Dermatita seboreica

01-02-2012
gliga
Nu este medic/terapeut
gliga
Buna ziua
Vreau sa incerc sa intreb si eu ca tata de fiu : fiul meu a fost diagnosticat cu Dermatita seboreica acum un an si jumatatae( acum are 18 ani) si de atunci am fost la mai multi doctori, care aproape toti au dat diverse tratamente cu diverse creme si ape termale, dar nici una nu duce la MACAR O AMELIORARE, stiu ca nu se poate vindeca complect dar macar sa se vada o ameliorare.
Am facut analize peste analize, chiar de tiroida, toate sunt bune; una din simtomele principale este si faptul ca atunci cand se agita putin, are emoti, se enerveaza simta o fierbanteala acuta in fata(pe fata), plus ca are pete accentuate pe fata si atunci cand se agita( si restul mentionate) instantaneu petele se acentueaza.
Mai nou a primit si o cura de antibiotice, dar nu ii fac bine(este destul de alergic la antibiotice de mic).
As ramne profund indatorat oricui poate sa imi dea un sfat sau unde pot sa apelez.
Va multumesc.
-
2 comentarii
0
02-02-2012, ora 12:17
Dr. Adelina Batog
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Adelina Batog
buna ziua,
Leziunile de dermatita seboreica dispar cu anumite creme (Pimafucort) si sampoane (daca leziunile sunt pe scalp) ce contin substante antimicotice (Nizoral, Kelual DS, Mediket Plus, etc).
fiind o conditie ce recidiveaza este bine sa se evite circumstantele ce pot declansa aparitia leziunilor (stress, oboseala, ciocolata, cafea, cacao, bauturi acidulate, mancaruri picante).
Numai bine,
0
02-02-2012, ora 15:38
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Ar trebui vazut daca nu cumva are o candidoza genitala. In cazul acesta tratamentul l-ar ajuta si pentru ce are pe fata.
Mai ales ca i se accentueaza la stres si nu reactioneaza pozitiv la antibiotice, eu cred ca este vorba despre asta.
Mai trebuie vazut daca are carii. Bacteriile de acolo pot provoca astfel de probleme.
Este posibil sa nu aiba simptome prea evidente genital, dar un dermatolog isi va da seama.
Eventual poate face o analiza de secretie uretrala cu antibiograma si antifungigrama.
Intreaba la un laborator de analize cum sa procedeze.
Daca iese la analiza ca are o candidoza, ii va trebui si un tratament antifungic pe cale orala ca sa ii treaca si ce are pe fata, nu numai local genital.

Pentru analiza trebuie sa nu fi luat antibiotice sau antifungice de cel putin 10 zile, ca sa nu iasa rezultatul fals negativ.
Vezi daca nu cumva se poate face o analiza de laborator la ce are pe fata - daca are cos cu secretie sau se descuameaza - intreaba la laboratorul de analize, dar si pentru asta trebue sa nu fi folosit ceva creme cu antibiotic.
Spune acolo ce a folosit si cand poate face analiza.

Neaparat trebuie controlat daca are carii. Bacteriile dintr-o carie se pot raspandi la gingii, obraji si mai departe, pot afecta chiar si muschiul inimii.
Spala lenjeria, mai ales fetele de perna si prosoapele la peste 60 de grade sa se mai dezinfecteze.Sau sa fie calcate cu abur.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: