despre proteze de sold

21-07-2009
cristinamanuela
Nu este medic/terapeut
cristinamanuela
as dori sa intreb ce inseamna endo protezare si spacer.mama mea de 66 ani acum 10 ani si a pus proteze la ambele solduri.acum 2 ani la stangul a facut luxatie de proteza sa operat dar nu apus proteza noua ci doar cupa iar acum a spus infectarea protezei si ca trebuie scoasa si pus un spacer pt 6luni sau un. ce sanse sunt ?
17 comentarii
0
21-07-2009, ora 13:59
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Endoprotezarea este tocmai procedeul chirurgical de inlocuire a articulatiei cu una artificiala (endoproteza).
Aceasta proteza prezinta niste complicatii inerente, cum sunt : uzura, luxatia si chiar infectia, necesitand operatii seriate pentru rezolvarea situatiei.
Nu se poate exprima un prognostic ("ce sanse are ") fara o studiere atenta a cazului, inclusiv consultatia directa a pacientei, precum si a tuturor radiografiilor precedente.
Cu stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
11-02-2010, ora 20:45
TANIUSA-76
Nu este medic/terapeut
TANIUSA-76
Sint Tatiana, am 33 ani si am coxartroza la ambele solduri, intr-o parte de gradul 3 si in alta de gradul4.
Medicii au spus ca urgent trebuie operatie de protezare.
As vrea sa va intreb ce feluri de proteze sint si care-s mai bune.
Si inca as vrea sa va intreb pe citi ani maximum se pune proteza.
Va multumesc anticipat.
0
11-02-2010, ora 20:55
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
"Gradele" descrise de D-voastra nu au absolut nici un fel de importanta in alegerea momentului interventiei de protezare.
Ceea ce conteaza cu adevarat este gradul subiectiv de suferinta (durere), perimetrul de mers (distanta pe care o puteti parcurge). Interventia nu este absolut niciodata urgenta, ea putand fi oricand amanata pe perioade de timp de 10-20 de ani...
Daca nu aveti dureri insuportabile si va pastrati o autonomie de mers rezonabila, sfatul este sa amanati cat puteti protezarea.
La o varsta tanara ca a D-voastra, durata de viata a protezelor este de circa 3-10 ori mai mica decat in cazul unui varstanic, si asta indiferent de tipul de proteza (metal-polietilena, metal-metal, ceramica-polietilena, ceramica-ceramica etc etc). Schimbarea unei proteze se face mult mai repede, iar proteza ulterioara tine mult mai putin, incat riscati sa va regasiti pe la 45 de ani fara absolut nici o solutie.
Toate aceste detalii se discuta cu ortopedul, care va va expune, cu siguranta, toate riscurile si neplacerile interventiei de protezare a soldului.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Prin urmare
0
02-01-2011, ora 22:54
mellissa
Nu este medic/terapeut
mellissa
Buna seara!Am 41 de ani.La varsta de 3 ani am fost operata de catre dr. Dicescu de la spitatul Griegore Alexandrescu de luxatie congenitala de sold stang.M-am simtit foarte bine, dar in urma cu 7 aniau inceput durerile de sold, am fost diagnosticata cu coxartroza, am fot operata pe data e 17nov20010 la spitatul Sf Ioan pentru proteza necimentata.Pe data de 20dec2010 am facut radiografie si mi s-a spus ca proteza s-a fixat foarte bine.Mi se pare ca piciorul operat acum este mai lung decat celalalt, am spus si dr care m-a operat, dar a zs ca din radiografii si masuratori nu reiese acest fapt.L-am rugat sa ma priveasca mai cu atentie, a fost surprins de pozitia in care stateam.Pentru a avea o pozitie dreapta trebuie sa ridic piciorul sanatos cam 2-3cm.Am intrebat ce se intampla si mi s-a spus ca pentru moment nu are niciun fel de explicatie, dupa care mi-a zis sa incep sa calc pe picior cate putin pentru a se tasa oasele.In continuare simt acelasi lucru.Ce pot face?Multumesc si va raman indatorata pentru raspuns.
0
02-01-2011, ora 23:03
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Aceasta reprezinta o eterna problema a luxatiei congenitale de sold: neo-articulatia este situata mai sus, iar proteza trebuie montata in locul originar al acesteia, ceea ce confera o alungire relativa a membrului operat.
De obicei, problema este bilaterala si se regleaza prin operarea soldului celalalt in aceeasi maniera (la lungimea originara).
Lungimea membrelor si a protezelor se calculeaza prin tele-radiografii, adica radiografii ale intregului membru efectuate obligatoriu "in picioare".
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
04-01-2011, ora 22:59
mellissa
Nu este medic/terapeut
mellissa
BUNA SEARA!
V-am precizat ca am fost operata pe17.11.2010 la spitalul SF. IOAN de coxartroza pe displaszie de sold dar nu mi s-a facut o astfel de radiografie, doar de sold obisnuita. lungimea membrelor este relativ la fel, dar daca stau, , in picioare, , soldul la care s-a intervenit chirurgical este mai ridicat. Ce CREDETI CA S-AINTIMPLAT? CE POT SA FAC?O SA-MI REVIN, ESTE E PROBLEMA DE MOMENT?
MULTUMESC !
0
04-01-2011, ora 23:38
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
V-am explicat clar de unde provine diferenta de lungime si cum se va corecta ea. Oasele bazinului si coloana vertebrala sunt, prin cresterea inegala datorata luxatiei de sold, disproportionate, ceea ce contribuie, de asemenea, la inegalitatea membrelor.
Aceasta face parte din planing-ul preoperator, tinand seama si de necesitatea operarii celui de-al doilea sold afectat. Nu aveti nimic de facut acum, iar daca nu aveti probleme functionale puteti uita de aceasta problema.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
05-01-2011, ora 21:17
mellissa
Nu este medic/terapeut
mellissa
buna seara! revin cu o alta intrebare daca imi permiteti?.problema este ca atunci cand ma sprijin pe picior ma doare si am senzatia ca durerea planeaza si asupra bazinului... este o problema de moment care dureaza pana la recuperarea completa sau pana ma voi opera si la celalat picior desi la dreptul nu am niciun fel de durere pana acum. Cunosc persoane care s-au recuperat foarte repede... In cazul meu ma recuperez mai greu sau chiar este o problema? mii de multumiri...
0
05-01-2011, ora 23:27
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Imi puneti niste intrebari extrem de punctuale, la care este imposibil sa raspund, fiind in totala necunostinta de caz (nu v-am consultat, nu am vazut radiografiile, nu am asistat la operatie etc etc etc).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
07-01-2011, ora 21:14
Viktoritza
Nu este medic/terapeut
Viktoritza
Bună seara, d-le doctor!
Mă numesc Victoria, am 22 de ani, sînt din R. Moldova şi am fost diagnosticată în urmă cu 3 ani cu boala "necroza aseptică a capului femural bilateral gr.IV". Din considerentul că operaţia de protezare este inevitabilă şi absolut necesară, aş dori să aflu dacă este posibilă efectuarea unei intervenţii chirurgicale de acest gen la centrul dumneavoastră, pentru mine ca cetăţean străin...
La cît s-ar ridica costul unei asemenea operaţii?
Vă mulţumesc anticipat pentru răspuns!
0
08-01-2011, ora 15:53
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Eu ma ocup la modul direct doar de Glezna si Picior, si nu de sold, coapsa, genunchi sau gamba.
Prin urmare, trebuie sa va adresati unui ortoped generalist, care se ocupa si de sold.
Pe de alta parte, protezarea la varsta D-voastra nu este urgenta, putand fi amanata vreo 20-30 de ani.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
19-02-2011, ora 15:27
la_aimee_18
Nu este medic/terapeut
la_aimee_18
buna ziua!am 24 de ani si mi s-a pus un diagnostic de osteonecroza cap femural.doctorul mi-a spus ca ar fi bine sa fac cat mai curand operatia de protezare a soldului, iar pentru ca sunt inca destul de tanara mi-a recomandat sa pun o proteza metalica.care sunt sansele sa primesc aceasta proteza gratuit ptr ca stiu ca o astefel de pr costa in jur de 20000 ron si nu imi pot permite si cam spre ce spitale ar trebui sa ma indrept?multumesc anticipat!!!
1
19-02-2011, ora 15:45
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
La varsta D-voastra este preferabil sa amanati operatia de protezare cat mai mult, catre 40-50 de ani.
Indiferent de calitatea protezei, este supusa unui proces de uzura care determina, in timp, respingerea ei definitiva de catre organism.
Prin urmare, operatia nu este niciodata urgenta.
Cat despre pret, protezele sunt 100% gratuite, prin Programul National de Endoprotezare, prin urmare nu trebuie sa platiti absolut nimic.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
19-02-2011, ora 16:34
la_aimee_18
Nu este medic/terapeut
la_aimee_18
buna ziua!...din nou!
initial, la prima consultatie cand doctorul credewa ca am coxartroza(mentionez ca in copilarie am fost operata de luxatie sold congenitala)mi-a spus la fel:ca voi putea amana operatia de protezare pana dupa 50 de ani, urmand sa tratez coxartroza medicamentos.ulterior, cand a vazut radiografia mi-a spus ca atat capul cat si colul femural sunt atat de afectate, sunt macinate in mare proportie, incat ar trebui sa fac totusi operatia cat mai curand.am mari dificultati in miscare, durerile sunt omniprezente si se intensifica chiar si dupa scurte plimbari.am dureri chiar si in pozitia sezut.v-am intrebat de pretul protezei si daca o pot obtine gratuit pentru ca am inteles ca fondurile au fost cu mult reduse, iar pe listele de asteptare sunt multe persoane.in brasov unde locuiesc exista clinica icco unde, din cate am inteles, o operatie de genul acesta depaseste suma de 20000 roni.multumesc mult pentru raspunsul prompt si pentru atentie!
0
19-02-2011, ora 16:52
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Inca o data precizez: interventia nu este niciodata urgenta si nici imperativa.
la varsta D-voastra o proteza dureaza maximum 8-10 ani, dipa care se inlocuieste cu un de revizie de dureaza 4 ani, iar apoi veti ramane cu soldul balant, imposibil de a va deplasa.
Acesta este motivul pentru care trebuie sa reflectati profund la oportunitatea interventiei de protezare. Rezultatul este spectaculos, dar intrati in cavalcada complicatiilor, deloc neglijabile.
Daca vreti sa platiti proteza este OK, insa trebuie sa intelegeti ca proteza se poate obtine 100% gratuit, prin Programul National de Endoprotezare.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
08-07-2011, ora 12:48
la_aimee_18
Nu este medic/terapeut
la_aimee_18
buna ziua!acum aproximativ 3 sapt am fost operata de coxartroza cu o endoproteza necimentata de tip ceramica-ceramica.articulatia nu ma doare decat la efort prelungit, in schimb simt niste dureri asemanatoare unor intepaturi la operatie si inca mai este usor inflamata zona operatiei.este o senzatie normala sau usor alarmanta?stiou ca durerile difera de la persoana la persoana si ca intensitate si ca manifestare si durata, dar vreau sa stiu daca este normal sa resimt dureri si acum si daca acaste intepaturi sunt caracteristice.
multumesc mult!
0
08-07-2011, ora 12:59
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Senzatiile respective sunt cvasi-normale, avand in vedere ca au trecut doar 3 saptamani de la operatie (procesul de cicatrizare a structurilor sectionate in timpul operatiei dureaza minimum 6 saptamani). Daca totusi exista si un fenomen inflamator, ar trebui sa va adresati chirurgului operator.
Nu stati in caldura si nici nu fortati mersul pe distante lungi!!
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Markerii urinari pot prezice afecțiunile oaselor survenite după protezarea de șold
  • Un program de mers cu un obiectiv de distanță poate îmbunătăți funcționarea după operația de înlocuire a șoldului
  •