descriere microscopica

12-04-2013
violeta1308
Nu este medic/terapeut
violeta1308
tatal meu in varstra de 63 ani a fost dianosticat in urma unei colonoscopi cu : andenom tubulo-vilos, cu dispazie severa si malinizare focala 15 la suta cu aspect histopatologic de adenocarcinom tubular bine diferentiat g1, va rog sa.mi expicati mai amanutit daca este un tip de cancer avasant si ce trebuie facut.va multumes anticipat.
3 comentarii
0
13-04-2013, ora 08:33
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
este cancer, dar pare unul lent evolutiv. daca este avansat sau nu, asta nu se poate spune pe baza unei punctii bioptice. trebuie un examen de bilant complet. ce v-a fost recomandat si de catre cine ?
0
13-04-2013, ora 09:02
violeta1308
Nu este medic/terapeut
violeta1308
multumesc frumos pt raspuns.n-ea recomandat interventie crurgicala, iradiere s-au ceva de genul.. un dr chirurg din focsani.mentionez ca tatal meu nu vrea sa se opereze ai este frica ca o sa-i puna anus contra naturi. acel polip este situat la 10 15 cm de O.A
0
13-04-2013, ora 11:42
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
pai daca este un mic polip, chirurgul ar trebui sa prevada necesitatea de anus contra naturii si sa-i spuna daca asa ceva o sa-i faca. eu cred ca poate fi evitata chestia asta, dar fara chirurgie, cancerul va evolua si se va raspandi in nu foarte mult timp.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.