dereglarea ciclului menstrual

07-04-2010
GeoAnk_18
Nu este medic/terapeut
GeoAnk_18
buna fetelor si medicilor.am si eu o problema si as cam avea nevoie de ajutorul vostru, sau cel putin de un sfat avand in vedere ca nu am cu cine vorbi.am aproape 18 ani, un prieten stabil de o jumatate de an si am hotarat sa facem pasul cel mare:sa avem relatii sexuale.eu am fost virgina.lasand la o parte durerile cauzate de penetrare, mi-a curs foarte mult sange.la o saptamana mi-a venit ciclul.mi s-a spus ca e normal sa vina mai devreme.nu a fost nicio problema.am facut-o din nou cand am fost "rosie"cu toate ca nu a fost chiar cu intentie si si-a dat drumul in mine.dupa ce a trecut ciclul acesta, la o saptamana mi-a venit din nou ciclul.si s-a intamplat din nou.acum intrebarea mea e urmatoarea:e vreo posibilitate sa fiu insarcinata sau sa am vreo problema a aparatului genital?sunt foarte speriata.probabil veti spune ca suntem inconstienti si probabil ca aveti dreptate.dar din greseli invatam.
am nevoie de un raspuns urgent.
multumesc anticipat!
va pup si va felicit pt site!chiar este de ajutor
5 comentarii
0
07-04-2010, ora 16:57
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Chiar daca nu sunt fata imi permit sa-ti dau un sfat pe care fetele nici nu prea au cum sa ti-l dea:
aceste dereglari pot sa provina de la dezvirginarea in sine sau de la schimbarile hormonale induse de ea si daca derglarea nu trece de la sine - ceea ce pare ca nu se intampla - ar trebuie sa mergi la un medic homeopat cu experienta pt. ca remediile homeopate sunt foarte eficiente si fara efecte secundare in astfel de cazuri spre deosebire de tratamentele pe care le vei primi de la ginecologi. Insarcinata nu prea ai cum sa fi, insa o mica dereglare ai, care insa se poate vindeca. Sangerarile dese duc la alte boli, asa ca ar fi bine sa faci ceva. Insa fa ceva bun si folositor si nu lasa intoxicata de medici cu orice mijloace caci esti tanara !
0
07-04-2010, ora 17:37
GeoAnk_18
Nu este medic/terapeut
GeoAnk_18
multumesc mult!chiar daca nu esti fata;)).m-au linistit vorbele tale intr-o anumita masura.cel putin nu se pune problema unei sarcini.intr-adevar exista o modificare in organismul meu si nu tocmai buna.menstruatia este abundenta si are o culoare usor inchisa fata de cea obisnuita.eu sper ca va fi bine si ca se va rezolva de la sine.voi astepta perioada urmatoare de menstruatie si daca nu se remediaza voi consulta neaparat un medic.
ce sa spun?nu stiam ca sunt atatea riscuri si atatea griji atrase de acest pas.dar pana nu dai cu capul de sus, nu vezi pragul de jos.sper doar sa nu il fi vazut prea tarziu.
multumesc inca o data!:*
0
07-04-2010, ora 18:13
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Nu ai precizat un lucru imporatnt: de cand a aparut aceasta problema !
Speratul nu e bun in anumite cazuri... mai bine e sa faci ceva potrivit decat sa te lasi pe sperat, caci pierderea de sange deasa aduce daune organismului si te poti trezi cu alte belele dupa ce ai asteptat si sperat prea mult.
0
07-04-2010, ora 18:22
GeoAnk_18
Nu este medic/terapeut
GeoAnk_18
de o saptamana.in momentul asta am a doua menstruatie dupa ce mi-am pierdut virginitatea.e recent.da stiu ca poate duce la alte complicatii:la anemie si pierderi de calciu.trebuie sa imi iau inima in dinti si sa merg la doctor.
0
08-04-2010, ora 09:39
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Inima in dinti nu ajunge. Caci depinde si la ce doctor te duci. Este o situatie delicata, mai ales ca cauza poate fi dezrvirginearea. Ti-am zis ca ginecologii nu dau decat hormoni - un fel de bo, be pt. organsim - care te pot deregla si mai rau sau iti poti opri menstrauatia de tot. Sa nu ajungi din lac in put.
Mergi mai bine la un medic homeopat. Scrie-mi un email si te indrum eu la cineva care te poate ajuta.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ciclul de două ori pe lună
  •