dereglare tiroidiana

28-04-2017
mikimouse
Nu este medic/terapeut
mikimouse
tin sa mentinez ca in anul 2008 tot un urma unei ecografii au fost identificati noduli in urma caruia am luat euthyrox m- am simtit foarte bne chiar pierzand in greutate si revebnd la normal. in urma cu doi ani in urma unui control o alta dna dr a ajuns la concuzia ca eu de fapt nu trebuie s aiau euthyrox intrarupandu-mi tratamentul. dupa ce am inrerupt tratamentul au inceput problmele deregari ale ciclului menstrul, amavut un chist hemoragic imediat dup intreruperea tratamentului, dureri de sani retinere foarte mare de apa, crestere in greutate, nu am reusit cu niciun regim alimentar sa slabesc, tot timpul imi este frig. in luna martie a acestui an am facut niste analize endocrinologice in care TSH este 1.17( 0.46-4.68), in urma ecografiei am fost diagnosticata cu gusa difuza BTAI lobul drept cu dimensiuni 12.4mm 13.1mm/ 39.3mm, aspect discret omogen, structura fin granulara. lobul stang dimensiuni 11.1mm/15.5mm/36.2mm, aspect discret neomgen, similar LTD. mentionand ca am o tiroida autoimuna si sa nu iau niciun fel de tratament ca deocamdata nu este cazul. avad in vedere ca toate aceste probleme au inceput in urma intreruperii euthyroxului nu cred ca este ok. in familie bunica mea a fost operata la glanda tiroida eu find singura din familie care o misteneste. va rog as vrea sa stiu si parerea dvs. mulumesc
6 comentarii
0
28-04-2017, ora 18:06
Dr. Arhire Amalia
Endocrinologie, Bucuresti
Dr. Arhire Amalia
Buna ziua. Functia tiroidiana este normala -TSH este perfect iar indicatia de tt nu se sustine in acest moment.Nu mai este indicat tratament cu Euthyrox pentru noduli daca TSH este normal. Acestea sunt ghidurile acum. Tirodita autoimuna este o patologie de fond in care functia tiroidiana se poate modifica-nu inseamna ca atunci nu era indicat tt dar acum la aceste valori tratamentul v-ar cauza un hipertiroidism care v-ar afecta. Puteti repeta TSH cum a trecut o luna si faceti si ft4 si t3-exista si unele cazuri de afectiuni subclinice ale trioidei in care apar simptome. Si cu rezultatele mergeti la un medic endocrinolog sa va lamureasca. daca sunt normale simtpomele dvs de acum nu au o cauza tiroidiana. mai degraba surmenaj.sper ca v-am lamurit.zi buna si sanatate!
0
28-04-2017, ora 18:10
Dr. Arhire Amalia
Endocrinologie, Bucuresti
Dr. Arhire Amalia
iar in legatura cu problemele de ciclu menstrual la TSH normal functia ovariana nu este influentata de tiroida. daca analizele erau bune acum 2 ani problemele ginecologice nu erau legate de asta. tiroida influenteaza ovarul doar daca functioneaza anormal iar TSH este mult modificat. cert este ca acum menstra ar tb sa fie normala.
0
28-04-2017, ora 19:38
mikimouse
Nu este medic/terapeut
mikimouse
Nu sunt stresata nici obosita... singuryl stres acum sunt kg in plus de care nu pot scapa... nu imi pot da seama care este motivil
0
28-04-2017, ora 20:19
Dr. Arhire Amalia
Endocrinologie, Bucuresti
Dr. Arhire Amalia
tine un jurnal alimentar...cantareste tot ce mananci si daca nici atunci nu iti dai seama consulta un nutritionist
0
28-04-2017, ora 22:25
mikimouse
Nu este medic/terapeut
mikimouse
De o luna jumatate am exclus dulciurile painea prajwlile manac cAntarit cu grasime putina sau deloc, intr-adevar la haine se vede ca am slabit putin dar la kg deloc
0
29-04-2017, ora 17:06
Dr. Arhire Amalia
Endocrinologie, Bucuresti
Dr. Arhire Amalia
Ai nevoie si de miscare si cantareste-te de 2 ori pe saptamana. Ai grija si cu uleiul crud in salate, branza care nu e light deci orice de la urda in sus- peste 14% grasime si carbohidratul seara-nici fructele nu te ajuta dupa 18. cere ajutorul unui nutritionist!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.