Dermatita seboreica

22-09-2012
hornetica
Nu este medic/terapeut
hornetica
Am avut problema cu niste coji in cap acum mult timp.Am trecut pe la multi doctori fiecare cu tratamentul lui pana chelisem pe o portiune.Asta timp de 2 ani.A trecut de la sine in timp.De un an iar mi-au aparut.M-am spalat cu gerovital sampon impotriva matretii.A mers ce a mers acum nu mai da rezultate.Ce sampon recomandati?
Sunt cateva pe piata dar foarte scumpe si am un par prea lung:P Nu-mi permit sa dau 60 120 lei la fiecare doua saptamani.
De ce tot reapar?Timp de 4 ani disparusera.
Alta curizitate..epilatul prin smulgere rareste sau subtiaza firul de par in comparatie cu lama?Stiam ca nu e adevarat dar am o zona de ex in care am folosit ambele de-a lungul timpului.Nu o mai rad, ultimele epilari au fost cu ceara acum luni bune si e diferenta mare fata de zona rasa(sunt una langa alta).
Multumesc
5 comentarii
0
23-09-2012, ora 09:15
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Doar cu tratament local s-ar putea sa nu iti treaca. Ar trebui sa gasesti cauza care a provoacat asa ceva.
Ai cumva o sinuzita mai veche? O infectie stafilococica in nas ar putea da astfel de reactii.
Deasemenea ar fi bine sa mai faci o analiza, desi poate ti s-ar parea ciudat, dar o infectie vaginala poate provoca probleme de genul acesta la scalp - cu ingrasarea parului, matreata, pana la caderea parului in anumite portiuni ale scalpului.
Analiza de secretie vaginala cu antibiograma ar trebui sa o faci tinand cont de niste reguli.
Nu trebuie sa te speli in vagin si sa nu ai contact sexual cu 48 de ore inainte de recoltare si sa fi trecut cel putin 10 zile de la uttima pastila de antibiotic luata (in caz ca ai luat), altfel iti iese rezultatul fals negativ.
Verifica si daca ai cumva carii. Bacteriile din carii pot provoca multe neplaceri - cosuri, ingrasare in exces a pielii.
Incearca si sa nu te stresezi, stresul este si el un factor agravant.
Iar in legaura cu epilatul, da, parul smuls din radacina creste mai fin si dureaza mai mult timp pana creste.
Cel ras, practic este retezat doar de la nivelul pielii si de aceea pare mai gros si bineanteles ca se vede chiar a doua zi ca a crescut.
Prin smulgere, se va rari in timp.
0
23-09-2012, ora 13:32
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
NU ti-a zis niciun medic,
DACA ai putea avea PSORIAZIS???
(citeste pe Google despre...si vezi si tu.)
asta.cu referire la cele cojite...care TOT reapar.
SI cred la suparare sau emotii., stress.
cele bune,
0
24-09-2012, ora 19:15
hornetica
Nu este medic/terapeut
hornetica
Maselute da, Sinuzita da..in mod clar am o infectie sus ca am avut un ganglion umflat si dureros si stiu ca astea se umfla in locurile unde e localizata infectia.Psoriazis nu mi-a zis..mi-a pus mereu dermatita seboreica apoi alopecie.Multi ani nu am avut probleme, facut iubitul meu cojite si la o luna 2 hop si eu iar.el a scapat eu am ramas cu ele.Ce sampon recomandati?
trebuie sa mentionez ca nu arata deloc a matreata sunt coji, plachete mari care se rup..apar in o zona apoi se extind.Momentan am decat in fata si lateral putin.
0
24-09-2012, ora 21:42
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Rezolva cu sinuzita si cariile intai.
Ai si pe cineva in familie care a mai patit asa ceva? Poate tatal?
Vezi daca ai si ceva vaginal.
Femeile ar trebui sa faca un control macar o data pe an, daca nu la 6 luni. Sunt si infectii care se fac pur si simplu, nu doar cele transmise sexual. de ex - infectii vaginale cu - enterococi, streptococi, enterobacterii, e-coli, stafilococi.
Se iau si din vecinatate, de la anus (mai ales daca folosest chiloti tanga), sau se pot face chiar din cauza constipatiei. Fecalele stau mult intr-un loc, iar bacteriile pot traversa membrana intestinala si ajung unde nu trebuie.
Daca exista o infectie vaginala mai veche, neglijata, in timp va da reactii chiar la distanta - anemii, dureri articulare.
Pentru par, samponul cu urzica este foarte bun.
Eu ma spal cu un sampon cu urzica si mesteacan. Poti cauta pe net de la ce firma este. Se gaseste mai mult pe la magazine naturiste.
Dar pentru spoturile de par cazute, trebuie sa iti spuna medicul dermatolog ce sa folosesti. exista solutii de regenerare cu care sa te freci bine pe acele locuri.
0
25-09-2012, ora 11:12
hornetica
Nu este medic/terapeut
hornetica
Tata a avut una mare si i-am cumparat sampon ca al meu I-a trecut.Era cat o moneda de 50 de bani si groasa.Are sens tot ce zici, am atatea probleme...Am destule posturi cu constipatia de care sufar de 10 ani.De la colon help, probiotice uleiuri ceaiuri, tarate nimic nu functioneaza decat laxativele.Am avut si un sterptococ clasa b vaginal.
Mersi mult o sa caut samponul acum.Sunt constienta ca trebuie sa ma duc la doctor.
Pentru fetele cu probleme de par pot sa spun ca dintre toate tincturile care le-am folosit, pastilele cel mai bun a fost laserul.L-am facut la policlinica vitan dupa ce pastilele nu au dat rezultate si in 3 luni maxim aveam fire noi.
Mersi inca o data
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce este mătreața și cum scapi de ea
  •