Dereglarea menstrei sau menopauza?

03-03-2016
damil
Nu este medic/terapeut
damil
Am 39ani si 8luni si in luna mai am luat pilula de a2a zi pe data de 21(nu am mai luat contraceptive pana atunci, ne protejam in alt mod), din luna iunie menstruatia mi-a venit mai devreme(20 zile, fata de data de 25 zile cum imi venea normal), presupand ca mi s-a dereglat ca urmare a pilulei.In lunile urmatoare mi-a venit tot la 20 zile., iar in una din luni mi-a venit la interval de 2 saptamani, mentionand ca luna in luna decembrie mi-a intarziat o saptamana, in ianuarie mi-a venit mai devreme cu cateva zile, iar acum in februarie nu mi-a venit deloc.In luna decembrie si ianuarie am oarece stresata din cauza unor probleme. Mi-am facut programare la medic ( a fost plecat medicul pana acum), dar sunt foarte ingrijorata.Imi puteti spune, aceasta poate o dereglare a menstrei sau premenopauza? Raporturi fara protectie nu am avut, ca sa ma gandesc la o eventuala sarcina.Poate fi consecinta de la pilula sau poate fi vorba deja de menopauza?Ma ingrijoreaza intru-cat nu am nici un copil si imi doresc.
2 comentarii
0
03-03-2016, ora 23:09
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Diagnosticul de menopauza se pune dupa 12 luni de absenta a menstrei.
Poate fi o dereglare a menstrei din diverse cauze.
Trebuie facut un control gineco si o ecografie transvaginala.
0
03-03-2016, ora 23:32
damil
Nu este medic/terapeut
damil
Va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ciclul de două ori pe lună
  •