despre boala lyme

11-07-2012
maruntal
Nu este medic/terapeut
maruntal
am si eu o problema daca poate cva sa ma ajute an urma cu trei luni am fost muscat de o capusa si dupa o luna am fost si miam facut o serologie si mia esit pozitiv medicul mia prescris amoxacilina pentru 21 zile dupa ce am luat 7 zile am facut o pauza de 5 zile si dupa am continuat dupa ce am terminat tratamentul au anceput sami reapara simtomele cum ar fi dureri articulare greata ma dureau globi oculari si ma durea capul foarte tare vreau sa mentionez ca nu mia esit nici o pata pe corp sau eruptii am fost din nou la medic si mia prescris doxicilina pentru 14 zile am terminat tratamentul cu o zii an urma dar tot asa o reanceput sami reapara simtomele nu cu aceias intesitate dar mie frica sa nu se anrautateasca datimi si mie un sfat ce ar tebui sa mai fac va multumesc.
4 comentarii
0
11-07-2012, ora 22:51
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
buna sera,
ca sa-ti raspunda un medic,
precizeaza DACA acea capusa a fost scoasa printr-o interventie chirurgicala?
stiai ca daca o scoti cu mana etc.-ea se reface?
cele bune,
0
13-07-2012, ora 09:16
maruntal
Nu este medic/terapeut
maruntal
capusa am scoso eu dar mia ramas capul.
0
13-07-2012, ora 16:37
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
buna ziua,
SI.STAI CU ACEA CAPUSA IN CORPUL TAU,
FARA SA MERGI LA MEDIC???????

sau...AI FOST???

daca AI FOST,
nu LE-AI SPUS CA AI SCOS-O TU??????
DIN EXPERIENTA SCRIU...SI MULTI STIU CA, EA SE REFACE...

asadar,
AI O CAPUSA.ca-n prima zi!
hmmmmmm

propunere:
urgent la chirurgie,
daca NU-I prea tarziu SI asa!?
0
23-07-2012, ora 20:36
maruntal
Nu este medic/terapeut
maruntal
va rog sa ma ajute cineva am fost muscat de o capusa si miam facut serologiia si mia esit pozitiv mi sa prescris amoxiciclina pentru 21 zile dar dupa ce am terminat tratamentul o anceput sami reapara simtomele cum ar fi dureri musculare greata an general o stare foarte proasta si am fost la medic si mia prescris doxiciclina pentru14 zile am terminat tratamentul dar aceias problema simtomele au reaparut vreau sa mentionez ca an timpul tratamentului ma simteam mai bine am fost la medicul de familie si mia mai prescris doxiciclina pentru zece zile deci an total ar fi 24 de zile an ultemele zile de tratament ma simteam foarte bine am terminat tratamentul eri si astazi o reanceput sa ami reapara durerile musculare va rog mult sami dea si mie un sfat cineva ca nu stiu ce sa mai fac ar trebui sa mai eau tratament cu doxiciclina va multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum scot căpușa - prin tragere sau rotire?
  • Repelente împotriva căpușelor
  • Profilaxia bolii Lyme după mușcătura de căpușă
  • Metode de evitat pentru îndepărtarea căpușei
  • Prevenirea mușcăturii de căpușă
  • Gelul cu acțiune antibiotică ce poate preveni boala Lyme
  • Atenție la căpușe!
  • Boala Lyme, diagnosticată în doar câteva minute
  •