Dermatita atopica sau de contact sau... altceva?

18-05-2011
simona_dumitrascu
Nu este medic/terapeut
simona_dumitrascu
Buna seara!

De aproape un an ma confrunt cu o iritatie la nivelul fetei (barbie, pleoape, buza superioara, in spatele lobului urechii, la baza gatului). Tegumentul se inroseste, se inflameaza, apoi se ingroasa (in timpul acesta ma si mananca), apoi pielea se usuca si se curata (ca si cum s-ar vindeca), o perioada era ceva mai bine, apoi o lua de la capat. Am senzatia ca datorita anotimpului rece iritatiile s-au mai agravat. Am consultat deja doi medici (dermatolog si alergolog), dar inca nu i-au dat de cap. Tratamentul dnei dr alergolog a dat randament destul de bine, dar tot nu reusesc sa scap definit de aceasta iritatie.
Va rog daca se poate sa ma ajute cineva, o parere in plus e binevenita.
Multumesc foarte mult!
9 comentarii
0
18-05-2011, ora 10:53
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna ziua,

INCEARCA sa te speli pe fata DOAR cu apa plata si sa te stergi. ATAT. cateva zile..

apoi mai vb..

O zi buna.
0
18-05-2011, ora 12:04
simona_dumitrascu
Nu este medic/terapeut
simona_dumitrascu
Buna ziua!

O perioada buna de timp m-am spalat numai cu apa plata. Apoi dadeam cu crema exomega, iar apoi cu locobase pe zonele afectate. Apoi o perioada mai scurta de timp nu m-am mai spalat cu apa plata, dar nu s-a vazut nicio modificare. Oricum, am inceput iar sa ma spal cu apa plata, dar folosesc si dermatocosmetice. Nu am incercat doar sa ma spal cu apa plata, fara sa folosesc absolut nicio crema. O sa incerc si asa.
Multumesc!
0
18-05-2011, ora 14:57
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Ma refeream

la DOAR apa plata (cateva zile).si CHIAR sa renunti, la ORICE crema...in aceasta perioada
vei vedea..

cele bune,
0
27-05-2011, ora 09:29
Dr. Adelina Batog
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Adelina Batog
Buna ziua,
Probabil ca ce aveti dumneavoastra reprezinta o manifestare alergica. Pentru tratarea leziunilor active cred ca tratamentele recomandate v-au fost de ajutor. Pentru a preveni recidivele cel mai potrivit este, daca se poate, sa vedeti in ce context va apar leziunile si sa incercati sa excludeti factorii declansatori. Evident ca si emolierea pielii cu produse hipoalergenice este utila.
Numai bine
0
27-05-2011, ora 11:50
simona_dumitrascu
Nu este medic/terapeut
simona_dumitrascu
Buna ziua!

Am facut mai multe teste cu diversi alergeni, dar nu mi-a iesit nimic, cu exceptia pelinului negru, cu care oricum nu intru in contact.

Am incercat sa ma spal cu apa, fara sa dau cu crema, dar nu prea am reusit, a trebuit sa dau cu ceva pe zonele afectate (am dat cu advantan si cu locobase).
O sa caut o crema pentru fata, pentru ten intolerant, la indicatia medicului, dar din ce m-am documentat pana acum nu am gasit nimic potrivit, ca as vrea o crema care sa sa aibe si filtru UV.

Multumesc pentru sfaturi!
0
12-12-2011, ora 16:27
gazamik
Nu este medic/terapeut
gazamik
incearca ca te speli pe fata intr-un lighenas curat si sa pui un albus de ou in apa accea iar pe uma sa te dai cu unt pe fata (cat mai gras sa fie untul) asa l-au tratat pe baitelul meu cand era prea mic sa-i dau antibiotice pana am inceput sa il dau cu crema emolienta exomega de la aderma successi lasa un mesaj sa-mi zici cum merge
0
12-12-2011, ora 19:37
Andidarie
Nu este medic/terapeut
Andidarie
Un punct de vedere
Din punctul de vedere al medicinii homeopatice, in care exista 4 moduri reactive, adica 4 moduri in care organismul "se curata" de unul singur de toxinele accumulate, s-ar putea ca problema dumneavoastra sa fie manifestarea modului reactiv numit psora.
Cu cuvinte simple, organele deputate cu eliminarea toxinelor di organim [ficatul, rinichii, plaminii] nu functioneza la "regimul optimal de functionare" sau exista periodic o supraexpunere la toxine.
PS Pielea este si un organ de excretie a toxinelor din organism.
0
12-12-2011, ora 21:47
simona_dumitrascu
Nu este medic/terapeut
simona_dumitrascu
Buna seara!
Multumesc pentru sugestii!
Nu stiu ce sa zic. eu am folosit exomega, fara un rezultat prea bun.
Pare ca eczema asta sau ce o fi isi schimba in timp forma. Ca mai nou, acum vreo doua-trei luni mi s-au umflat si pleoapele, in special la unul din ochi. Foarte urat, parca as fi avut ulcior sau conjunctivita. Am fost la medicul de familie, din nou, si mi-a dat sa iau niste picaturi dimineata, unele de pus in ochi de doua ori pe zi, si aerius seara.
De cum am inceput tratamentul s-a ameliorat. Dar apoi a reaparut... Aa, in plus dau si cu advantan. E bun, ca imi calmeaza mancarimile si ajuta sa se vindece, cat de cat. Nu stiu ce sa mai fac, medicul alergolog din Bz mi-a zsi ca daca ma hotarasc sa-i spun sa ma trimita la un medic de la spitalul Elias, dar mi-e cam peste mana sa ajung in Bucuresti. Dar cred ca tot o sa ajung acolo pana la urma, ca de la sine nu trece. In vara sunt doi ani de cand ma confrunt cu problema asta.
0
12-12-2011, ora 21:57
simona_dumitrascu
Nu este medic/terapeut
simona_dumitrascu
Ca si completare, incerc sa mananc cat mai sanatos, asta de ani buni. Dar poate o fi vreun aliment pe care organismul nu il agreeaza, dar nu-mi dau seama care ar fi.
Mai este ceva... cand eram mica imi era rau in masina, in special in autobuzele de tara, de la miros de motorina, fum... dupa ce am mai crescut mi-a trecut, dar de vreo 3 ani cred, a reaparut raul de masina... acum vreo jumatate de an mi-a mai disparut, dar tot am o senzatie de rau daca merg cu anumit tip de mijloc de transport, in functie de miros, in special. Poate asta ar avea legatura cu ficatul, nu stiu... Analize am facut doar la sange, la recomandarea alergologului, si au iesit ok.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: