dereglari hormonale, dar imi doresc un copil

02-08-2011
atylla
Nu este medic/terapeut
atylla
Am 30 ani si imi doresc sa raman insarcinata.Ma confrunt cu o problema legata de pilozitatea excesiva de pe corp.Mi am facut niste analize la endocrinologie intrucat am observat o pilozitate accentuata pe fata, sani, abdomen, spate si mi a iesit testosteronul liber marit - 0.015 nmol/L, putin depasind lima normala, celelalte sunt in limite normale.Medicul endocrinolog nu mi a prescris nici un tratament.Eu i-am spus medicului ca doresc sa raman insarcinata si mi a spus ca cu atat mai mult nu mi da nici un fel de tratament.Mi s a efectuat si ecografie transvaginala si nu mi au gasit chisturi pe ovare, doctorul spunandu mi ca si acele chitsuri ovariene pot cauza pilozitate, mie insa nu mi au gasit nici chisturi.Am facut si analize de sange pt tiroida si au iesit k.Intrebarea mea ar fi de unde provine acest testosteron crescut, ce investigatii ar trebui sa imi mai fac?Problema mea nu este numai de ordin estetic, intrucat ma epilez cu ceara si am scapat, imi este teama sa nu am vreo afectiune mai grava si asta cu atat mai mult cu cat imi doresc sa raman insarcinata.As vrea sa stiu ce efecte are asupra sarcinii acest dezechilibru?Imi este teama sa nu ajung sa pierd sarcina din cauza acestor dereglari dc se pot numi asa..ma gandesc ca nu e in regula sa am par pe corp si ca ascunde o afectiune.nu stiu ce efecte are asupra unei sarcini acest lucru si ce ar mai trebui investigat?
3 comentarii
0
03-08-2011, ora 07:51
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Nivelul de testosteron va poate face sa ramaneti un pic mai greu insarcinata. Dar nu va avea consecinte asupra sarcinii, odata ce a prins. Fiind o problema constitutionala, un tratament homeopatic ar fi optiunea de prima alegere in cazul dv.
0
04-08-2011, ora 13:18
atylla
Nu este medic/terapeut
atylla
va multumesc tare mult pt raspuns..m-ati mai linistit..as mai vrea sa va rog dc imi puteti spune..dc aceasta valoare a testosteronului liber e mai mare nu are nici o influenta negativa asupra sarcinii sau a copilului?Imi e teama sa nu duca la pierderea sarcinii sau la dezvolatare anormala a belelusului.Va rog mult un raspuns..sunt f speriata.
0
17-01-2014, ora 09:14
codruta89
Nu este medic/terapeut
codruta89
buna ziua.
eu sunt noua pe site.
as vrea sa stiu daca mai exista cineva cu tiroida operat, scos un lob si cu chisturi ovariene?
vreau sa raman insarcinata de cateva luni si nu reusim?
cum ati rezolvat problemele?
bebeii au aparut in iata voastra?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Semne de dezechilibru hormonal
  • Ce este o dereglare hormonală?
  •