despre depresie... cum ati scapat de ea?

19-10-2010
tigeratlantic
Nu este medic/terapeut
tigeratlantic
Cum ati scapat de depresie(cei care au facut-o)?Ce medicamente ati luat?Care e povestea voastra?Ce poti sa faci cand esti disperat si depresia se accentueaza?Eu sufar de un an jumate de ea.Vreau sa aud si parerile si povestile voastre.Linkuri, carti, pareri, indemne puteti pune aici.Sunt bune macar de ceva Torendo(Rispolept), Fobiless si Haloperidol?Pentru depresie, anxietate, fobie, ganduri?Ce terapie ati facut?Astept cat mai multe raspunsuri.Dumnezeu sa va binecuvinteze si sa ne ajute!
56 comentarii 12 Înainte ›
0
19-10-2010, ora 15:39
tigeratlantic
Nu este medic/terapeut
tigeratlantic
ce puteti zice despre tratamentul pe care il iau?
0
19-10-2010, ora 15:50
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
Haloperidol iti face creierul praf, dar daca tii mortis sa iei asa ceva, asociaza de la bun inceput cu niste curcumina + bioperina.
-
Oricum la mine a fost o stare de prabusire totala, catatonie, uneori vedeam doar latura hidoasa a vietii.
Mai vezi si toicurile deschise de mine.

copy si paste ce am scris in alt topic:

*Omega 3 + vit E 100 UI /zi in mod regulat, Magneziu +complexul B, deci si B6, Seleniu (organic !), uneori Lecitina, zinc, o dieta fara gluten (vigilenta, glutenul este ascuns in unele pastile) si eventual cazeina, probiotice intermitent 8 mld / cps(sau legume fermentate in schimb), ceai verde bio, ginkgo biloba, glutamina 5 g /zi.
*optimizarea raportului testosteron -cortizol (miscare si eliminare stres)
*corelarea stricta a aportului de carbo cu efortul depus

As mai incerca Brain Elevate, Vitamina D, Enzime digestive, Rhodiola dar vit D trebuie luata cu precautie, mai bine testez la laborator mai intai. Pentru restul nu am parale momentan.
-
Tocmai mi-am cumparat Rhodiola, canepa, seminte de in si nuci de Brazilia (au seleniu organic).
0
19-10-2010, ora 20:46
virgula
Nu este medic/terapeut
virgula
Germont, multumim. am gasit mai multe oferte si preturi pt Rhodiolin - de ex. prin DAGRINO - la un pret destul de bun si spun ei, cu o concentratie maxima. Si altceva : eu am fost nevoita sa iau Efectin asociat cu putin Zyprexa pt ca a impus situatia. Am redus progresiv medicamentele - acum iau la 2 zile 37 mg de Venlafaxina fata de 100/zi - pot sa asociez cu naturiste si cu care ? sau nu ? Multumesc f mult. Sanatate !
0
19-10-2010, ora 21:21
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
Cu placere...
Cand aud intrebari despre posibile asocieri intre naturiste si medicamente sunt complet depasit de situatie.
"A impus situatia" este o afirmatie ce lasa loc de multe interpretari.

Daca as fi luat la randul meu Zyprexa sau altceva ? Uite ca nu am luat nimic chimic, doar suplimente. Citez experienta mea:
-
Ca amanunt suplimentar, mai recent seara, inainte sa adorm, daca aveam o zi foarte stresanta sau este frig in camera, auzeam tot felul de voci si vad niste fotograme cu tot felul de aberatii. In plus aparea si o senzatie de groaza, iar pentru scurt timp, cineva sau ceva imi electrocuta creierul - de unde aparea si senzatia ca cineva ma izbeste cu capul de pereti - foarte greu de suportat.
Imi era frica sa mai pun capul jos, fiindca daca stateam la orizontala si vroiam in sfarsit sa adorm, simteam ca urmeaza sa se intample ceva ingrozitor (nu stiam ce). La un moment dat am constientizat ca de fapt eu visez cu ochii deschisi, iar alea erau halucinatii.
-

Cel mai simplu este sa duci o politica de evitare a medicamentelor, sa faci miscare, sa aplici mai intai solutii de oameni cu scaun la cap.

Rhodiola am gasit mai convenabil NowFoods, 56 de lei 60 de capsule.
0
20-10-2010, ora 11:51
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Stai Tiger !

Frana !

Dintre Torendo(Rispolept), Fobiless si Haloperidol, doar Fobiless (velnlafaxina) este antidepresiv.

Rispolept si Haloperidol sunt antipsihotice. Tu le iei pe toate deodata ?

Si doctorul ti-a zis ca ai doar depresie si atat ?

E ceva in neregula la mijloc. Si eu iau doar cateva picaturi de haloperidol (5-10 din maxim 150) care mie mi se pare f bun dar eu am tulburare afectiva bipolara. Si le iau doar la nevoie, cand mi se amesteca gandurile (adica imi vin 1.000 pe minut). Si eu am luat rispolept un an ca sa previn episod psihotic acut sau episod maniacal dar m-a bagat in depresie.

In fine indiferent de ce iei o stii doctorul de ce ti le-a dat pe toate desi mi se par cam multe. Cum te simti cu ele ? Ca parca mesajul tau nu suna a "excelent".
0
20-10-2010, ora 18:08
tigeratlantic
Nu este medic/terapeut
tigeratlantic
Pai am depresie si ganduri urate putin obsedante, anxietate, fobie, fobie sociala.Cred ca de asta iau mai multe.Am inteles ca rispoleptul e bun pentru ganduri, fobia sociala, gandurile obsedante.Depresia acum ma supara cel mai mult.Gandurile si frica exagerata s-a mai redus dar depresia ma supara.Am momente in care imi vine doar sa stau in pat, simt o tristete, o lene, n-am pofta de mancare deloc, cred ca astea sunt chiar simptomele depresiei.Fobilessul e bun de ceva?Am mai luat antidepresive dar nu prea au mers decat pe moment.Astept dezvaluirile voastre despre depresie..cum sa o amelioram etc.Multumesc mult si Doamne ajuta!
0
20-10-2010, ora 18:21
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ tiger

Cu toate medicamentele astea tot mai ai ganduri urate, putin obsedante, anxietate, fobie, fobie sociala ?

De la cele 2 antipsihotice se poate agrava depresia.

Si Fobiless-ul e bun insa trebuie sa gasesti tu cel mai bun antidepresiv care ti se potriveste. Daca vezi ca nu iti merge cu asta o perioada, schimba-l. Parerea mea insa e ca ti-au dat prea multe antipsihotice. Ai avut manifestari asa ciudate in societate, la serviciu, acasa ca sa ti se dea doua antipsihotice ?

Ai incercat sa te spovedesti ?
0
20-10-2010, ora 19:58
Emmma
Nu este medic/terapeut
Emmma
Buna tigeratlantic, ti-am lasat un mesaj privat, povestea ta se aseamana mult cu a mea.
0
21-10-2010, ora 18:43
;
Nu este medic/terapeut
;
daca reusiti sa va faceti ordine in viata, un program echilibrat veghe somn - lucrurile isi revin de la sine. reinnodati firul. Vedeti mai intai de unde s-a rupt -
0
21-10-2010, ora 21:14
Cathylia
Nu este medic/terapeut
Cathylia
Ok..eu am reinodat firul..acum..
@vreausatraiesc..daca eu nu mi-am reinodat bine firul?
Am renuntat de bunavoie la olanzapina si mi-am descoperit bucuria de a trai..
0
21-10-2010, ora 21:23
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Cathylia

Nu peste mult timp vei intra iar in episod psihotic. Asta iti doresti ? Inca o internare ?
0
22-10-2010, ora 12:17
Cathylia
Nu este medic/terapeut
Cathylia
@Asa zici tu?
Clara..poti vedea in viitor?
Nu se poate sa-mi prezici ca..voi intra iara..
Crede-ma am mai facut pauze..si nu am intrat..
Sunt destul de puternica sa stii..
0
23-10-2010, ora 23:25
flori78
Nu este medic/terapeut
flori78
Salut toata lume a de pe forum.
Ma numesc Florentina si am 32 ani.Sunt mai noua pe forum dar "mai veche" in probleme de depresie mai precis din iulie 2007, sunt diagnosticata cu TULBURARE AFECTIVA BIPOLARAsi iau SEROQUELLE 500 mg seara.
Povestea mea este foarte lunga, dar mai pe scurt :prima criza am facut-o in 2007 si am fost internata de urgenta la psihiatrie si am fost "drogata foarte mult timp, am luat o serie de medicamente care aveau foarte multe efecte negative si pana la urma am ramas la DEPAKINE de 500 mg si SEROQUELLE de 200 mg. In anul 2008 mai precis in decembrie am terminat definitiv cu pastilele, a urmat o perioada foarte buna din toate punctele de vedere(am ramas si insarcinata si imi doream asta de foarte mult timp) si din cauza persoanei care mi-a facut rau am facut o cadere foarte urata(adica am ajuns sa ii spun ca o omor cu mana mea).
Am fost internata la SP. OBREJA in luna iulie(adica la 2 ani dupa prima depresie) si datorita doctorei am reusit sa ma pun pe picioare.A contat foarte mult si sprijinul sotului meu caruia ii sunt recunoscatoare ca a avut rabdare cu mine si mi-a suportat toate crizele si cel mai mult conteaza autosugestia ta si puterea de a vrea sa FI OM, sa fi ca inainte de a te imbolnavi, sa duci o viata normala.
0
23-10-2010, ora 23:28
flori78
Nu este medic/terapeut
flori78
Pentru Cathylia am o intrebare:ai renuntat singura la pastile?
ai urmat un tratament prescris de un medic psihiatru si ce anume ai luat si de cat timp?
0
24-10-2010, ora 00:03
Cathylia
Nu este medic/terapeut
Cathylia
Clara..gandeste logic macar o data..doar tu singura spui am terminat 2 facultati..uite ca eu nu am terminat-o nici pe cea care am inceput-o..deci..asta inseamna sa renunt la iubire sa ma las condusa de fobii de anxietate, de frica ca mi-au transmis bunicii, parintii..etc..poate ca mi-au transmis si boala..dar asta inseamna ca nu am si calitati bune?
Asta inseamna sa renunt la romantism, la frumusetea lucrurilor, la familie, la tot pentru ce?
Stiu ca stii si tu raspunsul..
Gandeste-te numai pe cine iubesti tu cel mai mult?
Si cat de mult ai iertat..
Mi se pare mie sau nu poti ierta din adancul sufletului?
Eu am iertat..incerc sa uit si mi-am propus o viata noua..o viata fara boala, fara fobii..nu spun acum ca imi doresc sa sar cu parasuta..poate pentru ca nu am curajul..
Am devenit din nou copil..imi retraiesc o altfel de copilarie, zambesc mai des..si cred in minuni..
Oare asta inseamna vindecare?
0
26-10-2010, ora 19:43
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Catthylia, draga mea,

Nu renunta la nimic din ceea ce crezi ca poti sa duci pina la capat. Daca ai atata energie si putere, why not ? Pina la urma... Suntem firi diferite. Avem boli diferite.

Este un subiect extrem de delicat.

Eu incerc sa vad tot timpul partea practica a lucrurilor. Vezi daca faci fata de exemplu sa stai cu copilul unei prietene de exemplu o zi, doua, trei daca s-ar putea.

Nu e vorba de mine ca nu mai pot ierta din adancul sufletului, dar nu imi mai pot distruge sanatatea intr-un mediu care nu imi prieste, caruia nu ii fac fatza si care nu imi face bine deloc. E vorba si de ambient. Eu nu sunt chiar asa de rezistenta ca tine. E logica la mijloc. Asta e tot. Imi cunosc limitele foarte bine si voi incerca pe viitor sa mi le respect tocmai pentru a-mi pastra sanatatea si relatiile cu cei apropiati.

Intelegi Cathylia ?
0
26-10-2010, ora 23:57
Cathylia
Nu este medic/terapeut
Cathylia
Te inteleg dar eu pot rezista..inca nu stiu pana cand..dar sanatatea mea eu oricum am distrus-o si pe a celor dragi mie..de la episod psihotic si pana la schizofrenie..paranoidala maniacala..etc..ca tot a intrebat Flori..cu ce am inceput..e un pas atat de mic..atat de mic pentru mine si atat de greu de urmat pentru altii..
Imi pare rau..dar in inima mea nu mai exista nimic..ura..putin pe prostia omeneasca, pe cei ce-ti intorc spatele..si au nevoie ei de tine..dar cand tu ai nevoie te baga la Psih..Crede-ma eu asa ma vindec..printre cei bolnavi..le vad suferintele si incerc sa-i ajut cu ceva..Mai conteaza daca ma bat, ma leaga de pat, ma privesc ca pe o ciuma?
Oricum sunt o ciuma pentru societate..un om visator care scrie poezii, priveste stelele..aduna trifoi cu 4 foi..etc
Dar mie ce mi-au adus toate astea..
M-au dus la nebunie..la paranoia..dar de la paranoia pana la metanoia..e un pas..
si multi o stiu dar putin o recunosc..
Carora nu le convine sa-si vada de ale lor ca m-am saturat de sefi..
Fiecare sef are un sefut care sefut se f.. in gura ta cand vrea..
Deci Capul sus si mergeti inainte ca nu aveti nimic de pierdut..
Daca aveti nevoie de un medic..mergeti la un medic..daca aveti nevoie de putere mergeti la cineva care are prea multa si v-o da..daca aveti nevoie de duhovnic mergeti la duhovnic..fiecare unde il trage inima..
Cautati persoane care sa va inteleaga sa va fie alaturi la bine dar si la rau..
Pentru cei care au familii e minunat..
Dar cateodata mai multa mila primesti de la straini..
Si nu..strambati nasul pe strada cand vedeti un cersetor sau un om fara picioare..ajutati-l cu ce aveti cu ce va lasa inima..
Ca poate asa veti gasi vindecarea sufletului vostru..
Al trupului cautati-o la medic..
Al necazurilor la prieteni buni..
Nervii varsati-i in fata cuiva de incredere sau in singuratate..in fata unui biet caine jigarit de pe strada..ca el nu va spune ca oamenii dar va intelege..
Va dau sfatul meu vindecati-va singuri faceti ce e mai bine pentru voi..
Atat va pot spune..
Si aveti incredere..asta sa nu o pierdeti ca daca o pierdeti..nu mai aveti nimic..vi se ingreuneaza povara..
Cititi ceva care va face placere..plimbati-va prin parc..unde gasiti un tei ganditi-va la Eminescu..unde vedeti razboi ganditi-va la Padurea spanzuratilor..la Ion blestemul Pamantului..Va mai zic..??
Exemple sunt sub nasul vostru..trebuie doar sa vreti..
sa nu ziceti nu pot!
Sa ziceti vreau..dar daca nu pot iti cer sa ma ajuti..
Asta e tot!
Sa va dea Domnul sanatate..tuturor..si viata lunga..si tot ce vreti..si un dram de fericire daca se
poate.Daca nu..Cautati-o..ca e..peste tot..!
0
01-11-2010, ora 09:26
;
Nu este medic/terapeut
;
Oameni buni,
am scris doar doua randuri cu catva timp in urma - nu aveam timp. E intr-o carte a intelepciunii un citat care spune cam asa, parafrazez: Intoarce-te in trecut, aminteste-ti imprejurarile rele care ti-au creat disconfortul si boala - si din acel punct, incepe sa repari. Nu mai repeta - daca este in puterea ta- vechile greseli, schimba programul de viata, daca e unul haotic; gaseste neaparat ceva placut sa faci, o activitate oricat de banala, dar care sa--ti impuna un anumit program somn-veghe; dar intra in viata practica, nu sta pe margine; mai faci si cativa banuti de buzunar - e singurul mod, crede-ma pe cuvant ! (Nu sunt seful nimanui, nu am stofa de sef, dimpotriva) Nu spun sa faci asta toata viata - ci pana te mai pui pe picioare. Daca esti tanar - organismul tau va lupta, e o chestie naturala sa tinda spre normalitate, Ajuta-l.

Multi dintre noi gresim si nu ne dam seama. Mi se pare ca unii suntem paraleli cu realitatea de zi cu zi - ne-am facut un sistem propriu de gandire prin care privim viata - dar nu intram in ea. Nu stim ca practica are sistemul ei propriu de legi.

Intelepciunea incepe cu verbul: a asculta pe toata lumea si a lua ce-ti trebuie. Cuvintele sunt frumoase, viata traita e mai mult de-atat. Incearca s-o urmezi. intra in ea pe usa din fata, nu-ti cauta iesiri laturalnice. Ai sa vezi cum ea iti pregateste urmatorul pas. mai mult decat crezi tu acum.
Pastreaza-ti toate legaturile de prietenie. Un om binevoitor iti poate aduce mult bine in viata. Nu-l inlatura pe motive subiective. Nu stii tu ce gandeste el in realitate despre tine. In plus, nu stii de unde sare iepurele.
Din apropae in aproape poti cunoaste si alti oameni, poti gasi exact ce ai tu nevoie. Dumnezeu nu doarme. Numai ca nu te grabi atat de tare.
am intalnit unde lucrez multi copii cu ADHD. Nu stiu, sunt si dintre adulti cu ac. tulburare? E greu sa ai asta, dar am citit ca se poate regla.Daca esti adult in toata firea, trebuie sa-ti gestionezi toata "avutia" si sa te organizezi singur. Nu are cine s-o faca in locul tau. Nici Dumnezeu nu se baga unde nu e treaba lui.
0
01-11-2010, ora 10:07
;
Nu este medic/terapeut
;
Ceva important: daca vei auzi doi sau mai multi oameni afirmand la fel - inseamna ca acolo e adevarul.
-

"ca tot a intrebat Flori..cu ce am inceput..e un pas atat de mic..atat de mic pentru mine si atat de greu de urmat pentru altii.. " - la ce te referi, Catyilia?

Of, Dumnezeule, " de la episod psihotic si pana la schizofrenie.. " - NU !! si NU !! sa ai o atat de slaba perceptie a lucrurilor tari ? a celor care te cladesc si te pun pe picioare?

Nu mi se pare! Si eu ma infurii - e indicat adesea. Ma infurii pe boala, pe minciuna, pe ceea ce imi aduc ele !

Tu cum traiesti Cathylia? mai excat ce faci, cu ce te ocupi? Spui ca ajuti, ...ca scrii frumos, Nu se poate un asa om sa mearga in jos. Decat numai cu consimtamantul lui. Of !!!
Chair nu ai motivatia vietii nici un pic? Ce se intampla cu tine draga mea?

pot sa-ti spun ca un astfel de om am fost si eu in anii mei de tinerete. Atunci cand era momentul celor mai importante decizii de viata.

Si din cauza asta am pasit cam cu stangul. Dupa aceea, cand am vrut sa ma bucur cu adevarat nu ma mai avut cum. cred ca intelegi de ce.
Totusi la mine a fost altceva - chiar nu ma avut pe nimeni aproape cu care sa fi vorbit ( nu am avut o familie, doar tata,...pe care nu l-am luta in seama..).

Spiritul meu rebel, independent?

Mult mai tarziu am realizat cat de frumoasa si plina de sens e viata. Am vazut la altii asta. Ei o traiau. Erau cei de langa mine- nu eu. atunci am raealizat cat de gresita eram, am vrut sa lupt cu adevarat si eu. Numai ca era cam tarziu. Si era un teren nefavorabil - cel pe care mi-l pregatisem dinainte, nu?

invatati, daca puteti, din greselile altora, oameni buni ! Sunt ca si voi, - stiu de unde-mi vin necazurile, spuneau altii despre mine: "e mai sensibila"

Si? Sunt, dar sunt si puternica ! are cineva ceva impotriva?
_
0
01-11-2010, ora 10:40
;
Nu este medic/terapeut
;
sa va dau niste date, poate va regasiti careva in ele;

Cineva f pretios si drag mie mi-a facut intrarea pe facebook. Cand am timp intru pe acel site si ma simt f bine Recent am gasit ceva legat de Numerologie. Stiinta asta spune mult adevar.
Ce am aflat?
cifra destinului meu : 3; Un nr al unitatii perfecte ( poti realiza totul sau nimic! fara exagerari, am fost dusa de imprejurari sau pe culmi, sau f jos, in prapastie ) - Deci, daca va spune ceva, ...Eu am inteles - trebuie lupta pana curge sange ca sa prind viata / orice ezitare aduce inversul.

cand m-am hotarat sa reiau activitatea ( jobul) - eram mai rau ca un om beat; nici cu ochii fizici nu vedeam pe unde merg - faceam totul aproape din memorie. Curgea transpiratie siroaie pe corpul meu - nimic nu ma facea sa cred ca voi mai fi om.

Doctorita ( un psihiatru f bun) nu stia ce sa zica nici ea - vrand sa ma pensioneze. Dar stiam ca stagnarea/ statul in casa, fara un ritm, fara responsabilitati serioase, ma va tine caldicica / in amortire. Stiam ca pot. Ca ma o gandire buna/ ca ma o credinta buna, in Dumnezeu, in puterea Lui.

Am mers asa in continuare. Ca o bezmetica - dar nu se vedea asta inafara. Acum e al treilea an de job. Doi ani am fost ca si moarta. Abia acum incep sa-mi revin - dar stiu ca daca nu as fi pasit intai in viata practica - spre munac reala, intre oamenii reali - as fi murit. Far nici o exagerare.

Boala mea, desi nu pare grava - se manifesta f agresiv. la extrema ! NIci nu vreau sa-mi amintesc. Inca ma ameninta zilnic. O simt in maini - in picioare - in maduva. IMi ia vlaga din ele si nu mai pot lupta. E casi cum ai fi legat cu totul. Ma intelegeti?

Nu am alta iesire decat sa las sa curga sange din trup luptand. Asta ca sa-mi salvez sufletul. Nu exagerez deloc absolut. Daca ma puteti crede.

Fratii mei, nu va lastai indulciti de un tratament sau de altul. Folositi tratatmentul, e nevoie, dar...nu accepati boala in viata voastra !! vad ca mai aveti o minte lucida, cat nu a capatat ea prea mult teren, DATI-O AFARA, inlaturati-o din viata voastra ca pe cel mai groaznic dusman !!

Nu vreau sa sperii pe nimeni- nu vreau sa iau libertatea cuiva - dimpotriva, va iubesc. Poate odata veti intelege si veti simti asta.

Totusi daca incomodez pe cineva - lasati o adresa a unui alt site la fel de bun - si voi pleca.
Multumesc.
0
01-11-2010, ora 11:30
Drragos
Nu este medic/terapeut
Drragos
M-as simti foarte bine sa aud povestea unuia care s-a tratat de depresie, anxietate etc.. si si-a reluat viata asa cum a avuto inainte si e din nou fericit.Daca exista acel cineva pe acest forum i-as fi recunoscator daca si-ar impartasii experienta cu noi, ar fi un gram de moral ridicat, cel putin pentru mine.
0
01-11-2010, ora 11:59
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Drragos

Cauta mai bine pe forum. Sunt topicuri cu mult mai multe postari despre depresie si anxietate. Acesta e un topic mai nou.
Uita-te de exemplu pe Topicul anxietate incurabila...
Dar doar stai linistit si citeste.
Traim in secolul XXI. Nu sunt chiar asa de incurabile nici anxietatea nici depresia.
Cu pace,

Clara
0
01-11-2010, ora 13:26
;
Nu este medic/terapeut
;
Clara scumpa, cu cat imi voi aduna mai multa informatie despre boala cu atat o hranesc mai bine.

Cine e bolnav de depresie sau altceva de genul asta sa caute a se indeparta sa-i caute in "coarne", sau "sa-i sufle in bors". Prin faptul ca-i dai atentie, ea va ramane ca un "musafir nepoftit" dar care se crede binevenit in viata ta.

Nu te preta la jocul ei. E singura strategie care o poate face sa dispara - faptul de nu o accepta ca facand parte din viata ta, nici in gand macar -

Gaseste-ti procupari care sa te absoarba total -in special, gandirea. Sunt situatii care pot fi imbunatatite radical atunci cand ajungi sa iubesti ceva/pe cineva f mult.

Oricand se poate ivi asta in viata unui om. Credeti in sansa voastra, nu au intrat zilele in sac, inca nu e sfarsitul - chiar daca nu aveti semne de imbunatatire. Uneori soarele apare brusc de dupa nori. Nu?

Stiu, nu e usor, efectele nu sunt imediate, dar e singura cale, care tine de noi.

F rari sunt acei oameni care accepta schimbarea in viata lor - iar cei care o fac, sunt cu atat mai pretiosi ( si au numai de castigat). Dar cand Dumnezeu ne strange cu usa, cum si mie mi s-a intamplat - esti nevoit sa schimbi ceva. E modul in care El ne arata ca ne iubeste, e modul in care ne obliga sa schimbam ceva ca sa traim. Pt linistea voastra va spun ca -am suparat pe Dumnezeu ani la rand - amanand sa-L ascult in ceea ce-mi aratase direct/nemijlocit. Am fost stupida prin asta.- exact cand s-au implinit 7 ani in staganarea/neascultarea mea El mi-a aratat sfarsitul groaznic ( in 2007 - depresia).

ASTA MA OBLIGA sa va spun si voua, nu ca sa va sperii - suntem iubiti f mult de El - Nu e greu sa_L ascultam, El face posibil acest lucru.( Eu am persistat in greseala timp de 7 ani la rand. Un om nu m-ar fi suportat atat. )

Doamne, vreau sa traiesc, Ajuta-ma. Atat sa fie rugaciunea si e de ajuns. El detine controlul atat in atom, cat si la nivel de macrocosmos; cu atat mai mult va regla neurotransmitatorii nostri cerebrali, oare nu El i-a creat?

gata. am terminat.

Numai bine.
0
01-11-2010, ora 15:33
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Blueciel, draga mea,

Nu sunt disperata nicidecum in ceea ce ma priveste.

M-am chiar imprietenit cu boala mea, am acceptat-o asa cum e, ii cunosc foarte bine meandrele si hatisurile si stiu cum sa le contracarez.

Nu hranesc nimic prin faptul ca ma informez. Asta nu e un lucru patologic la mine. Adica sa citesc despre astat tot timpul pina mi se face rau. Ci doar atunci cand am eu dispozitie si simt ma ajuta. Ma documentez. Nu hranesc nimic.

Deci, te rog sa stai linistita in ceea ce ma priveste. Multumesc lui Dumnezeu ca m-am nascut in veacul asta si ca s-au inventat psihotropele. Cu ele trec si peste anxietate si peste depresie si peste orice alte fenomene care ma mai apasa din cand in cand. Am doar rabdare sa imi treaca starile respective.

Cu pace,

Clara
0
01-11-2010, ora 17:13
Drragos
Nu este medic/terapeut
Drragos
@ clara_p, am citit primele 7 pagini din Topicul anxietate incurabile si nu am vazut numa negativism.. sincer cam obosesc sa citesc din cauza ca am probleme in concentrare si memorare de cand cu starea asta depresiv-anxioasa...
0
01-11-2010, ora 17:21
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Drragos

Pai si nu iei si tu nimic pentru asta ? Nu ai fost la un medica sa te vada ?
0
01-11-2010, ora 17:42
Drragos
Nu este medic/terapeut
Drragos
am fost la psihiatru, mi-a dat coaxil, alprazolam si piracetam. iau cam de 11 zile si nu prea se vad efecte pozitive doar putine schimbari in bine in a 2-a parte a zilei.Cu puterea de concentrare si memorare stau cam la fel de prost. Sunt foarte molesit, nu prea pot sa ma ridic din pat, obosit fizic-psihic... gandire lenta, ganduri negative etc... Nu stiu cat e de bun tratamentul si daca merita sa astept... astept o parere daca se poate.
0
01-11-2010, ora 17:54
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Drragos

Ei scriu ca prospecte ca unele antidepresive isi fac efectul dupa 3-4 saptamani. Eu zic sa mai ai rabdare sa mai astepti vreo doua si apoi daca nu se vad rezultate clare sa te treaca pe alt tratament.
Un seroxat ceva... sau un efectin...
Ia citeste prospectele lor de pe net. Vezi daca ti se potrivesc cu starile prin care treci tu.
Cu pace, multa sanatate iti doresc,
Clara
0
01-11-2010, ora 18:19
Drragos
Nu este medic/terapeut
Drragos
Trec prin stari depresive si anxietate, dar nu stiu ce are de-aface cu concentratia si memorarea, parca vad tulbure, imi fug ochii de la orice incerc sa focalizez, uit des multe lucruri si ma si doare capu cam zilnic.ma tot intreb oare nu trebe sa fac o vizita pe la neurolog?
0
01-11-2010, ora 18:28
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Drragos

Cu toate medicamentele astea tot mai treci prin astfel de stari ?
Nu, nu are treaba neurologul. Te va trimite tot la psihiatru.
De cand te doare capul ?
Adaugă un comentariu / răspuns
56 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul