despre ce poate fii vorba?

08-12-2007
lorenat
Nu este medic/terapeut
lorenat
Autor: lorenat Data: 08-12-2007
Inca ceva..mama mea are 55 de ani si cam de o luna de zile acuza dureri tip intepaturi in partea dreapta sub ultima costa, medicul de familie i-a recomandat NO-SPA SI ANGHIROL...banuind ca este vorba despre o afectiune biliara...si-a efectuat analizele obisnuite la sange si totul se incadreaza in limite normale cu exceptia colesterolului care este 273..banuiesc ca este nevoie de alte analize speciale pentru fiere? Acuza si dureri de cap frecvente si ameteli...este cardiaca hipertensiva.. Multumesc anticipat
Lorena
2 comentarii
0
08-12-2007, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna dimineata!Medicul de familie cunoaste cel mai bie istoricul medical al mamei tale ; ii poate recomanda efectuarea unei ecografii abdominale pentru aprecierea starii ficatului, colecistului, caii biliare pricipale, pancreasului, rinichilor. Cefaleea si ametelile, fiind hipertensiva, se pot datora unor pusee hipertensive. Evidentierea lor se poate face cu un Holter;este bine ca mama ta sa fie vazuta periodic de un cardiolog ; de asemenea este bine sa faca si o electrocardiograma( ce afectiune cardiaca are mama ?); colesterolul este un pic mai mare, medicul de familie ii poate prescrie efectuarea unei lipidograme, pentru a vedea ce alte modificari sunt, si tratament adecvat si dieta hipolipidica.O zi buna
0
23-07-2010, ora 18:52
carmen22rahella
Nu este medic/terapeut
carmen22rahella
Buna imi puteti spune de ce am gura amara ? DE la ce ? ce pastile trebuie sa iau ? De 2 zile toata mancarea e cu gust amar.
Va rog sa-mi raspundeti repede daca se poate.
Multumesc pentru ajutor
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.