga Catalina, cu ajutorul medicatiei si a psihoterapiei vei vedea ca lucrurile se vor aseza. Trebuie insa rabdare. Este o perioada dificila, stiu asta, dar va trece. Cunosc oameni care au ajuns chiar de mai multe ori la psihiatrie si au fost internate in spital. Cu toate astea, acum functioneaza foarte bine si nu se vede ca au vreo boala. Unii sunt chiar in functii cu serioasa responsabilitate profesionala! Deci, sunt sperante!

Atat gasirea medicatiei potrivite pentru tine, cat si psihoterapia sunt chestiuni care iau timp. Asadar, curaj! Ai incredere ca va fi bine!
1
23-06-2017, ora 22:48
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
De obicei asa se intampla la inceputul tratamentului. Citeste prospect. Senzatiile se pot inrautati. Dar ai putina rabdare ca vor trece.
Sanatate multa!
0
23-06-2017, ora 22:55
Catalina98
Nu este medic/terapeut
Catalina98
Dar vreau sa va intreb daca "boala" va disparea sau o voi avea mereu?
M-am saturat, sincer, de toata situatia asta.
Am o senzatie de vedere incetosata sau ameteala, nu imi dau seama, imi țiuie urechile, apoi se infunda, nu am chef de nimic. Nu mai fac nici strictul necesar al casei, nu mai pot sa invat. Cand vorbesc cu o persoana ma simt foarte diferita, ma simt de parca nu gandesc ce vorbesc... vreau sa scap. :(
0
24-06-2017, ora 08:44
Psiholog Iosif Szenasi
Psihologie
Psiholog Iosif Szenasi
Catalina, in general nu strica sa constientizam faptul ca nu stim ce va fi maine. Nimeni nu stie ce va fi pe viitor.

Este important ca astazi, acum, sa facem ceea ce tine de noi ca sa ne fie bine. Asa contribuim la un viitor mai bun! Partial, ne cream viitorul prin deciziile si actiunile noastre de astazi.

Daca e sa ne uitam pe statistici si sa facem presupozitii, as putea spune ca sunt sanse mari sa iti fie bine atata timp cat faci ce ti se recomanda. Adica, daca faci psihoterapie si iei medicatia recomandata, in timp lucrurile se aseaza.

Cunosc multe cazuri in care oamenii si-au revenit si traiesc o viata cat se poate de normala. La psihiatrie, spre exemplu, sunt cateva cazuri noi, iar in rest sunt recaderi ale oamenilor care s-au neglijat. Oameni care nu au facut nici psihoterapie, nici nu si-au luat medicatia recomandata de medic.

Tine o legatura stransa cu medicul tau psihiatru si spune-i cand apar modificari in starile tale. Poti merge chiar de mai multe ori pe luna, daca este cazul. Sau poti sa il suni si sa ii spui cum te simti. Astfel va putea ajusta si el medicatia, daca este cazul. Daca zice ca nu e cazul sa umblati la medicatie, ai incredere. Cum spuneam, medicatia lucreaza in timp!

Mare parte dintre terapeuti sunt deschisi si accepta sa fie sunati daca esti intr-un moment de criza. Asa ca, vorbeste si cu psihoterapeutul despre asta si vezi in ce conditii ai putea sa il suni daca esti in criza.

Iti doresc numai bine! Ai incredere!
1
24-06-2017, ora 11:17
Catalina98
Nu este medic/terapeut
Catalina98
Mulțumesc frumos!
0
28-06-2017, ora 13:57
Dr. Ungureanu Elena
Psihiatrie, Iasi
Dr. Ungureanu Elena
Buna!Ai incercat sa vezi si parerea unui alt psihiatru?Din ce descrii tu eu as inclina spre un alt tratament medicamentos decat cel abordat pana in prezent.Insa acest lucru ar trebui facut dupa o evaluare psihiatrica in cabinet, nu pe net.Incearca sa consulti un alt psihiatru in localitatea in care locuiesti!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul