despre leucemie

30-10-2007
natty
Nu este medic/terapeut
natty
Am 26 de ani si saptamana trecuta am facut niste analize de sange pentru ca am o stare generala proasta: oboseala la efort foarte mic cu tahiardie, fatigabilitate, paloare. La analize numarul de leucocite este de 20700. As vrea sa adaug faptul ca racesc fara motiv, sunt deja la al doilea episod de raceala care se manifeste destul de violent, cu tuse, amigdale inflamate, mucozitati purulente. Poate fi aceasta valoare foarte mare a leucocitelor sa fie determinata de acasta raceala sau este vorba de leucemie?
10 comentarii
0
30-10-2007, ora 00:00
giana
Nu este medic/terapeut
giana
Ai un sistem imunitar fragil, valoarea mare a leucocitelor e din cauza infectiei din org.tau;daca tu ai suspiciuni despre leucemie, ar fi bine sa consulti un medic oncolog, insa, in cazul unei infectii e normal ca nr leucocitelor sa creasca;pt.recomandari despre cum sa-ti intaresti sis.imunitar si sa ai energia necesara activitatilor zilnice, -.Sanatate!!
0
30-10-2007, ora 00:00
ileana_cons
Nu este medic/terapeut
ileana_cons
Valoarea leucocitelor poate fi data de aceasta raceala. In plus, in leucemie se modifica si alte valori ale hemogramei, nu numai leucocitele. Asta din cauza ca toate elementele singelui provin din aceeasi sursa, si anume maduva. Odata ce o linie prolifereaza excesiv (globulele albe) celelalte doua vor fi scazute (trombocitele si hematiile). De aceea un tablou de leucemie asociaza pe linga numar mare de leucocite si anemie + singerari cu usurinta datorita scaderii celorlalte celule din singe. Este singura valoare anormala din analizele dvs? Daca da, tratati infectia din momentul acesta, si apoi vaccinati-va antigripal. Daca nici o problema medicala nu explica starile dv., puteti incerca un tratament homeopat.

Multa sanatate,
Dr. Ileana Constantin
Medic rezident psihiatru
0
09-11-2007, ora 00:00
natty
Nu este medic/terapeut
natty
Am repetat analizele, acestea sunt rezultatele:
nr leucocite 13 900.normal 4 600_10 000
neutrofile segmentate 65, 6%
limfocit 23, 2%
monocit 6%
eozonofil 4, 26%
bazofil 0, 89%
nr eritrocite4.normal 4, 04_6, 13
hemoglobina 12, 7.normal 12, 2_18, 10
hematocrit 34, 60%...normal 37, 70_53, 70
vol eritrocitar medi 86, 5
hemoglobina eritr. medie 31, 9
concentratia medie a hb eritrocit 36, 8
nr. trombocite 404, 0


Numarul de leucocite a mai scazut, insa se pastreaza totusi peste maxim. In acelasi timp si nr. hematiilor a scazut sub minim. Mi s-a recomandat sa repet analizele la Institutul de Heatologie. Poate fi vorba de ceva grav? Va multumesc anticipat
0
15-12-2007, ora 00:00
GEANINA-CATALINA
Nu este medic/terapeut
GEANINA-CATALINA
BUNA ZIUA.AM O FETITA DE 9 ANI SI 10 LUNI.A FOST INTERNATA IN SPITAL, INITIAL PTR O FARINGO AMIGDALITA, DAR IN SPITAL FACANDU-I-SE ANALIZALE I-AU IESIT:VSH=34 mm/h, LEUCOCITE:13000/mm cub, HB:13g/dl, HT:39, 1%;LIMFOCITE:24%;MONONUCLEARE:5%;GRANULOCITE:69%;EOZINOFILE:2%;GLUCOZA:46mg/dl;UREEA:36mg/dl;CREATININA:0, 6mg/dl;SODIU::14, 7mmol/l;POTASIU:4, 2mmol/l, CALCIU TOTAL:10, 1mg/dl;CALCIU IONIC:3, 95mg/dl:PROTEINE:8, 6g/dl;TGO:30U/L;TGP:33U/L.LA EXAMENUL DE URINA:ALBUMINA-ABSENT;EPITELII RARE;LEUCOCITE RARE;MUCUS FRECVENT.EXAMEN FARINGIAN:STREPTOCOC B-HEMOLITIC SI STAFILOCOC PATOGEN ABSENTI.
CAND S-A EXTERNAT DIAGNOSTICUL A FOST:PNEUMONIE INTERSTITIALA;SINUZITA MAXILARA DR;SPASMOFILIE.
AS VREA SA STIU DACA AM MOTIVE SA MA INGRIJOREZ CA AR PUTEA FI LEUCEMIE.CITIND MAI MULTE ARTICOLE ACUM AM SENZATIA CA ALEXANDRA ARE APROAPE TOATE SIMPTOMELE:LEUCOCITE CRESCUTE, TRANSPIRATIE ABUNDENTA SI RECE, ASTENIE, SE PLANGE DE DURERI DE SPATE, SINGURUL LUCRU MULTUMITOR ESTE CA NU SCADE IN GREUTATE, ARE 35 KG.EA S-A NASCUT LA 7 LUNI, SCOR APGAR 6, IAR LA 1 LUNA A FACUT BRONHOPNEUMONIE SI IN SPITAL ATUNCI I S-A FACUT SI TRANSFUZIE DE SANGE.SUNT FOARTE INGRIJORATA, NE-AM CHINUIT FOARTE MULT CU EA, AM PUS-O PE PICIOARE CAND NIMENI NU-I MAI DADEA NICI O SPERANTA, A CRESCUT NORMAL, INVATA FOARTE BINE LA SCOALA.ASTEPT SUGESTIILE DUMNEAVOASTRA.VA MULTUMESC!
0
28-10-2008, ora 16:58
florentina1234
Nu este medic/terapeut
florentina1234
ma numesc florentina si am 28 de ani si zilele tecute am facut toate analizele pentro sarcina si la analiza pentru sange mai exact la Hemoleucograma completa am descoperit la N DE CELULE ALBE ESTE DE 10.80, NR.DE NEUTROFILE DE 7.88, NR DE CELULE ROSII ESTE DE 4.07 CANT DE HEMOGLOBINA MEDIE ESTE DE 33, 40, SI VOLUMUL MEDIDIU TROMBOCITAR EDTE DE 0, 00 DACA vreti sa-mi dati si mie un sfat ce trebuie sa fac mai dep[arte sa pastrez sarcina sau nu sau sa mai repet o data analiza, va multumesc
0
25-10-2010, ora 15:54
anonim30
Nu este medic/terapeut
anonim30
am 30 de ani si in urma unor analize la sange mi-au iesit leucocitele 9400.nu ma simt bine, am dureri de cap care duc la senzatia de voma, acum vrea 3 luni am avut sangerari nazale, simt ca nu am aer sa respir(ma apasa in piept), scad in greutate, ameteli.mentionez ca analizele le-am facut de 3 zile.dati-mi un sfat ce sa fac, tin sa mentionez ca din toate rezultatele acesta era cel mai mare si ingrosat.ce inseamna leucocite 9400.Va multumesc si astept raspuns
0
03-11-2010, ora 21:37
Broken Angel
Nu este medic/terapeut
Broken Angel
Buna ziua, vreau sa va zik ca am o stare generala de oboseala persistenta, nu ma simt bine, sunt putin galben la fata, am niste pete rosii pe spate in partea dreapta, m-a durut odata in partea stanga si am crezut ca e de la efort cu toate ca nu facusem asa mare efort, am avut odata sangerari nazale din nara stanga si din gingii dimineata cand ma trezesc si m-a durut odata umarul drept la articulatie si am crezut ca am facut o luxatie si acum ma doare cand il rotesc in cerc la articulatie, sunt foarte stresat din cauza asta si ma gandesc sa nu am Doamne fereste leucemie, cautand pe net am vazut simptomele acestei grave boli si imi este teama sa nu am asa ceva. Inca nu am facut nicio analiza de sange dar o sa le fac cat mai curand posibil. Astept raspuns cu privire la simptomele de mai sus. Va multumesc anticipat.
0
03-11-2010, ora 21:52
Broken Angel
Nu este medic/terapeut
Broken Angel
Si sa va mai zik ca mi s-a rarit si parul din luna decembrie-ianuarie 2009-2010 si acum ma tund numai la nr 1 sau la 0 ca altfel se vede nasol mai ales in crestetul capului unde nu mai am aproape deloc par, nu stiu ce sa ma mai fac, sunt foarte stresat, nu ma simt bine deloc, am si o stare de somnolenta permanenta si sunt galben la fata, am slabit 2-3-4 kg nu stiu exact din ianuarie pana acum si nu mai am pofta de mancare cam deloc, va rog dati-mi un sfat ce trebuie sa fac si ce analize sa-mi fac pt leucemie. Astept raspuns. Multumesc anticipat.
0
04-11-2010, ora 14:19
Broken Angel
Nu este medic/terapeut
Broken Angel
Si vreau sa stiu dk tratamentul cu Interferon creste riscul de a face leucemie, pt ca vreau sa fac tratament cu Interferon si am vazut ca are foarte multe efecte adverse. Va multumesc anticipat. O zi buna.
0
12-12-2010, ora 10:31
rodica_oana89
Nu este medic/terapeut
rodica_oana89
buna ziua. am o fetita de 5 ani si 8 luni, iam facut analizele saptamna trecuta.unele analize nu iau iesit bine, doct de familienu este, va rog mult daca se poate sa mi le inerpretati dvs,...GLICEMIE-58, SIDEREMIA -207, NUMAR LEUCOCITE-14.5, LIMFOCITE-26.4.MID2.9, NUMAR ABSOLUT DE GRANULOCITE-10.3, VOLUM MEDIUTROMBOCITAR-6.2, CALCIU SERIC TOTAL 11.20, CELELALTE IAU IESIT IN VALORILE NORMALE, VSH-4, GRANUL;OCITE 70.7, NR ABSILUT DE LIMFOCITE-3.8, NR ABSOLUT MID-0.4, ERITROCITE-4.86, HEMOGLOBINA-12.8, HEMATOCRIT-41.1, VOLUM MEEDIU ERITOCITAR-84.5, CANTITATEA HEMOGLOBINA MEDIE-26.3, CONC.HB.ERITRICITARA MEDIE-31.2, LATIME DISTRIBUIT.ERITROCITARA 12.2, TROMBOCITE-304, PLACHETOCRIT-0.19, LATIME DISTRIB.TROMBOCITARA -42.4, MAGNEZIEMIE-1.67, TGO-23, TGP-12, VA ROG MULT AJUTATIMA, SUNT DISPERATA..FETITA A FOST RACITA CAND IAM RECOLTAT ANALIZELE, SI IAM DAT PARACETAMOL SEARA.VA MULTUMESC
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • MIT: Vitamina C previne răceala
  • MIT: Usturoiul previne și vindecă răceala
  • MIT: Dacă ieși afară cu părul ud răcești
  • Efectul protector al alăptării împotriva apariției leucemiei la copii
  • Răceală sau gripă?
  • Iată care este singurul supliment ce ar putea preveni răceala
  • Alergie sau răceală?
  • Care este singurul supliment de care ai nevoie pentru răceală?
  • Răceală sau gripă? (Ghid simptome)
  •