dermatita atopica la sugar de 2 luni

16-01-2008
marinaioana
Nu este medic/terapeut
marinaioana
Buna ziua! si bine v-am gasit.Am o fetita de 2 luni pe care o hranesc artificial cu lapte NAN 1.De aprox. 3 sapt. i-au aparut pe fata niste bubite mci si rosii; la pipait sunt foarte aspre ;uneori se inrosesc obrajorii si devin fierbinti.cred ca este o dermatita atopica.dar as vrea sa stiu daca poate fi de la laptele praf sau poate de la sapunelul care il folosesc?adica se poate sa fie alergica la sapunul de copii sau la laptele praf?daca este de la lapte ce trebuie sa fac?
19 comentarii
0
19-01-2008, ora 00:00
oprea alex
Nu este medic/terapeut
oprea alex
poate fi de al saliva acida ce ii ajunge pe obraji, se poate folosi nidoflor dar in strat subtire odata pe zi si atentie sa nu-l manince sau sa-i intre in ochi.pt spalt este f bun 'NIVEA DIN CAP-PICIOARE'
0
26-02-2008, ora 00:00
AKY
Nu este medic/terapeut
AKY
Poate ar fi bine sa schimbati sapunul, asa va dati seama daca e de la lapte sau de la sapun.Si copilul meu a facut o dermatita seboreica, mi-a recomandat pediatrul unguent ELOCOM si in 5 zile i-a trecut.
sapunurile pe care le folosesc acum sunt Sanosan si Bubchen, oricum stiu ca trebuie sa schimbam din cand in cand marca, ca si la sampon.
Intamplator am schimbat si laptele, iar acum nu mai are nimic.
0
25-03-2009, ora 18:27
rossana_28
Nu este medic/terapeut
rossana_28
si eu am un baietel de 7 luni si de cand l-am nascut ii apar niste pete rosii pe aproape tot corpul care au in mijloc un cosulet.i se intampla in special cand se agita dar ii dispar relativ repede.i-am dat cu triderm la sfatul medicului de familie dar nu are niciun efect. stie cineva sa-mi spuna ce este( pt ca dr nu mi-a spus) si ce as putea sa-i dau?
0
30-03-2009, ora 21:49
mirelaa32
Nu este medic/terapeut
mirelaa32
buna am si eu o fetita de 5 luni.Iar de aproape 3 luni am aflat de la med.pediatru ca are dermatita atopica.Adica ii apar niste pete rosi pe gitut, la sub brat si are citeodata si pe fata si pe sprincene dar pe fata zici ca sunt ca niste mici cosuri.Va recomand mai bine un medic homeopat decit sa ii dati tot felul de medicamente, pt ca dupa un timp ii apar la loc.Eu am inceput sa ii dau Mayei dupa indrumarea homeopatei ce mi-a spus adica o zi ViolaTricolor cite 5 bilute pe zi si o zi Berberis la fel 5 bilute pe zi iar in weekend nu ii mai dau nimic si observ ca i-au disparut nu in totalitate dar este spre bine.Ii apar mai ales din cauza caldurii din casa.Multa sanatate.
0
30-03-2009, ora 23:02
rossana_28
Nu este medic/terapeut
rossana_28
buna. multumesc mult pt sfat. observ ca de cateva zile nu i-au mai iesit dar daca ii mai ies o sa urmez sfatul dvs. multa sanatate
0
28-04-2009, ora 11:02
irimia romina
Nu este medic/terapeut
irimia romina
Buna ziua;baietelului meu de 6 luni i-au iesit niste pupite mici si rosii si in special in zona gatului pete rosii mari dar doar pe spate si pe burtica i-am tot dat claritini.unguent cu hidrocortizon ;dar dispar si reapar;de la ce poate fi?mi sa zis ca are o dermatita atopica dar intrebarea e se vindeca in timp?mentionez ca bea lapte zuzu si mananca deja macare adika gris cu lapte ;acuma i-am cereale cu grau si banana cu lapte o fii de la lapte?
0
28-04-2009, ora 23:12
rossana_28
Nu este medic/terapeut
rossana_28
eu am renuntat sa ma duc la medic pt ca atatia medici tot atatea tratamente. o cosmeticiana de la sensiblu mi-a recomandat sa renunt la cosmeticele pt bebelusi si sa-i iau urmatoarele: gel moussant (pt piele iritata) cu care-l spal si pe corp si pe cap, lotiune pt piele atopica, ambele de la A-derma si sapun uriage. si sirop ketoff care este si pt dermatita.baietelului meu i-au mers f bine.oricum am inteles ca nu prea scapa de tot de aceasta dermatita atopica.dar important este sa nu-l mai spalati cu cosmetice de bebelusi.intr-adevar sunt f scumpe. eu am dat 88 de lei pe toate trei iar pe sirop 10 lei si ceva dar au meritat. acum il spal numai cu asa ceva.si nu trebuie spalat in apa f calda. multa sanatate
0
20-05-2009, ora 22:53
mirelaa32
Nu este medic/terapeut
mirelaa32
buna de aproape o luna de zile nu i-am mai dat nimic Mayei deoarece i-au trecut cu medicamentele naturiste pe care mii le-a dat dr.homeopata.Mai este putin rosie la sub bratul drept dar doar atit.
0
01-06-2009, ora 14:26
MIRELENA
Nu este medic/terapeut
MIRELENA
BUNA.SI FETITA MEA A AVUT O DERMATITA ATOPICA.AVEA PE FATA NISTE BUBITE ROSII CARE CU TIMPUL S-AU INMULTIT SI DOCTORITA NE-A DAT DERMALIBOUR.AM DAT-O CU CREMA ACEASTA DAR IN LOC SA SE VINDECE A FACUT COJI SI ERA APROAPE CARNE VIE SI CRED CA O SI DUREA.ASA CA M-AM DUS LA ALT DOCTOR CARE MI-A RECOMANDAT CREMA TRIXERA DE LA AVENE SI VREAU SA SPUN CA AM DAT-O PE FETITA INTR-O SEARA SI PANA A DOUA ZI ERA APROAPE VINDECATA, IAR DUPA CATEVA ZILE NU MAI AVEA NICI O BUBITA SI NICI NU I-AU MAI APARUT.ASA CA RECOMAND CREMA ACEASTA LA TOATE MAMICILE CARE AU ASTFEL DE PROBLEME CU PUIUTII PENTRU CA STIU CA SI EU ERAM DISPERATA.
0
01-06-2009, ora 14:28
MIRELENA
Nu este medic/terapeut
MIRELENA
VREAU SA MENTIONEZ CA EU NU AM SPALAT-O CU PRODUSE SPECIALE PENTRU PIELE ATOPICA SI NICI NU I-AM DAT ALTCEVA.BUBITELE I-AU TRECUT DOAR CU CREMA
0
21-07-2009, ora 12:17
alinabucneru
Nu este medic/terapeut
alinabucneru
Am o fetita de 1 an si 2 luni iar de la 6 luni a facut niste brobonite pe fata care s-au imnultit pe ambii obrajori, sunt foarte aspre la atingere si arata ca niste cosulete care ies la suprafata dar nu trec in totalitate. Am utilizat Locobase, Atoderm PO Zinc, Bephantene, Izotrexin, Violet Degentiana. si nu mai stim ce sa mai incercam pt ca nu trec, zona este rosie se amelioreaza dupa cateva zile devine iar aspra. Va rog sa-mi spuneti si mie de unde ati cumparat Violeta Tricolor bilute si Berberis pentru ca nu se gaseste Berberis la plafare.( eu sunt din sect.5. Bucuresti) pentru ca nu stiu ce sa mai incerc.
0
21-07-2009, ora 19:57
MIRELENA
Nu este medic/terapeut
MIRELENA
Draga Alina,
Probabil este vorba despre o dermatita atopica.Asa cum am mai scris eu am avut aceeasi problema cu fetita mea si am folosit crema TRIXERA de la AVENE.Este foarte buna si o recomand tuturor mamicilor care se confrunta cu aceasta problema
0
23-07-2009, ora 18:17
alinabucneru
Nu este medic/terapeut
alinabucneru
Am cumparat crema de la AVENE dar si gelul de dus tot din gama TRIXERA, observ ca nu mai are fundalul rosu dar in schimb ii mai apare cate un cosulet nou pe langa celelalte brobonite, voi mai astepta sa vad daca se vindeca.
0
19-08-2009, ora 13:08
mirelaa32
Nu este medic/terapeut
mirelaa32
buna si fetita mea are dermatita atopica, are 9 luni si jum. eu ii cumpar crema de la MUSTELA STELATOPIA este foarte buna.c-am scumpa dar buna ii trece ii dau cu ea dupa baita.
daaa.ai dreptate alina si crema de la Avene este fff buna.si putin mai ieftina.
0
09-09-2009, ora 11:35
mirelaa32
Nu este medic/terapeut
mirelaa32
dermatita atopica (bubitele rosii si aspre) apar in general toamna si iarna, pina la virsta de 4-5 ani asa o sa fie cu bubite fara bubite.asta este nu exista un tratament care sa se vindece de tot.
sanatate multa...tuturor.
0
06-02-2012, ora 18:33
iuliana.andreea
Nu este medic/terapeut
iuliana.andreea
dermatita atopica se face si din cauza recurgitari prea dese luand mereu contact cu fata ???am o fetita de doua luni si de ceva timp are brobonite rosi pe fata si este foarte aspra o spal cu ceai de musetel dar nu are efect ce sai dau???sunt disperata ce efecte are dermatita netratata???????????
0
10-02-2012, ora 23:07
diana alessia
Nu este medic/terapeut
diana alessia
salutari !

si fetita mea a avut aceste bubite rosii si aspre pe fatuca in jurul acestei varste (acum are 8 luni).
Dna doctor ne'a recomandat sa ne stergem pe fata cu tarate fiarta (pusa intr'un tifon tarata fiarta, chiar si cu apa spalata.tamponata usurel pe fatuca), si in caz de nu ar fi mers sa o dau cu albastru de metil.La noi a mers prima varianta. 'fetitei i'au trecut bubitele imediat.

iar ceaiul de musetel, din cate stiu si mi'au zis si d'na doctor dermatolog si pediatra, nu este indicat !

daca va ajuta cu ceva acest raspuns... sanatate si crestere usoara !
0
02-06-2012, ora 14:06
yuditka80@gmail.com
Nu este medic/terapeut
yuditka80@gmail.com
buna!

fetita mea are dermatita atopica (8saptamani) si nu stiu ce sa mai fac.am incercat cu Trixera, am spalat-o si cu tarate nu stiu ce sa-i mai dau.Dc puteti sa ma ajutati cu niste sfaturi.astept cu nerabdare.Nu stiu nici ce sa mai mananc..am renuntat la multe produse:lactate, oua, carne,...poate sa imi sp cineva ce as mai putea manaca sau ce este bun pt fetita...eu alaptez..Va multumesc..
0
23-04-2013, ora 09:22
adi22w
Nu este medic/terapeut
adi22w
DRagi utilizatori, ma simt.moral obligat sa intru sa va scriu cateva randuri, mai ales ca am vazut ca e vorba despre copii cu aceasta maladie. Va spun din propria experienta de lupta cu boala. Am dermatita seboreica de acum 14 ani, am incercat tot felul de tratamente cu efect doar de scurta durata. De fiecare data boala revenea si se manifesta din ce in ce mai neplacut de fiecare data. Ca sa fiu mai scurt, ultimul.dr vizitat e.dr Tudor din CT care printre altele mi-a recomandat sa.ma feresc cat pot de soare si ca nu trebuia sa folosesc Elocom.Am uitat sa mentionez ca in urma cu aprox 9 ani ajunsesem sa.folosesc si elocom..sfat dupa ureche...pe moment are efect dar in timp.agraveaza boala si creeaza dependenta. Momentan sunt in tratament cu apa termala si crema intoleranta pt ten, cu efecte aproape zero. Din fericire problemele cu scalpul aproape au disparut folosind spray blue cap, dar cel mai neplacut este ca pe fata persista petele rosii, mancarimea, cojile, si privirea si intrebarile celor din jur. Deci inca odata, va recomand sa u folositi elocom, mai ales pt.copii mici, si in general nu folositi orice unguent doar ca ati auzit ca la un moment dat cuiva i-a facut bine. Sanatate va urez si sper ca sfatul meu va ajuta cat mai multa lume. Pt mine e prea tarziu...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul