despre avort + sterilet

04-08-2009
ramona zabava
Nu este medic/terapeut
ramona zabava
buna ziua.ma numesc ramona am nascut acum 11 luni prin cezariana iar la 7 luni ale copilului am facut un avort, la 10 luni altul, ce mi se poate intampla si cand imi pot pune sterilet ?
11 comentarii
0
04-08-2009, ora 16:06
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Vi se pot intampla multe; chiuretajele pot determina infectii datorita carora medicul poate sa apeleze chiar si la histerectomie. NU mai faceti avorturi voluntare!
Consultati medicul ginecolog cu privire la ce mai doriti sa faceti pe viitor;)
Toate cele bune!
0
05-08-2009, ora 10:19
ramona zabava
Nu este medic/terapeut
ramona zabava
va multumesc pt.raspuns.
0
05-08-2009, ora 19:14
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Cu Placere;)
0
05-08-2009, ora 22:08
carmen a
Nu este medic/terapeut
carmen a
Buna Ramona, o femeie are doar 5 zile pe luna in care poate ramane insarcinata, daca eviti acele 5 zile, pana cand iti pui sterilet, eviti si alte riscuri, si da, 2 avorturi intr-un timp asa de scurt, nu fac bine poti avea consecinte dintre cele mai serioase asa cum ai primit deja raspuns!
0
05-08-2009, ora 22:15
ramona zabava
Nu este medic/terapeut
ramona zabava
va multumesc pentru raspuns, dar dak as fi stiut kre sunt acele 5 zile...???
0
05-08-2009, ora 22:18
carmen a
Nu este medic/terapeut
carmen a
La cate zile iti vine ciclul?
0
05-08-2009, ora 22:31
carmen a
Nu este medic/terapeut
carmen a
un nou ciclu menstrual incepe cu ziua in care iti curge rosu, se numeste ziua unu, si se termina cand iti vine urmatorul ciclu! De obicei dureaza 28 zile si se elibereaza un ovul in ziua 14, numarand din ziua in care iti vine! Din ziua 10 pana in ziua 15 poti ramane gravida pentru ca ovulul poate fi fecundat daca intruna din aceste 5 zile ai avut contact sexual! Spermatozoizii traiesc pana la 5 zile asteptand eliberarea ovulului pentru al fecunda! In aceste 5 zile partenerul tau ar trebui sa nu termine inauntru si astfel evitati o sarcina nedorita!
Un ciclu menstrual are urmatoarele etape luand in calcul un ciclu standard de 28 de zile!
Ziua 1 cea in care iti vine ciclu, ovarele tale incep sa lucreze pentru a creste un nou ovul, acesta creste datorita hormonilor produsi timp de 14 zile, iar endometrul se ingroasa pentru a putea sustine o posibila sarcina! Cand au ajuns la maturitate, ovarul elibereaza ovulul prin trompe si daca acolo este un spermatozoid il fecundeaza, daca nu, nu, si incepe a doua parte a ciclului, cand ovulul pluteste spre uterul pregatit sa sustina deja o sarcina! Daca nu a fost fecundat, se elibereaza, prin cervix, si asa incepe un nou ciclu menstrual, iar daca a fost, se implanteaza in endometru si este sarcina, care are deja sexul stabilit, si culoarea ochilor!
Daca te mai pot ajuta, intreaba-ma, iar daca ciclul tau este de 28 de zile fa socoteala, daca nu, scade din numarul zilelelor 14, si rezultatul va fi ziua ovulatiei!
0
05-08-2009, ora 22:33
carmen a
Nu este medic/terapeut
carmen a
Sau anticonceptionale daca nu alaptezi, cea mai sigura varianta!
0
05-08-2009, ora 23:31
ramona zabava
Nu este medic/terapeut
ramona zabava
anticonceptionale am mai luat timp de 8 luni inaintea sarcini dar am inteles k fac rau la inima si kam am probleme.mie ar trebuii sa imi vina ciclu pe data de 2 a luni, ma tine km 4 zile maxim 5, cea ce am inteles eu este k de pe data de12 pana pe 17 pot ramane insarcinata, si in alte zile nu, asta kiar nu stiam si imi e atat de frica sa o mai facem, dar.???
0
06-08-2009, ora 00:32
carmen a
Nu este medic/terapeut
carmen a
Ramona iti vine in fiecare zi pe dara de 2? Ca daca e asa atunci ciclul tau dureaza 30 de zile si atunci ovulezi cam in ziua 16 deci din ziua 11 pana in ziua 17 sa termine afara ca sa fi sigura! In alte zile ale lunii nu ai cum sa ramai ca nu e nici un ovul care sa fie fecundat! Poti merge deasemenea la medic sa-i ceri sa-ti lege trompele si cand vei vrea un alt copil le dezlegi! un ciclu nu este numai sangele care curge ci toata luna din ziua in care iti vine pana cand iti vine din nou! ciclul este procesul in sine ovulatie si tot! Deasemenea sotul isi poate face vasectomie pentru ca este reversibila si cand vreti alt copil, revine, si atunci tu nu mai trebuie sa faci nimic!
Daca vrei sa stii sigur cand ovulezi, iti poti lua temperatura in fiecare zi timp de o luna la aceeasi ora dimineata sau seara, din ziua in care iti trece menstruatia pana in ziua in care iti vine din nou, si asa iti vei cunoaste corpul si vei sti cand sa te feresti, pentru ca dupa ce ai ovulat produci mai mult progesteron, care confirma ovulatia!
Iti spun sigur ca o femeie care face sex cand nu este la ovulatie sau in preajma ovulatiei nu are cum sa ramana gravida! Mai este o metoda prin care sa verifici daca esti feritla inainte de contact te duci la baie si verifici daca scurgerea ta este transparenta ca un albus de ou, daca este asa atunci poti sa ramai gravida, este semn ca esti fertila in zilele alea! Cand se transforma in alb cremos, sau gros, NU esti fertila si poti avea contact sexual linistita!
0
06-08-2009, ora 00:54
ramona zabava
Nu este medic/terapeut
ramona zabava
da, pana sa raman insarcinata nu aveam ciclu regulat iar dupa ce am nascut imi venea regulat(pe 23), dupa primul avort mi sa skimbat pe data de 2, la fel regulat kiar am avut si o luna peste sarcina(cel de-al doilea avort)iar acum inca nu mi-a mai venit, tot astept, cel de-al doilea avort a avut loc pe data de 21 iul, cred k iar i sa schimbat data.va multumesc din suflet pentru raspunsuri, pt.mine au contat fff.mult, am mai invatat ceva, si sper sa imi mai raspundeti la intrebari.nu stiu cu cine vorbesc dar parca a fost un ingeras care m-a eliberat de cateva dintre importantele mele probleme kare pot duce la disperare si de acolo ma departe.va multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Avortul
  • Ingrijirea dupa avort
  • Sarcina după avort
  • Unele antibiotice ar putea fi asociate cu creșterea riscului de avort
  • Dureri de burtă după avort - ce e normal și ce nu
  • Dispozitivul intrauterin este la fel de eficient în prevenirea sarcinilor ca ligatura trompelor și provoacă mai puține efecte adverse
  •