dermatita atopica - homeopatia ajuta?

12-03-2009
maco
Nu este medic/terapeut
maco
In urma cu un an mi-au aparut pe gat o roseata care apoi s-a extins. Acum o am pe fata si pe brate. Eu sunt si alergica la f multi alergeni. Am fost la medic si mi s-a spus ca este o dermatita atopica. Fac tratament, imi trece apoi dupa cateva zile reapare. Ce ar trebui sa fac? Credeti ca tratamentele homeopate ajuta? Sau ce alt tratament sa fac?
4 comentarii
0
16-03-2009, ora 09:21
maco
Nu este medic/terapeut
maco
A reusit sa scape cineva de aceasta boala? si ce tratament a urmat? Pentru ca eu sunt disperata si nu mai stiu ce sa fac. Va multumesc mult
0
01-09-2009, ora 10:01
maco
Nu este medic/terapeut
maco
Va rog daca se poate sa imi dati un sfat in legatura cu dermatita atopica si daca s-a mai confruntat cineva cu aceasta problema. Din cate stiu aceasta boala este mai frecventa la nou nascuti si mai putin la adulti. Eu am 27 de ani nu am avut niciodata asa ceva. Va rog daca se poate sa ma ajutati cu un sfat sau daca se poate scapa de aceasta problema.
0
14-01-2010, ora 12:28
miralex
Nu este medic/terapeut
miralex
mi s-a pus acelasi diagnostic de catre o sumedenie de medici din provincie, unde locuiesc si din bucuresti, mi s-au prescris o groaza de unuente faciale cu cortizon, antibiotice, antimicotice etc etc, produse dermatocosmetice, sunt innebunita, fac tratamentele cu constiinciozitate, dar dupa terminarea lor roseata imi reapare la cateva zile, acum mi s-a extins si la pleoape. am 22 de ani si eu, va rog daca ma puteti ajuta.
0
15-01-2010, ora 20:59
krinna
Nu este medic/terapeut
krinna
O sa para poate ciudat ceea ce voi spune, dar pe mine m-a ajutat un tratament extrem de simplu prescris de dermatolog: spalat cu apa fiarta si racita si sapun pt. puele sensibila de la Avene, apa termala, comprese cu ser fiziologic si crema Dermalibour. Fond de ten: La Roche Possay. Antialergice am luat f, putine, vreo 10 zile, Xyzal. Dureaza ceva timp pana la vindecare.dar a fost singurul tratament care m-a ajutat. Si eu sunt alergica la f. multe.si imi mai apar iritatiile din cand in cand, dar. trebuie si sa ne impacam cu ideea ca de alergii nu se scapa practic niciodata.:((((((((((
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.