despre scolioza- un raspuns va rog mult

15-05-2008
sony_kelly
Nu este medic/terapeut
sony_kelly
am o nepotica in varsta de 11 ani si se vaita mereu ca o doare in zona burtii. A fost cu ea la un control si a i s-a spus ca are un inceput de scolioza si i s-a prescris gimnastica de care nu prea s-a tinut.( asta se intampla acum 8 luni) Acum iar s-a au inceput sa o i-a durelile in zona in care zicea acum 8 luni ca o durea. Ce tratament poate sa mai faca daca de gimnastica nu se tine.Poate un corset este indicat? Precizez ca la varsta ei este ff slaba si mananca fff mult dar nu asimileaza.Va multumesc anticipat
2 comentarii
0
22-06-2008, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
De obicei se poate recomanda un corset numai daca scolioza are un unghi destul de accentuat, insa se poate purta si in cazul scoliozelor incipiente, dar tot gimnastica este mai utila pentru ca intareste musculatura paravertebrala. De asemenea, trebuie supravegheata pozitia la scris, geanta scolara tip rucsac, o saltea ceva mai rigida la pat si suplimente cu cacliu si vitamina D gen Cal-C-Vita.
0
06-06-2011, ora 19:06
flory429
Nu este medic/terapeut
flory429
Buna sunt o fata de 19 ani din buzau ma numesc flory si de curand am facut o interventie chirurgicala la coloana am avut 95 de grade si acum mai am 30.Spuneti-mi ce sanse sunt ca sa mai corectez ceva sa ajung pe la vreo 24 asa tin sa spun ca mi-a pus tija din titan si dati-mi niste sfaturi ce s-ar mai putea face.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Scolioza în sarcină
  • Deformările coloanei - explicații și sfaturi utile
  •