Dereglare hormonala in lipsa contactului sexual?

08-06-2014
andrusca123
Nu este medic/terapeut
andrusca123
Buna seara!
In luna aprilie mi'a venit ciclul pe data de 17, in mai mi'a venit pe 6.Acum, in iunie, ciclul meu nu da semne ca ar vrea sa isi faca aparitia...ultimul contact sexual l'am avut in data de 27 martie si a fost neprotejat, dar fara finalizare interioara...din martie pana in momentul de fata, nu am am mai avut relatii sexuale, iubitul meu fiind plecat in voiaj.Exista riscul unei sarcini?Lipsa contactului sexual poate declansa aceasta dereglare menstruala?
Astept un raspuns! Va multumesc!
4 comentarii
0
10-06-2014, ora 02:28
Dr. Laurentiu Craciunas
Obstetrica-ginecologie, Manchester, UK
Dr. Laurentiu Craciunas
Buna andrusca123,

Putin probabil ca abstinenta sa iti deregleze ciclul menstrual. A fost regulat pana acum? Chiar daca ejacularea nu a fost intravaginala, contactul sexual neprotejat poate duce la o sarcina.
0
10-06-2014, ora 07:48
andrusca123
Nu este medic/terapeut
andrusca123
Buna!
Da, ciclul meu a fost regulat pana acum. Intre timp, si-a facut aparitia "individul" si pe luna asta, insa, tot nu sunt linistita din cauza acestor modificari...Care sunt semnele unei sarcini in care ciclul este suprapus?
Multumesc frumos pentru raspuns! :)
0
10-06-2014, ora 13:28
Dr. Laurentiu Craciunas
Obstetrica-ginecologie, Manchester, UK
Dr. Laurentiu Craciunas
Sunt extrem de rare cazurile cand exista sangerare regulata in timpul sarcinii. Semenele/simptomele sunt aceleasi ca in orice sarcina, un test de sarcina iti va da raspunsul concret.
0
10-06-2014, ora 17:27
andrusca123
Nu este medic/terapeut
andrusca123
Urmeaza sa fac un test de sarcina pentru a ma linisti in totalitate. Multumesc frumos pentru raspunsuri! O zi buna!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amenoreea - lipsa menstruației
  • Dismenoreea - durerea în timpul scurgerilor menstruale
  • Întârzierea ciclului menstrual
  • Menopauza
  • Criterii de excludere a sarcinii
  • Menarha - prima menstruatie
  • Calmează durerile menstruale acasă
  • Menstruația peste sarcină
  • Sunt însărcinată?
  •