dereglare hormonala?

12-05-2006
anca69
Nu este medic/terapeut
anca69
In urma cu 10 ani, la varsta de 27 de ani, am fost operata de histerectomie subtotala, deoarece am avut un uter polifibromatos cu celule cancerigene de tip benign (nu mai stiu exact termenul folosit atunci). Anterior acestei operatii am avut o sarcina ectopica ovariana cu multiple probleme post-operatorii. In urma cu sase luni, am mai suferit o mica interventie chirurgicala pentru un chist Bartholen. Mentionez ca in tot acest timp nu am facut nici un tratament hormonal (medicamentos), deoarece doctorul a sugerat ca nu ar fi nevoie, tinand cont si de varsta mea. De trei luni, insa, observ ca am tot felul de simptome nu prea placute: stari dese de nervozitate, reducerea menstrei (care oricum este cu titlu sugestiv), dureri de cap, transpiratie (de fapt, o asudare mai bine zis) in diverse momente, dureri de picioare (articulare si venoase), dureri de stomac si o ingrasare brusca care continua. Din pacate, sunt si fumatoare. Nici mesele nu le pot avea regulate, din cauza programului prelungit de lucru (sunt tehnoredactor la o revista) si mananc, de obicei, ce apuc si cand apuc. Nu stiu unde si cui trebuie sa ma adresez - unui cabinet de endocrinologie, unui nutritionist, unui medic ginecolog etc.? Problema mea cea mai mare este ca fac alergii la multe medicamente. In acesti ani am avut prescrise tratamente homeopate (pe baza de plante), dar as dori sa fac si investigatii mai detaliate, inclusiv endocrine. Poate ma veti indruma catre o clinica sau ceva similar unde as putea face toate aceste investigatii.
3 comentarii
0
12-05-2006, ora 00:00
Dr.Evelyn
Nu este medic/terapeut
Dr.Evelyn
Anca, te-am ajuta cu informatiile despre clinica daca am stii de unde esti ca sa te putem indruma aproape de casa.este posibil sa fie vorba de o menopauza precoce(dat fiind faptul ca aveti doar un ovar)
0
12-05-2006, ora 00:00
anca69
Nu este medic/terapeut
anca69
In primul rand, va multumesc pentru raspuns. Tot acest lucru il banuiam si eu, dar mi se pare, intr-adevar, prea... precoce (abia am 37 de ani) si tocmai de aceea nu l-am specificat in mesaj. Eu sunt din Bucuresti (sectorul 1), iar policlinica unde sunt inscrisa la medicul de familie este in cartierul Pajura. Insa la aceasta policlinica, pentru a face niste investigatii cat de simple, trebuie sa astepti cu lunile. Prefer sa apelez la o clinica cu plata si sa beneficiez astfel de servicii medicale mai serioase si mai realiste decat cele efectuate la o biata policlinica de cartier (ca exemplu, la ultimele analize facute acolo, prin nu stiu ce intamplare, s-au pierdut tocmai hartiile cu rezultatele mele si a trebuit s-o iau de la capat - iar zile de asteptare, stres, stat la coada). De aceea, va rog, daca aveti posibilitatea, sa ma indrumati catre o clinica, unde sa fac, mai intai de toate, investigatiile care ma intereseaza in mod pregnant si care nu cred ca mai sufera amanare. Tot nu inteleg de unde provine aceasta ingrasare brusca, care ma epuizeaza si fizic si psihic, pentru ca pana acum am reusit sa ma mentin, totusi, la o greutate - as spune - normala (am 1, 62 m si aveam, in urma cu trei luni, vreo 60Kg ori acum am depasit cu brio 72-73Kg). Cred ca cel mai sigur, durerile acute de picioare provin atat de la fumat, cat si de la aceasta crestere brusca in greutate. Nu as vrea sa va plictisesc in nici un fel cu problemele mele, dar acestea au venit atat de brusc si mi se par atat de multe, incat nici nu mai stiu care este decizia pe care trebuie s-o iau in legatura cu corpul meu. Tocmai de aceea am apelat la acest Forum, in care sper sa gasesc cat mai multe raspunsuri, pentru ca, dupa cum se observa, probleme sunt cu duiumul pentru oricare dintre noi.
0
21-05-2006, ora 00:00
miha
Nu este medic/terapeut
miha
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce este o dereglare hormonală?
  •