despre dublu test

14-09-2009
alina veronica
Nu este medic/terapeut
alina veronica
sunt insarcinata in 15saptamani, iar la 12saptamani am facut dublul test si mi-a iesit PAPP-A-0.74 iar FREE BETA-HCG-37.2.as dori sa stiu daca aceste rezultate sunt bune.va multumesc
4 comentarii
0
16-09-2009, ora 17:30
Gagu
Nu este medic/terapeut
Gagu
Buna explica-mi si mie in ce consta acest dublu test, peste 2 saptamani ar trebui sa-l fac si eu, cum ar trebui sa ma pregatesc? Mi s-a spus ca in saptamana 15 -18 ar mai fi si un triplu test care dintre ele ar fi cel mai bine sa il fac, am inteles ca pot alege? Unde ai facut acest dublu test si care este pretul? Multumesc mult!
0
15-02-2010, ora 19:27
alyy26
Nu este medic/terapeut
alyy26
Buna alina veronica, si eu ma numesc tot alina, sunt insarcinata in 16 saptamani iar la 12 saptamani mi-am facut dublul test, acum am primit rezultatele si sunt asa PAPP-A 4, 23 iar Free Beta HCG 36, 2. Ce inseamna asta? Oare e bine? La eco mi-a spus medicul ca pliul nucal e de 2, 30mm. La tine a fost bine?
0
22-11-2011, ora 11:12
AlexaNicola
Nu este medic/terapeut
AlexaNicola
Buna ziua,
am facut analizele la sange pentru dublu test in S9 si 3 zile (pe 17 Noiembrie). Ma sperie rezultatele reiesite la Free Beta HCG si anume 188, 7 UI/L ( nu stiu de ce nu mUI/L??) iar PAPP-A (Proteina plasmatica asociata sarcinii) = 1.241
mUI/mL. Stiu ca valorile se interpreteaza in functie de mediana corespunzataore varstei sarcinii.
Va rog din suflet puteti sa-mi spuneti daca este vre-o problema?
In martie anul acesta am trecut printr-o experienta extrem de neplacuta - o sarcina oprita in evolutie la 8S si cateva zile.
Multumesc tare mult!
0
28-11-2011, ora 21:47
Dr. Costin George Adrian
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Costin George Adrian
Buna ziua,
In primul rand cred ca te-ai pripit putin cu dozarea serica din bitest; ar fi fost mai bine sa si asteptat sa implinesti 10 sapt de sarcina. In al doilea rand la 9 sapt cred ca e suficient sa vezi aspectul general al embrionului(CRL, pliu nucal), activitatea cardiaca fetala si sa astepti interpretarea bitestului (dupa ecografie). Existenta doar a unei sarcini oprite in evolutie(la 8 sapt) nu recomanda sfat genetic si de regula nu complica viitorul urmatoarei sarcini. Mult succes
PS: exista tabele de valori ale normalului pe internet-recomand cursul prof K Nikolaides FMF.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Testul Papanicolau
  • Am făcut testul Papanicolau. Ce înseamnă rezultatul?
  • Testul Babeș Papanicolau ar putea ajuta la depistarea mai multor tipuri de cancere ginecologice
  • Cum se depistează cancerul de col uterin?
  • Rezultat Papanicolau anormal - ce urmează?
  • O nouă metodă poate identifica complicațiile care apar în timpul sarcinii
  • Investigaţiile şi analizele recomandate în timpul sarcinii
  • Teste în timpul sarcinii (obligatorii, opționale, recomandate)
  • Ce înseamnă celule endocervicale prezente (explicații)
  •