Dermatita seboreica

04-08-2012
Deceneu
Nu este medic/terapeut
Deceneu
Am dermatita seboreica de 4-5 ani. De atunci, am primit diverse creme si sampoane pe care le-am folosit exact cum scria in prospect si desigur exact dupa spusele doctorului dermatolog, insa efectul lasa de dorit. De exemplu, sampoanele, de obicei au efect, dispare matreata timp de 3-4 saptamani dar apoi reapare, dar schimbandu-l, cu noul sampon este cam aceeasi perioada de recesivitate. De aici trag concluzia ca cel mai bun tratament pentru scalp este schimbarea samponului o data la o luna. Dar nu asta este problema. Toate cremele folosite, nu au efect, daca initial aveam niste cojite si nimic altceva, am ajuns acum sa am rani pe fata, zici ca m-am batut cu un urs si in lupta m-a atins cu ghearele pe fata.Tot merg la doctorul dermatolog, si nimic bun nu se intampla. Nu vreau sa scap definitiv, nu ca ar fi posibil, dar vreau ca macar sa nu mai am ranile astea pe fata, sa am doar coji sau sa fiu doar putin rosu...Ce tratament ati mai propune sa folosesc? sa iau si seleniu tablete ca pana acum nu am luat fiindca nu mi-a spus doctorul.Am luat acum si o crema Kerium DS, ce abia a aparut in Romania si spuneau ca are foarte mare efect dar m-am convins si cu ea. Am mai folosit ca, creme: Nizoral, Taficen, Apidermin Lux... Ceva pareri? Mai ales din partea doctorilor dermatologi daca se poate. Apropo: Nu ca boala asta ar fi cea mai teribila sau altceva, sunt consitient de asta, dar pe mine ma deprima enorm, cred ca nu am mai iesit din casa de multe luni si nici chef de alte lucruri nu am, in scurt timp am sa ajung un obez ce nu ma are chef de viata.
1 comentarii
0
05-08-2012, ora 17:51
Deceneu
Nu este medic/terapeut
Deceneu
sus
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: