Despre operatia la amigdale - Amigdalatomie - amigdalectomia, scoaterea amigdalelor.

115 comentarii 1 2 34 Înainte ›
0
03-07-2015, ora 20:51
Andreeafl
Nu este medic/terapeut
Andreeafl
Buna tuturor! M-am hotarat sa impartasesc experienta mea cu operatia de amigdale.Inainte sa ma decid, eram disperata sa gasesc cat mai multe pareri cu privire la aceasta operatie.Asadar, in urma unui control la ORL, mi s-a pus diagnosticul:Amigdalita cronica cazeoasa.Mama nu a vrut de la inceput sa ma opereze, a zis sa mergem la alti medici ca ii e teama sa nu racesc la plamani dupa.Intr-un final ne-au convins medicii, ca intr-adevar, este necesara amigdalectomia.Mentionez ca cel mai deranjant lucru era mirosul neplacut cauzat de acele bilute(cazeum), dar si faptul ca mi se inflamau mai tot timpul.Luni am fost prezenta la spital(Budimex)mi s-a luat sange si am fost trimisa in salon, dupa m-a controlat si doctorul, care mi-a spus ca amigdalele nu stiu ce au, ca vor fi probleme(mai rau m-a speriat). Am mers sa vorbim cu anestezistul, m-a intrebat daca sunt alergica la ceva, mi-a explicat cum o sa decurga operatia. Peste 10 minute mi s-a adus un "sirop"care m-a ametit, radeam si vedeam dublu si nici constienta nu eram(am fost operata intr-un spital de copii, am 17 ani si asta li se da lor).Dupa 15 minute o asistenta a venit si m-a luat din salon, am mers in blocul operator, mi-am dat maieutul jos dupa care mi s-a pus o masca pe fata.Initial am avut impresia ca o sa ma sufoc, dar am adormit instantaneu, stiu doar ca m-a legat de maini. Dupa o ora si jumatate am fost adusa in salon, am stat si la reanimare putin.M-au adus asistentele plangand.Am ramas in spital pana a doua zi, timp in care am avut sangerari pe nas. Dupa operatie am mancat o inghetata si o inghititura de iaurt.In spital mi s-a administrat tratament prin branula si calmante.Azi se implineste a 5a zi si ma ustura destul de tare locul acela, inca nu pot vorbi.Mi s-a recomandat sa beau multe lichide, dar eu cu greu imi inghit saliva. Am si un antibiotic, plus niste bomboane care anesteziaza un pic locul si zilnic o fiola de algocalmin pentru ca doare.Durerea se simte si in urechi. Mirosul din gura este groaznic, la fel si gustul, din cate am inteles vor trece odata ce incep sa mananc mai bine.Acum mananc un iaurt pe zi/gris cu lapte, putin compot, apa incerc sa beau cat mai multa dar ma apropii doar de 1l, piure doar 2 lingurite si orez cam la fel.Ciudat insa este faptul ca pe fisa de externare am diagnostic:Amigdalita cronica hipertrofica operata, iar la consult mi-a spus ca e cazeoasa.In fine, important e ca m-am operat. Sunt slabita, daca stau prea mult in picioare am senzatia ca o sa pic, am si ameteli...Imi doresc din inima sa se incheie tot calvarul asta, insa nu regret ca mi-am facut operatia, chiar daca mai am de infruntat cateva zile. Operatia nu m-a afectat deloc pe moment, insa durerile de dupa operatie sunt chinuitoare(din perspectiva unei fricoase)
Sanatate!
0
06-07-2015, ora 10:43
silq
Nu este medic/terapeut
silq
Multumim si tie AndreeaFl de experienta ta cu operatia la amigdale. E bine ca ai expus clar totul din punctul tau de vedere. Dupa cum ai spus si tu, nu regretam operatia in ciuda durerilor postoperatorii. Vor trece si totul va fi bine. Asteptam in continuare experiente vizavi de Amigdalatomie - amigdalectomia, scoaterea amigdalelor. Sa avem sanatate :) Timo Campean
0
13-07-2015, ora 01:20
Andreeafl
Nu este medic/terapeut
Andreeafl
Am o intrebare, acele membrane false dupa cat timp au cazut la tine ? eu inca simt un miros neplacut in gura, si este a 2a saptamana...
0
21-07-2015, ora 00:29
Irina0312
Nu este medic/terapeut
Irina0312
Buna seara.am si eu cateva întrebări..sotul meu are probleme cu gatul de cateva luni in permanenta are flegme sau il haraie..astazi a fost la un control si i s a spus ca treb operat de amigdale pt ca are puroi si niste punctuleţe albe..toata treaba costa 2500 de lei la o clinica privata..ce parere aveti?multumesc
0
21-07-2015, ora 09:33
silq
Nu este medic/terapeut
silq
Sfatul trebuie sa vina din partea doctorilor. Inaint de operatie oricum amigdale trebuie tratate. Nu se pot opera inflamate. Daca aceste episoade sunt de mult timp si dese, inseamna ca ati mai consultat sau ar fi bine sa mai consultati si alti doctori. Daca si a doua parere este tot spre operatie, inseamna ca asta e solutia. Vizavi de costuri, nu le stiu, dar operatia de amigdalatomie e o operatie relativ simpla ce se poate face cu brio intr-un spital de stat pentru cateva sute de lei doctorului. ( in cazul meu s-a intamplat in spital militar ) Succes,
0
21-07-2015, ora 11:15
Irina0312
Nu este medic/terapeut
Irina0312
Multumesc pt raspuns..a fost la 2 medici unul din Giurgiu (unde locuim) si unul la Bucureşti..cel din Gr nu i a dat acelasi diagnostic..problema este ca nu are card de sanatate..pt a merge la un spital de stat
0
21-07-2015, ora 13:18
Irina0312
Nu este medic/terapeut
Irina0312
Daca se poate sa imi recomandati un doctor..
0
09-11-2015, ora 21:36
Summer_Hell
Nu este medic/terapeut
Summer_Hell
Buna ziua. Sunt baiat si am 13 ani, cu probleme de mic copil cu infectii si antibiotice cam de 4-5 ori pe an... Am mereu amigdalele umflate ca 2 nuci. Nu stiu cand ar fi perioada oportuna sa ma duc la operatie si cu cat timp inainte sa ma prezint la un control. Sunt din Bacau si as vrea sa ma operez la stat, dar inca nu stiu detalii despre ce medici s-ar putea sa ma opereze. Voiam sa ma operez in toamna dar am avut probleme si acum cat e mai frig am auzit ca pot avea complicatii grave.
0
10-11-2015, ora 09:30
silq
Nu este medic/terapeut
silq
Nu e inca atat de frig incat sa nu te poti recupera dupa operatia de amigdalatomie. Mai intai trebuie sa consulti un medic ORL-ist si acolo vei afla daca trebuiesti operat si de cine. Consultatia o faci in urma unei trimiteri de la doctorul tau de familie. Cere ajutorul parintelui sau tutorelui.
0
20-11-2015, ora 09:09
analysis
Nu este medic/terapeut
analysis
Buna! Eu m-am operat acum vreo 2 luni si de atunci am ramas cu o sete permanenta, care nu imi trece oricata apa as bea(si beau multa). Imi simt gura mereu uscata, e groaznic :(.A mai patit cineva asa ceva?
0
29-12-2015, ora 03:37
cristina mnz
Nu este medic/terapeut
cristina mnz
Buna seara, va rog stie cineva un medic orl bun, in Iasi, care face operatia de amigdalectomie prin coblatie ?
Va multumesc anticipat!
0
29-12-2015, ora 20:23
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cauta Arcadia..dr Rusu
0
04-01-2016, ora 12:04
alexandru79
Nu este medic/terapeut
alexandru79
buna, chiar si acum cand scriu imi pocneste capul de durere.sa trecem la subiect.dupa ani in care am suferit de infectii repetate la amigdale si antibiotice infulecate m-am decis si eu ca ar fi cazul sa le dau afara(cam tarziu la 36 ani).la una din amigdale aveam si pietre albe mici, asa numita halitozis.m-am internat intr-un spital de stat desi mi-as fi permis si la privat(eu locuiesc in israel)si la stat fac operatia doar "la rece", adica prin metoda veche cu, cleste si bisturiu.pe data de 30 decembrie dimineatza m-au operat cu anestezie generala si dupa operatie am primit imediat analgezice prin perfuzii.mi-au dat tramadol si alternau cu optalghin(cred ca e ceva ca algocalminul).am avut dureri la inghitire dar erau acceptabile, in sensul ca in prima zi am reusit sa mananc o supa, niste gris fiert si inghetata.am rani pe limba care aduc a afte bucale si care si ele dor cumplit, plus ca ma doare radacina limbii probabil ca au apasat pe ea.dupa 2 zile de internare mi s-a aplecat de spital si am cerut sa fiu externat, sincer ma simteam mai bine.ajuns acasa am inceput sa am dureri groaznice, nu numai in gat dar si de urechi.daca in a treia zi m-am trezit de 3 ori noaptea ca sa iau calmante acum dupa 5 zile apropape ca am dormit in fund de durere si m-am trezit la fiecare ora.am citit ca apogeul durerii i-l atingi pe la 4-5 zile de la operatie si sper ca este asa pentru ca sincer mi-as trage un glontz in cap de dureri ce am.acasa ma tratez cu zaldiar(tramadol si paracetamol, tramadolul este obtinut din opium)si alternez cu optalghin(algocalmin).desi la inceput am mancat iaurturi le-am scos din consum pentru ca am inteles ca nu fac bine mai ales la aftele din gura.mai folosesc si pastile de supt cu lidocaina 1mg dar am impresia ca imi usuca gura dupa folosire.in gat am si eu acea coaja alba care s-a uniformizat.cu 2 zile inainte de operatie am stat de vorba cu medicul chirurg care m-a operat si mi-a spus ca 4-5 zile dupa operatie o sa fie foarte nashpa.nu l-am crezut, m-am gandit ca vrea sa ma sperie si uite ca a avut dreptate.ceea ce mi s-a mai spus e ca medoda "la rece" nu distruge tesutul in profunzime cum se intampla in celelalte metode si refacerea zonei afectate este mult mai rapida plus sansele de sangerare mai tarzii sunt mult mai diminuate.cam atat deoacamdata, am sa incerc si eu mamaliga cu ou pasat, ideea venita de la comentariile de mai sus.sa dea D-zeu sa treaca mai repede si sa scap de durere!
0
06-01-2016, ora 12:23
alexandru79
Nu este medic/terapeut
alexandru79
salut.au trecut 7 zile de la interventie si inca am dureri mari pe care le stopez cu analgezice.crusta alba s-a micsorat in ambele parti, semn ca se vindeca.noaptea e cel mai mare dusman, trebuie sa ma trezesc din 2 -3 ore sa iau calmante.in timpul zilei parca e mai usor.durerile din urechi au scazut in intensitate dar inca imi mai tin de urat noaptea.numai bine.
0
06-01-2016, ora 12:34
silq
Nu este medic/terapeut
silq
alexandru79, multumim de experienta ta desi nu e cea mai fericita dupa amigdalatomie. Iti dorim doar o recuperare rapida si fara dureri. Asteptam sa ne ti la curent cu evolutia ta in urmatoarea perioada.
0
09-01-2016, ora 09:51
alexandru79
Nu este medic/terapeut
alexandru79
multumesc pentru urari.in sfarsit din ziua a- 8-a am inceput sa simt ameliorarea in ceea ce priveste durerea, am reusit sa mananc miez de paine si crenvusti.oau, ce delicatese.inca un sfat pt cei ce sufera de dureri dimineatza cand se trezesc cu gatul foarte uscat, incercati si beti o cana cu apa caldutza, inghitituri mici, pot sa va spun din experientza ca face minuni.eu aproape ca am inceput sa mananc cam tot, inca mai am dureri la inghitit dar sunt suportabile chiar pot sa mai si aman luarea calmantelor.nu cred ca am fost vreodata asa de fericit ca pot sa ma intorc la munca lol.multa sanatate tuturor si nu va pierdeti sperantza, intr-o zi durerea se va risipi.o zi buna!
0
20-02-2016, ora 09:06
fanica95
Nu este medic/terapeut
fanica95
Salut vreau sa intreb cine are scoase glandele demult, cum va simtiti, iarna sau in alt timp, eu tot am facut operatie amegdalita cronica, nu era in stare grava
0
23-02-2016, ora 21:54
alinanicorici
Nu este medic/terapeut
alinanicorici
buna, sotul meu si-a scos azi amigdalele, cu anestezie locala. as vrea sa va intreb daca e normal sa tot scuipe sange cu saliva, mai ales dupa ce bea apa. operatia s-a terminat azi in jurul orei 12 si suntem ingrijorati ca nu se opreste sangerarea. medicual care l-a operat nu a venit sa il vada inca.
0
17-04-2016, ora 04:59
LuMiAn
Nu este medic/terapeut
LuMiAn
Salutare tuturor! Urmeaza sa ma operez si eu cat de curand. Sunt programat pe 4 mai. Nu sunt emotionat decat foarte putin. O sa revin in ziua respectiva cu detalii. Am citit toate mesajele voastre de aici si mi se pare chair interesant. Cauzele si importanta acestei operatii le cunosc inca de cand invatam pentru medicina(chiar daca am renuntat ulterior).
0
27-04-2016, ora 06:21
theo.theo
Nu este medic/terapeut
theo.theo
Buna. Am sa va impartasesc si eu experienta mea in legatura cu scoaterea amigdalelor. Operatia a avut loc luni, 25 aprilie, dupa 2 ani in care am incercat sa imi fac curaj. Am ajuns de dimineata la spital cu o teama imensa. Mi.au facut analizele necesare, apoi la vreo ora medicul a venit sa stea de vorba cu mine ( daca sunt fumatoare, consumul de alcool, greutate, inaltime etc). Dupa aceasta discutie la aproximativ o jum de ora am fost chemata in sala de operatii. Acolo o asistenta m.a pregatit, mi.a fixat o branula in mana, mi.a luat tensiunea, apoi a adminiatrat anestezia pe care i.a spus.o medicul anestezit. In 10 secunde am adormit si nu mai stiu nimic :)) m.am trezit in salon, pret de o ora imi simteam capul foarte greu de la anestezie si eram ametita, apoi mi.am revenit. In privinta durerilor nu ma pot plange pt ca mi.au fost administrate prin perfuzie calmante. In ziua operatiei nu mi.au dat voie sa mananc, doar seara am baut vreo 2 guri de apa. A2a zi, medicul mi.a zis ca daca vreau sa plec acasa trebuie sa incep asa mananc :)) asa ca am servit de dimineata niste supa crema de legume, iar pe la ora 12 mi s.a facut un control, totul era bine asa ca m.a lasat sa plec. Acum sunt acasa, sunt bine, durerile in gat nu sunt foarte mari, de manacat mananc doar pasat si nu am voie lactate, citrice si sucuri acidulate. Una peste alta, a fost o experienta mult mai usoara decat m.am asteptat eu. Asa ca daca mai sunt persoane care amana interventia de teama, nu aveti de ce, totul va trece cand nici nu va dati seama.
0
29-06-2016, ora 18:32
Laura.L
Nu este medic/terapeut
Laura.L
Buna.Si eu m-am operat miercuri 22.06.2016...mi s-a facut anestezie generala, nu am simtit nimic..dar de cand m-am trezit din anestezie..am dureri continuu...acum sunt acasa dar mananc foarte rau si ma deranjeaza foarte tare locul amigdalelor..albeata aia nu o mai am chear asa de mult..dar mai jos simt ca si cum m-ar taia cand incerc sa mananc ceva si cate-odata chear si cand beau apa..e foarte dureros uneori..si apropo de "omuletul"ala si mie imi atinge pe limba am impresia uneori ca il inghit si e asa gelatinos..e normal asa ceva?Va disparea sau..? Cat o sa ma mai tina durerile asa?Mancarea daca nu e foarte moale nu o pot manca..am tot incercat dar greu...si nici fructele care sunt foarte dulci nu le suport ma inteapa acolo..:(...care ati depasit deja momentele astea cam cat a durat?si cu "omuletul" ce se intampla? Va multumesc si va doresc sanatate tuturor..
0
14-08-2016, ora 10:14
Simona.I
Nu este medic/terapeut
Simona.I
Buna ziua,
M-am operat si eu in urma cu 3 zile, operatie clasica.Mi sa zis ca in spatele celei drepte a gasit multa infectie, cazeum si mirosea foarte urat.Intrebarea mea la cei care au trecut prin asa ceva, este normal sa ai inflamati ganglionii submandibulari(cei care vin dinspre ureche spre mijlocul gatului-pe lateral)? Mai proeminenti sunt cei pe partea dreapta unde a gasit infectia.Este normal asa ceva ? Vi s-a intamplat sa aveti impresia de gat umflat ? Mulumes
0
25-08-2016, ora 19:30
diki
Nu este medic/terapeut
diki
Va rog sa-mi spuneti daca a auzit cineva de risc de a nu mai putea fi barbat ulterior operatiei de amigdalita.
Am 18 ani si am auzit ca peste cativa ani s-ar putea sa apara acest risc.
E adevarat? Multumesc
1
25-08-2016, ora 21:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu... categoric nu este asa risc
dara daca NU faci operatia si ramai cu infectie in corp.. risti multe alte complicatii
0
01-09-2016, ora 11:24
diki
Nu este medic/terapeut
diki
Multumesc, dl.dr.Flueraru. Am efectuat operatia de amigdale. Sunt a 3a zi dupa, simt un nod imens in gat, bineinteles cu durere. E normal? Va disparea acest nod? Nu pot inghiti nici saliva.
0
20-09-2016, ora 12:22
elus84
Nu este medic/terapeut
elus84
Salut, urmeaza si eu sa ma operez de amigdale, din pacate e a 3-a incercare :(
Prima incercare s-a soldat cu un lesin care a dus la un tratament de epilepsie de peste 2 ani…
A doua incercare cica ar fi fost un succes doar ca in fiecare an de atunci (se implinesc 9 ani anul asta) mai fac de cel putin 2 ori cate un episod cu dureri si antibiotice si tot tacamul, ca sa aflu dupa chinuri seculare ca de fapt nu au fost curatate cum trebuie si resturile ramase „infloresc”. Ba mai mult, citez: „daca nu s-ar vedea cicatricile de dupa operatie, as spune ca sunt inca acolo”. Drept urmare mai e nevoie de inca o interventie si abia astept…NOT
Tin sa mentionez ca intr-unul din episoadele cu dureri am mers la aceeasi dna. doctor, care m-a operat, la consultatie si a zis ca e totul in regula, se rezolva cu niste anibiotice, nici poveste sa-mi spuna ca de fapt ea nu a curatat cum trebuie si ca mai am resturi amigdaliene.
Am gasit articole din alte tari (la noi nu sunt detalii despre resturi amigdaliene) unde scrie cam asa:
În cazul în care este executata corect, o amigdalectomie completă ar trebui să elimine toate țesuturile amigdaliene, cu toate acestea, dificultatea în îndepărtarea amigdalelor poate avea ca rezultat într-o cantitate mică de țesut fiind lăsat în urmă. Porțiunea de resturi de țesut amigdalian are capacitatea de a se regenera, astfel încât să obțineți înapoi amigdalele ce ați încercat să le eliminati ( If executed correctly, a full tonsillectomy should eliminate all tonsil tissue, however, the difficulty in removing the tonsils may result in a small amount of tissue being left behind. The portion of tonsil tissue leftover has the ability to regenerate, so that you get back the tonsils you attempted to eliminate).
Sursa: http://tonsilstoneshelper.com/why-do-tonsils-grow-back/
Concluzia e ca amigdalele sunt cam ca si polipii, cresc inapoi daca nu sunt inlaturate in totalitate.
Doar asa ca sa stiti care sunt riscurile, dupa operatie o sa mai impartasesc din noile experiente.
0
14-10-2016, ora 12:45
ioanaciofu
Nu este medic/terapeut
ioanaciofu
Buna ziua,
Numele meu este Ioana si urmeaza sa-mi operez amigdalele la Spitalul Coltea, dr. Nicu Ovidiu imediat ce voi scapa de puroiul din gat, acum fiind sub tratament cu Clindamicina 600. Stiti cam cat m-ar ajunge toate costurile operatiei, anestezist, medic, etc?
Multumesc,
0
15-12-2016, ora 17:40
Cosminbz
Nu este medic/terapeut
Cosminbz
Salut. Eu m-am operat de amigdalectomie, marti 13 dec. in Buzau, la spitalul judetean (nu stiu cine drq se mai opereaza acum in prag de sarbatori de chestia asta) :). Am 22 de ani. Cred ca in 6 luni am facut de 2 ori infectie. Dupa au ramas umflate, miroseau etc. si am zis sa le scot sa nu fie mai rau mai tarziu si sa scap acum de ele. A fost o operatie clasica. Acum cand scriu e a doua zi dupa operatie. Pe la 11 si ceva plec din salon iar pe la 13:00 eram in pat, inapoi. Buun. Eram bine, radeam, inca sub efectul anesteziei, de nu prea ma durea gatul dar ma durea limba si era amortita pe jumatatea stanga + ca aveam ceva alb pe ea, ca niste coji moi albe. Am incercat sa le desprind cu un servetel (mare prostie) pt. ca sub ele era locul rosu si ma ustura rau. Le-am lasat asa. Nu bausem mai nimic pana pe la 17:00, ca nu stiam daca trebuie, dar pe la 5 a venit dl. doctor la mine si a zis sa beau min. 2L pe zi. Aveam o sticla de 0, 5l de ceai de musetel si una tot de 0, 5l de apa. Ceaiul il beau repede, apa putin mai greu, iar seara...s-a imputit treaba rau. N-am putut sa beau mai nimic + ca limba era si inca mai e alb-galbuie si miroase de mori. Cateodata cand respir imi vine sa vomit. Cred ca asta ma enerveaza cel mai mult (nu suport sa-mi miroasa gura, iar acum miroase ca la morti), sper sa treaca, cat mai repede.
Dimineata si inainte de culcare e cel mai nasol. Cand te trezesti cu gatul uscat, gura la fel, etc. si cand incerci sa inghiti saliva, sau inghiti in gol simti ca se rupe tot. Dupa ce iau calmantele e mai bine.
Ce sa mai spun...ca doare? Asta e clar. Doare tot, urechi, gat, ceafa, limba, ameteli, etc.
De la 1 la 10 doare de 8 in general, cateodata de 9, cand iau calmantele, de 6. Asta dupa standardele mele. :)
Am sa revin, cred, cu noi informatii de la locul faptei :)
Seara buna.
0
23-02-2017, ora 03:46
falconete84
Nu este medic/terapeut
falconete84
Salutare tuturor!Dupa ce am citit cam toate povestile de aici, m am gandit sa o spun si eu pe a mea.In urma unui RMN si la sfatul mai multor medici m am hotarat sa fac operatia de deviatie de sept.Numai ca in urma vizitei la ORL, medicul mi a spus cs trebuie sa scot si amigdalele.Am citit pe multe forumuri si am vazut multe clipuri pe youtube.Povestea cineva ca dupa ce scoti amigdalele ai impresia ca ai doua lame in gat care te taie.Mie unu nu mi s a parut deloc asa.Pe data de 22.02.2017 la ora 7 m am internat.Vreau sa va spun sincer ca eram terminat de frica.Daca nu si face anestezicul efectul!Daca simt ceva in timpul operatiei sau daca ma trezesc.Binenteles ca nimic din toate astea nu s a intamplat.Am adormit in maxim 10 sec.Tin minte ca ma intreba asistenta ceva dar n am mai avut timp sa raspund.Operatia mea a constat in repararea deviatiei de sept, scoatere amigdalelor si din ce am vazut, mi au taiat omuletul.Ce este drept doare gatul dar e suportabil.M am trezit pe la 12 din anestezie.Seara la ora 8 am mancat.Si am mancat chiar bine, fasole verde, ficatei in sos.Legat de operatia de deviatia de sept, nu simt nimic.Initial am crezut ca nu m au operat, pana am luat o gura de apa si mi a tasnit pe nas, lucru care nu mi s a mai intamplat pana acum.Vreau sa dau un sfat prietenesc tuturor celor care au aceste probleme, sa i incurajez sa nu le fie frica.Frica este doar un sentiment.Sa poti respira pe nas, sa nu mai faci amigdalita, sa ai o viata normala este un lucru mare, un fapt concret care invinge frica
Va doresc multa sanatate tuturor!
0
11-04-2017, ora 22:40
Jannine_08
Nu este medic/terapeut
Jannine_08
Buna tuturor!!! Vreau sa va impartasesc experienta mea legata de amigdalectomia pe care am facut-o pe 1 aprilie. Mentionez ca am 31 de ani, iar motivul pt care am decis sa fac aceasta interventie au fost amigdadele hipertrofice criptice cronice si cazeoase pe care le aveam si implicit neplacerilede acestea - cazeumul produs si respiratia neplacuta datorata acestuia. Decizia de a face aceasta operatie am luat-o dupa cativa ani in care a trebuit sa imi fac curaj si in care a trebuit sa ma decid asupra unui spital si evident asupra unui medic. Interventia a avut loc la spitalul Sanador. Costurile au fost acoperite jumatate de casa de sanatate iar cealalta jumatate a fost suportata de mine. Fara bilet de trimitere ar fi costat 3400 de lei, iar cu bilet cum a fost si cazul meu a fost 1500 de lei. Atat actul medical cat si conditile de acolo au fost excelente, am fost spitalizata doar o noapte. Interventia s-a desfasurat cu anestezie totala. Dupa interventie, in salon, lucrurile au fost foarte relaxate...nu am simtit niciun fel de durere, doar o usoara jena...ce-i drept prin perfuzie mi se administrau incontinuu calmante, antibiotic, antivomitive. Seara am mancat cateva linguri de supa si am inceput sa beau ceai...eu am baut ceai de musetel, galbenele si tei...evident cateva guri din fiecare...nu am avut dureri in gat cum ma asteptam, cum am spus simteam doar o jena...mentionez ca operatia a fost un clasica, cu bisturiul, urmata de o usoara cauterizare...dna doctor mi a spus ca nu a cauterizat foarte mult deoarece arsura ar putea fi ulterior foarte dureroasa...la externare am primit o lista de recomandari printre care: calmantele recomandate au fost algocalmin, ketoprofen, paracetamol, tablete de supt tantum verde, antibiotic doar daca fac febra, bixtonim xylo daca am nasul infundat, glicerina cu propolis si galbenele. Au fost interzise ibuprofenul si aspirina. Acasa am avut stari puternice de voma si am luat emetiral, dureri de cap, nu am putut manca aproape nimic din cauza starii de voma care a durat 9 zile de la interventie.am baut doar lichide, sucuri de fructe, apa minerala cu lamaie si porocala.am slabit 4 kg intr o saptamana...ceea ce m a uimit pe mine este ca gatul nu m a suparat foarte tare, totul a fost acceptabil, nimic din ceea ce ma asteptam...asta datorita faptului ca fiecare organism reactioneaza diferit...acum au trecut 11 zile de la operatie, starea de voma a trecut in a 9 zi, durerile de cap au trecut in a 7 zi, membranele albe sunt eliminate in proportie de 90 %. Ii sfatuiesc pe toti cei carora le a fost recomandata amigdalectomia sa isi ia inima in dinti si sa o faca...daca cineva vrea mai multe informatii poate sa imi scrie in privat.
Adaugă un comentariu / răspuns
115 comentarii 1 2 34 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: