despre crestere

01-03-2009
andy24
Nu este medic/terapeut
andy24
buna! am 24 de ani si inaltime 1.65.recent pe internet am gasit un articol despre o carte de comandat (49 RON)care chipurile descrie niste tehnici de crestere in inaltime care dau rezultate pana la 35 de ani!!!!!!si intr-un timp record chiar, vorbim de 5-7 cm in 3-5 luni.As dori parerea unui medic in domeniu daca este posibil asa ceva, daca se poate cu orice fel de gimnastica sau tratamente. ori este doar o incercare de a amagii oamenii cum sunt cele mai multe "retete de succes" de pe internet.eu unul sunt foarte sceptic! va multumesc anticipat
48 comentarii 12 Înainte ›
0
01-03-2009, ora 16:31
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Salut!

De obicei, un om normal creste pana la varsta de 25 de ani. Cu cat face mai mult sport, cu atat creste mai mult si mai armonios, dar, procesul de crestere, depinde in mare parte si de unii hormoni, hormoni precum: HGH (human grownth hormone) - STH (somatotropin), IGF-1 si nu numai (Insulin like grownth hormone), denumit si somatomedin C (este secretat de ficat sub actiunea STH) si unii hormoni sexuali ca testosteronul si estradiolul.

Exista unele exercitii de crestere, crestere atat in inaltime, cat si in masa musculara si nu numai, s-ar putea sa fie buna respectiva carte...

Uite un supliment alimentar pt sportivi (pt. crestere):--------*

Numai Bine si multa sanatate!

(*modificat de admin)
0
13-06-2009, ora 10:29
gabitza96
Nu este medic/terapeut
gabitza96
salut!
ma numesc gabitza si aam si eu o proble sunt foarte micutza pt varsta mea sunt aproape cat un copil de clasa a4-a sau a5-a (desi eu sunt clasa a-7-asi am 13 ani).am 1, 44m si sunt cea mai mica din clasa.iar nici greutatea nu corespunde varstei(33 kg).am aflat de la cunoscuti ca exista gimnastica pt crestere dar nust unde sa o gasesc!!! dar totusi as cere sfatul unui medic ce sa fac??
0
13-06-2009, ora 20:54
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Gabitza,

Te rog sa consulti un medic endocrinolog. Te va consulta si-ti va da sa faci un set de analize hormonale pt a-ti analiza cu atentie concentratiile de hormoni de crestere si nu numai. Poti sa faci si gimnastica sau orice alt tip de sport, in special atletism si natatie.

Numai Bine!
0
19-06-2009, ora 20:20
inalt
Nu este medic/terapeut
inalt
buna seara fata mea are 25 de ani si are 1.51 ce poate face sa mai creasca catva cm. va rog ajutatima. multumesc.
0
20-06-2009, ora 14:44
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Buna ziua!

Nu stiu ce sa va spun. Din cate stiu eu, procesul de crestere se stopeaza la maxim 23-25 de ani, dar probabil ca fiica dvs. poate sa mai creasca cu niste tehnici de gimnastica speciala. Consultati va rog un medic pt un raspuns mai pertinent decat al meu! Numai Bine!
0
25-06-2009, ora 15:58
inalt
Nu este medic/terapeut
inalt
multumesc pt raspuns. tin sa mentionez ca in ultimul an a mai crescut catva cm. unde anume sa mearga ne puteti indruma catre cineva anume care stiti ca se ocupa cu asa ceva. multumesc.
0
26-06-2009, ora 16:00
Gregory
Nu este medic/terapeut
Gregory
Buna ziua Cu mare placere Nu cunosc pe nimeni care v-ar putea ajuta insa va recomand sa mergeti la un medic ortoped care va poate indruma pe mai departe. Numai Bine si multa sanatate
0
26-06-2009, ora 16:09
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Scz...un prieten Gregory s-a logat pe computerul meu si a uitat sa se delogheze iar eu am postat mesajul crezand ca sunt eu logat cand de fapt era el. :
0
06-09-2009, ora 05:09
Cosmin87
Nu este medic/terapeut
Cosmin87
Ma numesc Cosmin si am 1, 70 inaltime si 21 de ani, si vreau sa mai cresc in inaltime. Ce pot face ca sa mai cresc in inaltime ? Ce suplimente nutritive imi recomandati ? Ce exercitii pentru cresterea in inaltime imi recomandati?
0
06-09-2009, ora 13:30
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
BASCHET si aminoacizi din zer!


Cu deosebit de multa placere si deferenta,
Mister NICK;)
0
10-01-2010, ora 17:35
davidv
Nu este medic/terapeut
davidv
Ma numesc Ionut, am 16 ani, 1.67/58kg si mi-as dori din tot sufletul sa mai cresc macar cat tatal meu. Mentionez ca parintii au: Mama: 1.50 si Tata 1.78 Multumesc!
0
11-01-2010, ora 02:00
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Ionuţ, mai ai timp să creşti. Fă sport, mănâncă sănătos şi ai credinţă; vei creşte exact cât îţi doreşti!
Toate cele bune ;)
0
27-01-2010, ora 20:13
just dream
Nu este medic/terapeut
just dream
hey ma numesc corina si am 19 ani as vrea sa stiu si eu daca mai pot face ceva sa cresc in inaltime macar vreo 5 cm?
0
18-03-2010, ora 16:15
Cristilucian93
Nu este medic/terapeut
Cristilucian93
Buna Nick, am si eu o problema am 17 ani facuti acum in martie si am doar 1.60:| sunt baiat si ma complexeaza asta.Am fost la endrocrinolog(nush cat o fost de bun) dar mia zis asa sa merg sa imi fac radiografi si analizele alea pt hormoni clicemie si etc.. analizele au iesit stas cam toate undeva la mijlocul baremului deci normal.Iar la radiografi mia iesit ca cartilajele is in curs de inchidere.. si am intrebato ca nu imi da nici un supliment nik?si o zis senin ca nu sa nu bag nik in mine ci sa fac sport dar mie frica sa nu raman atata cu tot cu sport :| plss help me! nu stiu sper sa imi dai niste sfaturi bune sau orice si eu promit sa respect tot ce zici si o sa iti zic daca am crescut sau nu :D ms anticipat!
0
19-03-2010, ora 22:56
Cristilucian93
Nu este medic/terapeut
Cristilucian93
Imi raspundeti ??
0
21-03-2010, ora 16:12
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Stimate d-şor Lucian,

Vă înţeleg complexul dar trebuie să ştiţi că înălţimea este codificată genetic, printre altele. Sunt foarte puţine metode care vă pot ajuta să creşteţi, foarte puţine, cu atât mai mult cu cât cartilajele sunt în curs de închidere, ceea ce limitează drastic acţiunea internă a vreunui supliment alimentar/medicament, dar, din fericire, nu limitează acţiunea pozitivă a unor sporturi, de pildă, baschet şi înot, cele mai recomandate.
Vă înţeleg şi disperarea, care într-o anumită măsură este justificată; totuşi, gândiţi pozitiv, apelaţi la sport şi aveţi credinţă+răbdare.

Toate cele bune şi multe binecuvântări :)
P.S. - Nu vă pot recomanda niciun supliment/medicament. Un astfel de preparat poate să vă afecteze enorm balanţa hormonală, iar eu nu pot să-mi asum riscul de a avea procese de conştiinţă, nici atât de a vă afecta organismul într-un anume fel. Îmi cer scuze!

În speranţa că v-am putut fi de folos, cu plăcere şi deferenţă,
Mister NICK;)
0
21-03-2010, ora 17:58
Cristilucian93
Nu este medic/terapeut
Cristilucian93
Ms :| am luat cartea aia de la banderas sau cum ii :)) ceva cu cresterea in inaltime si cica poti creste pana la 35 ani si ca mai cresti dupa ce se inchid cartilajele.. nush ce sa zic si mai scrie ca sa iau CALCIU, MAGNEZIU si ZINC. Zice bine?
0
21-03-2010, ora 18:30
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Salve!

Nu ştiu despre ce carte vorbiţi dvs. Creşterea normală are loc până la vârsta de 25 de ani, cel puţin aşa confirmă analele de medicină internă. Şi totuşi, orice este posibil. Nu-mi permit să contest o creştere până la vârsta de 35 de ani, dar îmi permit să spun că este dificil de concretizat.
Puteţi lua calciu, magneziu şi zinc, chiar există o astfel de formulă terapeutică (este comercializată de Walmark). Vă vor susţine întreg metabolismul şi vă vor favoriza creşterea per ansamblu (creştere în înălţime, în greutate (dacă este nevoie), în capacitate intelectuală, în anduranţă fizică (dacă veţi practica un sport anume), etc.).


Toate cele bune şi multe împliniri :)
0
21-03-2010, ora 18:31
Cristilucian93
Nu este medic/terapeut
Cristilucian93
Deci nu fac ceva rau daca iau calciu, magneziu si zinc de la walmark? nu are ce sa afecteze nu?(asta ii ultima intrebare sa nu fiu prea insistent)
0
26-03-2010, ora 17:10
anca92
Nu este medic/terapeut
anca92
Buna!Am 1.54 inaltime, am 17 ani, sunt fata.Vreau neaparat sa mai cresc cativa cm...sunt consitenta ca mari schimbari nu am cum sa fac, dar sa ma dezvolt(din toate punctele de vedere)mai am vreo sansa?mama are 1.60, tata 1.79.m-am apucat de handball dar nu ma omor dupa sportul asta, joggingul ajuta in vreun fel?sau.este vreun exercitiu fizic care sa dea rezultate? care sa ajute la alungirea oaselor, la secretarea hormonului de crestere?daca da, care?:-s.am auzit ca exercitiile la bara nu ajuta cu nimic, ca alergatul in timp inchide cartilajele, nici macar nu stiu ce sa mai cred.as vrea sa gasesc o metoda eficienta.
Ca si alimentatie ce imi recomandati?am auzit ceva despre untura de peste de 3 ori pe an, o luna.
Va rog mult sa-mi dati cat mai multe sfaturi cu putinta!Multumesc:D
0
27-03-2010, ora 16:25
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Hy!


Cristian, nu faceţi nimic rău dacă luaţi un supliment cu calciu, magneziu şi zinc, dar să nu depăşiţi doza zilnică recomandată de producător (DZR). O cantitate mai mare nu determină producerea unor efecte pozitive mai puternice, ci induce procese toxice. Atenţie!
Toate cele bune :)


Stimată d-ră Anca, mai aveţi şanse, bineînţeles că mai aveţi. Singurul sport care alungeşte oasele, cel care are o eficienţă maximă, este baschetul, clar. Orice sport măreşte temporar cantitatea de HGH (Human Growth Hormone sau somatotropin), dar, după cum bine ştie comunitatea medicală internaţională, nu HGH-ul este important în creştere, ci IGF-1 (Insulin-like growth factor 1 sau somatomedin C). IGF-1 este un hormon secretat de ficat, secreţia lui fiind stimulată de HGH. După cum puteţi observa, există un ciclu de susţinere (un hormon stimulează secreţia altui hormon).
Untura de peşte este bună, dar consumul ei este deosebit de riscant (poate să producă intoxicaţii cu mercur!!!).
Mâncaţi cât mai multe fructe, legume şi alimente bogate în aminoacizi, în special în arginină (arginina creşte producţia naturală de HGH şi, astfel, creşte şi IGF-1).



Toate cele bune şi multe binecuvântări:)
Cu respect,
Mr. Nick!
0
27-03-2010, ora 19:42
anca92
Nu este medic/terapeut
anca92
Multumesc mult pentru sfaturi!
0
16-06-2010, ora 13:53
ioza
Nu este medic/terapeut
ioza
Buna ziua! Sunt fata am 16 ani si sunt din Braila.Problema mea cea mare este ca am 1, 43 si 33 kg.Am fost la toti medicii am incercat toate vitaminele si tot mi s-a zis ca am sa cresc.Am cartilagiile de crestere in curs de inchidere.De curand am inceput sa am agat la bara de covoare ca am auzit ca exista sanse sa cresti.Credeti ca va da rezultate?Am nevoie sa ma leg de o speranta sa numai fiu bataia de joc a tuturor.
0
17-06-2010, ora 21:08
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Stimată domnişoară Ioza, metoda dvs. poate să dea rezultate, deci...cultivaţi-vă speranţa.
Toate cele bune şi Dumnezeu să vă binecuvânteze cu ce aveţi nevoie.

P.S. - Nu-i luaţi în seamă pe oamenii care încearcă să-şi bată joc de dvs. Înţelegeţi-i şi iertaţi-i din tot sufletul. Unii oameni se exteriorizează şi pentru a-şi jigni semenii, chiar dacă sunt conştienţi de faptul că jignirile îi afectează profund. Aşa au învăţat ei să se comporte. Din păcate, cel mai probabil, nu sunt conştienţi şi de faptul că durează doar câteva secunde să producă răni profunde în inima dvs., prin intermediul unor jigniri, şi...foarte mulţi ani până la vindecarea acestora. Detaşaţi-vă de "bătaia de joc a tuturor" şi gândiţi cât mai pozitiv posibil. Ştiu că este greu, dar veţi reuşi dacă vă veţi propune. Mult succes!
0
17-06-2010, ora 23:22
AbS3nt
Nu este medic/terapeut
AbS3nt
Hehe mersi Nick iarasi m-ai ajutat chiar daca nu am deschis vreun topic.
Dar ai zis ca poti creste pana la 23-25 ani... deci sper sa fie asa ca eu am 18 si numa 1.72 is cel mai mic din clasa :(.
Poate odata si cu tratamentu pt SND.K oi mai creste :).
0
18-06-2010, ora 01:39
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
:) Cu multă plăcere, Livyu.
Vei mai creşte, stai liniştit (mă vei întrece, cel mai probabil (eu am 1, 80 m; cel puţin atât am avut la ultima măsurătoare :)...nu cred că am mai crescut).
Tratamentul pentru snd. Kl. va susţine, în mod clar, şi procesul de creştere, deci...


Toate cele bune!
Cu respect,
Mr. Nick
0
19-08-2010, ora 23:43
just dream
Nu este medic/terapeut
just dream
buna sunt daria si am si eu o mareee problema am 20 de ani si 1 50 inaltime.stiti cumva vreun medicament pentru crestere... as vrea sa ma duc la doctor dar nu stiu mi se pare oarecum ciudat, , ,
0
21-08-2010, ora 03:06
..mihai..
Nu este medic/terapeut
..mihai..
Buna! Am 14 ani am 1.58cm si as vre sa mai cresc... eu incepusem o perioada sa cres si mam apucat sa ma antrenez.. tractiuni la bara, paraleleflotari... si mam oprit in crestere.. asta din ce cauza..? rog datimi sfaturi ;(
0
05-11-2010, ora 03:35
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Stimaă d-ră/d-nă Daria (just dream),

Consultaţi medicul! NU luaţi niciun medicament pentru creştere, fără prescripţie medicală, pentru că veţi experimenta efecte adverse care vă vor face să regretaţi toată viaţa.
Medicul endocrinolog, de pildă, vă va examina, vă va recomanda anumite teste serologice, în principal, le va analiza valorile decelate, vă va diagnostica şi vă va prescrie un tratament corespunzător, dacă va fi cazul.
Toate cele bune şi Dumnezeu să vă binecuvânteze.
Cu respect,
Nick
0
05-11-2010, ora 03:44
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Stimate d-rule Mihai,

Mai aveţi suficient timp să creşteţi în înălţime şi nu numai, pentru că procesul de creştere îşi stopează activitatea, generalmente vorbind, în jurul vârstei de 21 de ani, însă în unele cazuri se prelungeşte până spre maxim 25 de ani. Şi totuşi, destul de rar, stoparea apare şi mai devreme de 21 de ani, pe la 18 ani, de exemplu.
Pentru a vă mai linişti, vă rog să consultaţi un medic endocrinolog!
Toate cele bune şi Dumnezeu să vă binecuvânteze.
Cu respect,
Nick

P.S. - NU exageraţi cu sportul!
Adaugă un comentariu / răspuns
48 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Aportul de proteine ​​contribuie la creșterea în înălțime la fete
  • Un studiu oferă o explicație asupra caracterului sezonier al creșterii și greutății copiilor
  •