Dermatita seboreica - va rog dati-mi un sfat

26-01-2010
kattyy
Nu este medic/terapeut
kattyy
Am incercat tot felul de sampoane, tratamente si degeaba. Am folosit si blue-cap, in urma tratamentului am avut usturimi ale scalpului plus ca mi-a cazut foarte mult par iar din acest motiv am intrerupt acel tratament. Am folosit un sampon pe baza de plante, degeaba, mi-a aparut mult multa decat aveam. Nu mai stiu cu ce sa ma mai spal. Am folosit sapun cu sulf, pe moment a disparut, dupa 1 luna a reaparut. Va rog sa ma ajutati sau sa imi dati un sfat. Multumesc.
5 comentarii
0
27-01-2010, ora 07:40
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Stimată d-nă/d-ră,

Dermatita seboreică necesită tratament îndelungat, în niciun caz scurt ca durată. Vă recomand un consult homeopat. Medicul homeopat va face o analiză a simptomelor/semnelor (examen fizic) si vă va efectua anamneza, din care va trage concluzii valoroase, concluzii care vor influenţa alegerea remediului constituţional. Dermatita seboreică este o afecţiune care apare pe fondul unor cauze necunoscute de către medicina alopată, dar relativ deductibile de către homeopatie (şi nu numai).

Toate cele bune şi însănătoşire grabnică;)


În speranţa că v-am putut fi de folos, cu plăcere şi deferenţă,
Mister NICK;)
0
27-01-2010, ora 08:57
kattyy
Nu este medic/terapeut
kattyy
Multumesc pentru sugestie. Dermatita o am de foarte mult timp, de cel putin 10 ani. O zi buna.
0
27-01-2010, ora 15:59
consueloo
Nu este medic/terapeut
consueloo
Buna Kattyyy si eu am aceesi problema mult timp am ignorato si de 3 zile folosesc diprosalic si incepe sa imi treaca nu stiu daca ai incercat si tu incercarea moarte nu are. Multa sanatate!
0
27-01-2010, ora 18:03
kattyy
Nu este medic/terapeut
kattyy
Multumesc consueloo. Am sa folosesc si asta, vorba ta, incercarea moarte n-are :). O seara placuta.
0
01-02-2010, ora 19:01
dora_s
Nu este medic/terapeut
dora_s
kattyy, la tine nu apar bubite care nu se vindeca dupa ce cade coaja ? si eu am usturimi si apare un fel de matreata ( coji care se desprind greu de piele) dar neuniform. cred ca nu trece niciodata...o am la fel ca tine de aproape 10 ani. si folosesc numai sampoane scumpe, recomandate pt asa ceva. nu se vindeca deloc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: