Despre Midora ( Solian)

17-12-2017
epona
Nu este medic/terapeut
epona
Mi-a fost recomandata Midora de catre medic...Am luat 8 zile si nu am avut efecte, inca, adverse. Vreau sa stiu de la cei care au mai luat acest medicament, ce afecte a avut, pozitive sau negative. Eu nu am luat inca medicamentul ( este si necompensat) deoarece imi este teama de efectele adverse pe termen lung...Va multumesc...
11 comentarii
1
17-12-2017, ora 08:48
CatincaR
Nu este medic/terapeut
CatincaR
Substanta activa e Amisulprida. Fiica-mea a luat cam 2 luni, acum un an, Amisulprida, nu mai stiu de cate miligrame. Pozitiv -si-a facut treaba pt. care a fost recomandat. Negativ: crestere in greutate si cresterea prolactinei (secretii lactice si amenoree). Amisulprida i-a fost data ca inlocuitor pt. Rispen, din cauza efectelor secundare hormonale -aceleasi si dupa o perioada de vreo 2 luni, i-a fost scoasa brusc, fara a i se da nimic altceva.
1
17-12-2017, ora 09:09
epona
Nu este medic/terapeut
epona
Deci nu il mai iau...daca da crestere in greutate si stimuleaza secretia de prolactina. Eu sunt foarte atenta la greutatea mea...iau pastile de slabit, reincep dieta si sportul. Medicamentele astea ppot da modificari ireversibile ale aspectului fizic si atunci iti scade stima de sine cand ai peste greutatea normala. Va multumesc doamna Catinca si va urez toate cele bune!
1
17-12-2017, ora 10:44
CatincaR
Nu este medic/terapeut
CatincaR
In prospect scrie ca pana la 1 din 10 persoane au aceste efecte secundare...
1
17-12-2017, ora 11:06
epona
Nu este medic/terapeut
epona
Si daca la mine are aceste efecte...ce ma fac??? Mai bine il tai..asta e.
1
17-12-2017, ora 11:28
CatincaR
Nu este medic/terapeut
CatincaR
Il tai dupa ce are -daca are- efecte secundare de nesuportat. Inainte de a incerca e cumva ca in povestea cu drobul de sare.
In fine, daca ai de unde alege dintre antipsihotice, de ce nu...?!
1
17-12-2017, ora 17:02
epona
Nu este medic/terapeut
epona
Eu vreau sa tai si orfirilul si solianul si sa raman numai cu un stilnox seara la nevoie...
1
17-12-2017, ora 18:23
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Am luat si eu un an Solian. Aceleasi efecte secundare. Crestere in greutate, amenoree, cresterea prolactinei, galactoree. Dar mi-a prevenit episoadele psihotice. A zis doctorul insa ca din cauza amenoreei nu mai pot sa il iau niciodata. Nici chiar dupa menopauza.
Nu se poate reduce chiar tot sa ramai numai cu somniferul. Dai in episod psihotic...
1
18-12-2017, ora 09:28
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Bună dimineața!
Discutați cu medicul care v-a dat tratamentul. Efectele adverse nu se manifestă la toți la fel. De aceea se monitorizează orice reacție la un medicament nou introdus și se transmite medicului, ca să poată modifica dozele sau să-l înlocuiască cu altul dacă nu se observă efecte benefice.
1
18-12-2017, ora 12:10
epona
Nu este medic/terapeut
epona
Buna ziua, doamna psiholog. Am luat doar 8 zile midora de 200 mg. Dar m-am ingrozit citind diverse informatii despre acest medicament si auzind si la alte persoane carora le-a fost prescris. Medicul mi-a zis saptamana trecuta sa -l mai iau macar o luna si apoi sa mai reduca. Multumesc pentru sfaturi si va doresc numai bine...
1
18-12-2017, ora 12:45
Steve.the.great
Nu este medic/terapeut
Steve.the.great
Nu trebuie sa te ingrozesti deloc, pare ca medicamentul iti face foarte bine, daca era sa ai efecte secundare le simteai de la prima administrare ! Daca te linisteste, dormi bine, ia-l in continuare cu incredere !
1
18-12-2017, ora 13:59
epona
Nu este medic/terapeut
epona
Multumesc, Steve! Aseara nu am luat nimic, am dormit pana la 3 dimineata, 4 ore cam atat. Daca asa este, il voi lua.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: