Descumari langa urechi care au disparut 85-90% | Forumul Medical ROmedic

Descumari langa urechi care au disparut 85-90%

12-05-2008
michaela6464
Nu este medic/terapeut
michaela6464
Domnului Dr. Flueraru

Va adresez multumiri pentru promptitudinea cu care ati raspuns mesajului meu si pentru tratamentul dat mamei mele. De 7 zile ii administrez complexul de minerale si vitamine Eurovita concomitent cu aplicarea unguentului Triderm si toaletare zilnica in zona urechilor. Dupa o saptamana de la inceperea tratamentului am observat ca descuamarile din si de langa urechi au disparut in proportie de 85-90%. Urechile sunt curate, pielea mai fina. Am inteles din recomandarile dumneavoastra ca timp de 10 zile sa evitam apa si sapunul pe regiunile urechilor. Pe viitor ce ne recomandati?
10 comentarii
0
12-05-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Buna seara!
Ma bucur pentru mama dvs.
Pe viitor , dupa baie, o sa stergeti urechea cu o compresa cu alcool medicinal dupa care o sa aplicati crema. cel putin 1 data la 3-5 zile!
0
12-05-2008, ora 00:00
michaela6464
Nu este medic/terapeut
michaela6464
Multumindu-va inca o data pentru profesionalismul de care dati dovada va adresez rugamintea de a ne indruma si in ceea ce priveste consumul de vitamine. Cum si cat timp este permis a se administra complexul de vitamine si minerale? O seara placuta!
0
12-05-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
parerile in aceasta privinta pot fi inpartite..
Totul depinde de starea organizmului si de regimul alimentar..cat de variat este.
Pe timp de vara, toamna..cand exista multe fructe si legume
puteti lua vitamine 3 saptamani si sa faceti pauza cat o s se simta bine !
Pe timp de iarna..se poate lua 1 comprimat...timp de 2-3 luni consecutiv!
O seara placuta!
0
14-05-2008, ora 00:00
cetatean
Nu este medic/terapeut
cetatean
Fetiţa mea are anumite probleme cu auzul, adică nu aude foarte bine. Din investigaţiile efectuate a rezultat că are o otită seroasă bilaterală care a fost operată în decembrie. După operaţie auzea foarte bine, dar la 2-3 săptămâni iar au început aceleaşi probleme. Am fost la control şi impedanţele au ieşit bine. Doctorul spune că nu are nici un fel de problemă, pur şi simplu nu vrea ea să răspundă. Vreau să spun că nu aude foarte bine, adică anumite sunete, nu că nu aude deloc,. Are 6 ani şi 4 luni, vorbeşte, dar nu pronunţă foarte bine ş, ţ, , z,. Lucrează cu un logoped care spune că o să-şi revină. Vreau să mai spun că a fost născută prematur, adică la 6 luni şi o săptămână de sarcină şi avea 900 grame. Nu a avut alte probleme, decât răceli mai dese. O să merg la control, dar mă gândesc deja că domnul doctor o să-mi spună că este foarte bine, şi iar o să plec nedumerită. M-ar interesa foarte mult şi părerea dumneavoastră şi dacă s-ar putea face şi alte investigaţii decât impedanţa. Vă mulţumesc foarte mult.
0
14-05-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Buna ziua!
La varsta de 6 ani..copilul coopereaza.
Trebue sa faceti si o audiograma+ impedansmetria!
In cazuri contradictorii se fac POTENTIALE EVOCATE...
un test care se face in clinica universitara...Bucuresti sau IASI.
De unde sunteti?
0
14-05-2008, ora 00:00
cetatean
Nu este medic/terapeut
cetatean
Pentru dl.dr.Flueraru
Sunt din Călăraşi, am făcut impedanţele la Spitalul Sf.Maria Bucuresti.
Vineri mă duc cu copilul la control. Multumesc
0
14-05-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da, este bine ca mergeti. daca tot faceti asa un drum..insistati sa.i faca si audiograma. Impedansa arata daca nu este lichid in spatele timpanului..si atat. Auzul este determinat de audiograma!
0
14-05-2008, ora 00:00
cetatean
Nu este medic/terapeut
cetatean
Pt.Dl.Dr.Flueraru
Vă multumesc pentru sfaturi.
Păcat că sunteti aşa departe de localitatea noastră.
Si ca să nu mai abuzez de timpul dvs. vă mai rog să-mi mai răspundeţi la o singură întrebare. De ce după operaţia din decembrie a auzit foarte bine şi după ce a răcit iarăşi a avut probleme cu auzul? Ca să-mi dau singură curaj: înseamnă că totuşi nu are probleme prea mari, este posibil să se formeze acel lichid în spatele urechii, de câte ori răceşte? Oare, odată cu trecerea timpului şi întărirea imunităţii să scăpăm de problemă? De fapt sunt două întrebări.Vă multumesc mult de ajutor.
0
15-05-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. In timpul cand copilul erste racit..este inflamata mucoasa nazala..si secretiile care se formeaza ajung la orificiul trompei lui Eustachi...care duce spre ureche...infundarea acelei trompe..duce la otita seroasa( este vital sa aveti grija de respiratia nazala de fiecare data cand raceste)
2.Odata cu varsta si cu tratamentele corect aplicate...o sa scapati de probleme.
Este important sa invatati copilul sa sufle corect nasul...astupand o singura nare...o sufla pe cealalta si invers...FIECARE PARTE A NASULUI SE SUFLA SEPARAT.
NU>>se poate sa traga secretiile in nas.
NU se poate sa astupati ambele fose nazale si sa fortati suflatul nasului.
0
15-05-2008, ora 00:00
cetatean
Nu este medic/terapeut
cetatean
Vă multumesc mult pentru sfaturi.
vă doresc numai bine.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Implant cohlear: o nouă metodă de monitorizare ar putea ajuta la dezvoltarea unor implanturi mai performante
  • Cum curățăm corect urechile
  •